moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Innowacyjne rozwiązania dla wojska

Stal do pocisków odłamkowo-burzących, tranzystor czy receptura na nitrocelulozę – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie na potrzeby wojska opracuje Sieć Badawcza Łukasiewicz. Minister obrony Mariusz Błaszczak i Piotr Dardziński, prezes instytucji podpisali list inaugurujący współpracę. To początek nowej polityki dotyczącej wdrażania w armii innowacyjnych technologii.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał list intencyjny z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz. To ośrodek naukowy, który koordynuje prace 33 instytutów badawczych i ponad 4,5 tys. naukowców. Jest to trzecia pod względem wielkości tego typu instytucja w Europie. – Zależy nam na tym, by proces modernizacji Wojska Polskiego przebiegał płynnie, ale także, by wykorzystać potencjał polskich ośrodków badawczych. Ta umowa daje podstawy do takiej współpracy – mówił tuż po podpisaniu dokumentu szef MON.

Podpisany dokument zacieśnia współpracę MON z Łukasiewiczem w zakresie wymiany doświadczeń i informacji dotyczących innowacyjnych technologii, które mogłyby być wykorzystane w siłach zbrojnych, a także zakłada realizację wspólnych projektów na rzecz Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

REKLAMA

Ale to nie wszystko. Minister Błaszczak zapowiedział także wprowadzenie w resorcie nowej polityki dotyczącej innowacyjnych rozwiązań. – Chcemy stworzyć jak najwięcej mechanizmów, które umożliwią wykorzystanie krajowego potencjału badawczego, bo to bardzo ważne, aby był on wykorzystywany na rzecz bezpieczeństwa Polski – mówił.


Film: MON

Właśnie dlatego w MON ma powstać Departament Innowacji, który zajmie się działaniami na rzecz zwiększenia możliwości wykorzystania potencjału polskich ośrodków badawczych. Zostanie także utworzony dokument, który określi cele i kierunki badań naukowych na potrzeby obronności państwa w perspektywie 15-letniej i będzie on ściśle powiązany z Planem Modernizacji Technicznej. Zostanie także powołane forum na rzecz innowacyjności, które będzie platformą do wymiany doświadczeń i dyskusji dla przedstawicieli polskiego biznesu i naukowców. Resort zamierza także nagradzać autorów prac magisterskich i doktorskich, którzy w swoich badaniach będą się koncentrowali na rozwiązaniach na rzecz obronności. – Jestem przekonany, że przed polskimi naukowcami wielka szansa, aby ich pomysły i koncepcje były wykorzystywane na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju – zaznaczył minister.

Podczas uroczystości głos zabrał także wiceminister Marcin Ociepa. Podkreślił, że modernizacja sił zbrojnych to jeden z priorytetów MON. Podstawą jest pozyskiwanie nowego sprzętu, technologii zza granicy, a także sięganie do potencjału polskich uczelni i firm przemysłu obronnego. – Zależy nam na tym, by zacieśnić współpracę polskiej nauki i przemysłu, bo bez tego wdrażanie innowacyjnych rozwiązań nie będzie możliwe – zaznaczył. Dodał także, że współpraca resortu z Siecią Badawczą Łukasiewicz umożliwi między innymi pozyskiwanie większych środków finansowych z Europejskiej Agencji Obrony czy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przypomniał także, że niedawno w MON utworzono funkcję pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej. – To dowód na to, że Polska poważnie traktuje postanowienia sojuszników z NATO, którzy uznali przestrzeń kosmiczną za piątą domenę operacyjną – powiedział.

Natomiast Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz przypomniał, że ośrodek naukowy już współpracował z MON, jednak podpisany dokument umożliwi wyniesienie współdziałania na jeszcze wyższy poziom. – Myślę, że razem jesteśmy w stanie osiągnąć wiele – powiedział. Dodał także, że Sieć Badawcza Łukasiewicz opracuje na potrzeby MON między innymi nowy rodzaj stali do pocisków odłamkowo-burzących, recepturę nitrocelulozy niezbędnej do produkcji amunicji, a także tranzystor, który ma zapewnić polskiej armii samowystarczalność w dziedzinie techniki radarowej i łączności bezprzewodowej. – Polska nauka jest w stanie rozwijać technologie, które pokonają światową konkurencję – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~andrzej
1596297600
to my nie potrafimy produkować stali i nitrocelulozy?
55-77-03-44

31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
 
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Desant na pomoc stolicy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Jakie zmiany w umundurowaniu?
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Amerykanie odmładzają F-16
Proobronni wspierają potrzebujących
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Attention, Controlled Flight
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
HackYeah, czyli programiści na start!
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Jakie zmiany w mundurówce?
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wojskowi wspierają medyków
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
As If We’re There
Laserowa artyleria US Army
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
Dominatorzy biegów na orientację
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Świąteczne prezenty od AMW
Pustynna burza wokół Husajna
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Pracowity weekend żołnierzy
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
Żołnierze spieszą z pomocą
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Piekło „Pługa”
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
13 medali żołnierzy na ringu
Zostań oficerem po Legii Akademickiej
Podchorążowie i terytorialsi na podium HackYeah
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Obrady ministrów obrony NATO
Armia donatorów krwi
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO