moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów

Wyłonienie sportowych liderów i trenerów oraz upowszechnianie sztuki walki – to cel projektu „Wojownik Niezłomny”, jaki właśnie rozpoczął się w wojskach obrony terytorialnej. W pierwszym zgrupowaniu zorganizowanym w ramach projektu wzięło udział 30 terytorialsów. – Walka wręcz hartuje żołnierski charakter – mówi płk Konrad Korpowski, szef szkolenia w Dowództwie WOT.

Nazwa „Wojownik Niezłomny” nawiązuje do żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy są wśród patronów wojsk obrony terytorialnej. – Definiuje ona także cechę charakteru żołnierza WOT, którą musi się wykazać, gdy przyjdzie mu walczyć w obronie lokalnej społeczności – tłumaczy płk Konrad Korpowski, pomysłodawca przedsięwzięcia i jednocześnie szef szkolenia w Dowództwie WOT.

Program został opracowany z myślą o żołnierzach obrony terytorialnej. – Celem „Wojownika Niezłomnego” jest szkolenie przyszłych instruktorów walki wręcz, którzy swoją wiedzę i umiejętności przekażą podwładnym w trakcie szkoleń rotacyjnych i zajęć z wychowania fizycznego. Chciałbym, aby instruktorzy i zawodnicy w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności upowszechniali walkę wręcz, która jest jednym ze sposobów przygotowania żołnierza w czasie pokoju do działań bojowych – zauważa płk Konrad Korpowski.

REKLAMA

W Zegrzu odbyło się już pierwsze zgrupowanie (8-10 czerwca). Jego organizatorem był Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu WOT, kierowany przez płk. rez. Marka Oleszczuka i ppłk. Marka Grobla. W szkoleniu wzięło udział 30 żołnierzy-sportowców, którzy reprezentowali wszystkie brygady OT. Na treningach doskonalili oni umiejętności w kicxboxingu, boksie, brazylijskim jujitsu, judo i MMA (mixed martial arts – mieszane sztuki walki). Zajęcia prowadziło pięciu szkoleniowców. Za boks odpowiadał Piotr Luczek, kickboxing – szer. Piotr Nasulewicz (trener kadry narodowej kadetów kickboxingu), brazylijskie jujitsu – szer. pchor. Paweł Jóźwiak, judo – por. Krzysztof Ciszewski i MMA – ppor. Stanisław Ślusakowicz. – W zgrupowaniu uczestniczyli zawodnicy specjalizujący się w różnych dyscyplinach sportów walki, w tym medaliści mistrzostw świata, Europy i Polski. Trenowali m.in. ppor. Krzysztof Cieciura, st. szer. Justyna Haba, szer. Sylwester Borys, szer. Adrian Smeja i szer. Hubert Sulewski.

Płk Korpowski zapowiedział już kolejne zgrupowania. – Odbędą się w Zegrzu oraz w ośrodkach szkolenia poligonowego. Żołnierze będą ćwiczyć pod okiem najlepszej kadry trenerskiej – zapewnił oficer.

Wśród żołnierzy popularne są już podobne przedsięwzięcia: „Projekt Wojownik” czy „Wojownicy Ojczyzny”. Jednak płk Korpowski zaznacza, że nowy projekt ma nieco inną formułę. – Ich częścią wspólną jest walka wręcz natomiast podstawowe różnice są takie, że pierwszy program został opracowany dla weteranów, a drugi jest nastawiony na tworzenie ligi amatorskiej sportów walki. „Wojownik Niezłomny” jest skierowany wyłącznie do żołnierzy WOT – zaznaczył szef szkolenia w Dowództwie WOT.

Terytorialsi w sportach walki nie należą do nowicjuszy. Rywalizowali się już w ogólnopolskich zawodach dla żołnierzy i służb mundurowych. Na przykład w grudniu zeszłego roku wzięli udział w III Mistrzostwach Służb Mundurowych w Sportach Walki o Puchar Rektora-Komendanta Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Czerwcowe zgrupowanie w Zegrzu było też swoistym przeglądem kadr przed przyszłymi zawodami. Pułkownik Korpowski wierzy, że reprezentacja WOT będzie walczyć o miejsca na podium w różnych dyscyplinach sportów walki. – Obserwowałem zawodników w trakcie treningów i muszę przyznać, że ich zaangażowanie i umiejętności robią wrażenie. Ważne jest też, aby poprzez wyniki sportowe pokazali innym żołnierzom WOT, że można realizować naprawdę ambitne cele – podkreślił pułkownik. Dodał, że projekt „Wojownicy Niezłomni” związany jest też z przygotowaniem zawodników do Gali Sportów Walki o Puchar Dowódcy WOT, która odbędzie się w listopadzie 2020 roku w Zegrzu.

SZUS

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Laserowa artyleria US Army
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Strzelnice dla terytorialsów
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Druga kadencja prezydenta Dudy
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ukraiński kurs na Zachód
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Na misjach święta inne niż zwykle
Hekatomba na Woli
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Wojskowy Hot450Challenge
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Chwała powstańcom
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Cud Piłsudskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Kurs dla saperskich ekspertów
Galicyjskie przesilenie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Not Contaminated With Routine
Online z mistrzami sportu
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Lato z czerwonym terrorem
Kierunek: misja
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Więcej celowników z PCO dla wojska
Skok na głęboką wodę
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Łączność: fundament operacji specjalnej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Tak się zostaje prymusem
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polskie porty bardziej otwarte
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko przeciw wirusowi
Chłopiec, który przyniósł śmierć
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Szarża „Hallerczyka”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO