moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zapoznała się ze streszczeniem raportu podkomisji badającej przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu w kwietniu 2010 roku. Według jej przewodniczącego Antoniego Macierewicza i członków podkomisji w Tu-154M doszło do dwóch wybuchów, a na szczątkach maszyny odkryto m.in. heksogen, materiał używany na przykład przez libijskich terrorystów.

 

O efekty ponadczteroletniej pracy Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Przyczyn Wypadku Lotniczego pytali w czwartek posłowie Platformy Obywatelskiej. To właśnie z ich inicjatywy odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej poświęcone temu tematowi. Wniosek przedstawiał poseł PO, Maciej Lasek, który był członkiem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa (2010-2011). Na jej czele stał Jerzy Miller, ówczesny minister administracji i spraw wewnętrznych.

Członkowie podkomisji smoleńskiej piszą raport obalający tezę o nieszczęśliwym wypadku, jaką przyjął zespół Millera. Wczoraj politycy opozycji dopytywali, kiedy dokument zostanie upubliczniony, prosili o podanie nazwisk wszystkich członków podkomisji i ekspertów. Chcieli też wiedzieć, dlaczego nie byli oni jeszcze na miejscu katastrofy, a materiały dowodowe opierają m.in. na zmanipulowanych zdjęciach rosyjskiego blogera. Maciej Lasek zaapelował do resortu obrony oraz premiera, by rozwiązał podkomisję z powodu braku wyników prac, dużych kosztów, jakie pochłania oraz niekompetencji osób w niej pracujących.

REKLAMA

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, zastrzegł, że podkomisja smoleńska jest organem niezależnym, niepodlegającym naciskom politycznym i mającym swobodę w podejmowaniu decyzji i rozwijaniu kierunków badań. Wiceminister, powołując się na konkretne przepisy regulaminu podkomisji, zaznaczył, że informacji o jej pracy może udzielać wyłącznie przewodniczący lub osoba przez niego upoważniona. – Przepisy jednoznacznie wskazują, że podkomisja funkcjonuje poza strukturami MON i nie podlega merytorycznej kontroli resortu obrony – przekonywał.

Poseł PiS Antoni Macierewicz, który stoi na czele podkomisji smoleńskiej przedstawił – w formie wideoprezentacji – streszczenie głównych tez raportu. Sam raport – jak powiedział – liczy kilka tysięcy stron, jest zamknięty w sejfie i czeka na akceptację wszystkich osób pracujących nad tym dokumentem. Gdy to się stanie, zostanie on przekazany w pierwszej kolejności ministrowi obrony narodowej.

Według członków podkomisji w Tu-154M o numerze bocznym 101 doszło do dwóch wybuchów – najpierw na lewym skrzydle, a następnie w centropłacie samolotu. W materiale filmowym zaznaczono, że specjaliści, do których zwróciła się podkomisja odkryli ślady materiałów wybuchowych: trotylu i pentrytu. – Był też heksogen używany przez libijskich terrorystów – mówił przewodniczący Antoni Macierewicz. Zdaniem ekspertów podkomisji na wybuchy wskazują m.in. skala obrażeń na ciałach ofiar i sposób rozrzucenia elementów tupolewa. Antoni Macierewicz mówił też, że rosyjscy kontrolerzy lotu celowo źle naprowadzali do lądowania samolot polskiego prezydenta. Zarzucił też członkom komisji Millera ukrywanie dowodów potwierdzających, że doszło do wybuchu oraz popieranie twierdzeń z rosyjskiego raportu obarczających winą za katastrofę polskich lotników.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 osoby – członkowie polskiej delegacji udającej się na uroczystości do Katynia i załoga samolotu.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie i terytorialsi na podium HackYeah
 
13 medali żołnierzy na ringu
Jakie zmiany w mundurówce?
Proobronni wspierają potrzebujących
Świąteczne prezenty od AMW
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Jakie zmiany w umundurowaniu?
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Pracowity weekend żołnierzy
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Amerykanie odmładzają F-16
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Desant na pomoc stolicy
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Komisje sejmowe o umowie z USA
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Piekło „Pługa”
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
HackYeah, czyli programiści na start!
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Ukraiński kurs na Zachód
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Żołnierze spieszą z pomocą
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Armia donatorów krwi
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
As If We’re There
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Zostań oficerem po Legii Akademickiej
Wojskowi wspierają medyków
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Attention, Controlled Flight
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
Obrady ministrów obrony NATO
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Pustynna burza wokół Husajna
Laserowa artyleria US Army
Dominatorzy biegów na orientację
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO