moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańscy pancerniacy zameldowali się w Poznaniu

Ponad 500 żołnierzy 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie wylądowało w czwartek wieczorem na poznańskiej Ławicy. Przerzut wojsk z USA to część ćwiczenia EDRE, czyli Emergency Deployment Readiness Exercise. Z lotniska Amerykanie wyruszyli do Drawska, gdzie do drugiej połowy sierpnia będą trenować z polskimi pododdziałami.

Wyczarterowany od prywatnego przewoźnika Boeing 777 na lotnisku w Poznaniu pojawił się po siódmej wieczorem. Wkrótce po trapie na płytę zaczęli schodzić pierwsi żołnierze – wszyscy w obowiązkowych maseczkach. – Lot? Dziękuję, minął nieźle. Na pokładzie spędziliśmy w sumie ponad dziesięć godzin, ale duża część trasy przypadła na noc, więc jesteśmy wypoczęci i gotowi do dalszej drogi – podkreśla ppłk Ron Sprang z 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która wchodzi w skład 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie. Do Polski przyleciało ponad pięciuset Amerykanów, zaś ich transfer był częścią ćwiczenia EDRE, czyli Emergency Deployment Readiness Exercise.

 

REKLAMA

Przedsięwzięcie ma przetestować zdolność do błyskawicznego przerzutu wojsk przez ocean i wprowadzenia ich do walki. Tym samym stanowi ono kontynuację manewrów „Defender Europe ‘20”, których scenariusz został okrojony za sprawą pandemii COVID-19. – To część naszej narodowej strategii. Zależy nam na budowaniu zaufania wśród naszych sojuszników i doskonaleniu współpracy pomiędzy naszymi armiami – podkreśla ppłk Sprang.


Na poligon w Drawsku Pomorskim docierają pierwsze jednostki U.S. Army w ramach ćwiczenia Emergency Deployment Readiness Exercise. Źródło: DGRSZ

Prosto z lotniska Amerykanie wyruszyli do Drawska Pomorskiego. Na tamtejszy poligon powoli też dociera sprzęt, z którego będą korzystać, to m.in. 55 czołgów Abrams oraz opancerzone pojazdy bojowe Bradley. – Pochodzą one z magazynów naszej armii rozmieszczonych w zachodniej Europie i zostały wysłane drogą lądową. Jednak część naszego sprzętu dotrze też drogą powietrzną – zapowiada ppłk Sprang.

W Drawsku amerykańscy pancerniacy będą współpracować z Polakami. Na poligonie ma się pojawić pluton ogniowy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wyposażony w samobieżne moździerze Rak oraz pluton piechoty zmotoryzowanej z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. – Będziemy prowadzić trening artyleryjski podzielony na trzy fazy. Zaczniemy od zgrywania poszczególnych pododdziałów, a zakończymy na zintegrowanym ćwiczeniu, w którym wezmą udział także nasi polscy partnerzy – zapowiada mjr Brandon Kennedy z 1 ABCT i dodaje, że to doskonały sposób na wzmocnienie interoperacyjności pomiędzy oddziałami.

Ćwiczenia będą prowadzone przy zaostrzonym reżimie sanitarnym. Amerykańscy żołnierze od początku lipca przebywali w izolacji. Członkowie personelu medycznego trzy razy dziennie sprawdzali ich stan zdrowia, mierząc temperaturę. Przed wylotem mieli przeprowadzone testy na obecność wirusa COVID-19. – Wszyscy przeszli je pomyślnie – informuje mjr Kennedy. Ale żołnierze będą cyklicznie testowani również podczas pobytu w Polsce. – Mamy pełne medyczne zabezpieczenie – zapewnia mjr Kennedy. Amerykańscy oficerowie podkreślają, że ich podwładni już teraz są podekscytowani perspektywą współpracy z sojusznikami. – Część z nich wcześniej miała okazję służyć w Europie. Ale dla 70 procent z nich to zupełnie nowe doświadczenie i wyzwanie – zaznacza ppłk Sprang.

Dla Amerykanów EDRE to także okazja do przetestowania systemu ochrony czołgów Trophy. Dzięki niemu załogi są mniej narażone na skutki ataków z wykorzystaniem amunicji przeciwpancernej. System potrafi za pomocą radarów namierzyć nadlatujący pocisk i w razie potrzeby zestrzelić go albo zakłócić tor jego lotu. Może też stawiać zasłony dymne. Podczas manewrów w Drawsku amerykańskie zespoły logistyczne przećwiczą w warunkach polowych procedury związane z szybką instalacją i uruchomieniem Trophy.

EDRE potrwa do 22 sierpnia.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
 
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Laserowa artyleria US Army
Polsko-amerykańska współpraca
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
Skok na głęboką wodę
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wymiana podwodnych doświadczeń
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Wojskowy Hot450Challenge
Kierunek: misja
Chwała powstańcom
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Program kosmiczny dla wojska
Strzelnice dla terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
PGZ będzie obecna na MSPO
Kurs dla saperskich ekspertów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Online z mistrzami sportu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Galicyjskie przesilenie
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Cud Piłsudskiego
Więcej celowników z PCO dla wojska
Lato z czerwonym terrorem
Amerykanie odmładzają F-16
Łączność: fundament operacji specjalnej
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Hekatomba na Woli
Przeciwlotnicy w drodze do USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO