moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Deficyty w bankach krwi

Trwają wakacje, czyli najtrudniejszy czas dla publicznej służby krwi. W tym okresie bieżące stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce drastycznie maleją, dlatego jest ona szczególnie potrzebna. Stąd apel do krwiodawców, w tym również tych w szeregach wojsk obrony terytorialnej, o oddanie krwi przed wyjazdem na wakacje.

Z apelem do żołnierzy Wojska Polskiego o zgłaszanie się do punktów poboru i oddawanie krwi zwrócił się również Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej. W liście z dnia 14 lipca br. minister podkreślił, że żołnierze niejednokrotni udowodnili, że służba w armii to przede wszystkim służba społeczeństwu: „To zarówno gotowość do obrony państwa z bronią w ręku, jak i niesienie pomocy w różnych sytuacjach kryzysowych. To także zapewnienie, by nie zabrakło krwi niezbędnej do ratowania zdrowia i życia Polaków”. Podziękował również wszystkim którzy uczestniczyli w akcjach zbiórki krwi i pogratulował im patriotycznej postawy.

Sytuacja związana z COVID-19 udowodniła, że w obliczu topniejących zapasów krwi trzeba działać szybko i efektywnie. W trakcie operacji „Odporna Wiosna” żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, działającej na północnym Mazowszu, chętnie odpowiadali na apele regionalnych centrów krwiodawstwa – oddali blisko 200 litrów krwi.

REKLAMA

Teraz kiedy w sezonie urlopowym znowu zaczyna brakować krwi terytorialsi ponownie odpowiadają na apele NCK i oddają krew. W najbliższym czasie odbędą się zorganizowane zbiórki krwi. Pierwsza – 21 sierpnia, dedykowana służbom mundurowym. Jej organizatorami są żołnierze 54 batalionu lekkiej piechoty wraz z zarządem Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica w Ząbkach oraz Stowarzyszeniem HEIMUR. Oprócz żołnierzy zegrzyńskiego batalionu 5 MBOT, w zbiórce udział również wezmą żołnierze 2 Regionalnej Bazy Logistycznej z Rembertowa oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki. Druga zbiórka zorganizowana zostanie dla wszystkich chętnych krwiodawców i odbędzie się 23 sierpnia przy Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach.

Żołnierze 5 MBOT angażują się w akcje organizowane przez Narodowe Centrum Krwi od początku powstania formacji. Zainicjowany w 2018 r. projekt „Krwioobieg Terytorialsa” ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych. Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

Dotychczasowe działania WOT na rzecz honorowego krwiodawstwa zostały sformalizowane 15 czerwca br. poprzez podpisanie porozumienia o współpracy z Narodowym Centrum Krwi. Dokument zakłada wspólne działania obu podmiotów w zakresie koordynacji akcji i projektów polityki zdrowotnej dot. krwiodawstwa. Na chwilę obecną wśród żołnierzy WOT znajduje się 4549 honorowych krwiodawców. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w 2020 r. wśród donatorów pojawiło się 964 nowych krwiodawców – żołnierzy. Od początku roku oddali oni 2496,35 litów krwi.

Ponieważ każda kropla krwi jest na wagę złota zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w akcje krwiodawstwa organizowane przez NCK i WOT. Honorowe krwiodawstwo to szczególny gest, który w XXI wieku jest postrzegany jako przejaw patriotyzmu. Nie sposób przeliczyć ilu osobom udało się uratować życie dzięki pozyskanej krwi. Jeżeli możesz dołącz do honorowych dawców krwi i pomóż innym.

Tekst: Aneta Szczepaniak

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
 
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Kierunek: misja
Łączność: fundament operacji specjalnej
Laserowa artyleria US Army
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kurs dla saperskich ekspertów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Na misjach święta inne niż zwykle
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polsko-amerykańska współpraca
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Program kosmiczny dla wojska
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
F-16 kończą misję w Estonii
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Hekatomba na Woli
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wojsko przeciw wirusowi
Skok na głęboką wodę
Galicyjskie przesilenie
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Strzelnice dla terytorialsów
Cud Piłsudskiego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojskowy Hot450Challenge
Polskie porty bardziej otwarte
Chwała powstańcom
Lato z czerwonym terrorem
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Wymiana podwodnych doświadczeń
Amerykanie odmładzają F-16
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
Not Contaminated With Routine
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Więcej celowników z PCO dla wojska
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
PGZ będzie obecna na MSPO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO