moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy Hot450Challenge

Terytorialsi zakasali rękawy i… udali się do Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie honorowo oddają krew. To ich odpowiedź na apel Mariusz Błaszczaka, ministra obrony narodowej, który zwrócił się do żołnierzy, aby zostali krwiodawcami. Wojskowi do tego samego zachęcają innych. Do udziału w akcji Hot450Challenge nominowali m.in. 18 Dywizję Zmechanizowaną.

#Hot450Challenge to akcja zorganizowana przez żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. W ten sposób terytorialsi chcą nagłośnić dramatyczną sytuację w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także zachęcić innych do honorowego oddawania krwi. – W czasie wakacji krew jest szczególnie potrzebna. Dodatkowo sytuację skomplikowała epidemia koronawirusa, która spowodowała, że chętnych do jej oddawania jest znacznie mniej – mówi st. sierż. Robert Kowalewski, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Sonda.

Swoją akcję krwiodawcy rozpoczęli kilka tygodni temu. Wówczas każdy, kto oddał honorowo krew, zamieszczał swoje zdjęcie z donacji w mediach społecznościowych i oznaczał je hasztagiem #Hot450Challenge. To nawiązanie do akcji, która na początku epidemii odbywała się w Polsce na rzecz przedstawicieli służby zdrowia, którzy walczyli na pierwszej linii frontu z wirusem. Wówczas, w sieci pojawiały się amatorskie wykonania utworów muzycznych zachęcających do finansowego wspierania medyków. Wszystkie były oznaczone hasztagiem #Hot16Challenge. Akcja cieszyła się bardzo dużą popularnością, dlatego terytorialsi postanowili uruchomić podobną, która miała zachęcać do honorowego oddawania krwi. Pomysł zaczerpnęli od Włodzimierza Staszaka z Kalisza, który w maju tego roku oddawał krew, aby wesprzeć publiczną służbę krwi w swojej okolicy. Idąc śladem kolegi sami, po każdej donacji nominowali do wykonania takiego zadania kolejne osoby.

REKLAMA

Kiedy więc Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zaapelował do żołnierzy, aby z powodu trudnej sytuacji w centrach krwiodawstwa oddawali honorowo krew, terytorialsi zakasali rękawy i zwiększyli zasięg akcji. – St. chor. sztab. Grzegorz Sakowski, starszy podoficer dowództwa zwrócił się do nas z prośbą, abyśmy spróbowali wypromować tę idę. Postanowiliśmy zatem rozszerzyć krążące w sieci wyzwanie i tak powstał pomysł, by zapraszać do udziału całe jednostki czy instytucje – mówi Kowalewski. Jako pierwsi krew ruszyli oddać żołnierze i pracownicy z Dowództwa WOT, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Szkoły Podoficerskiej Sonda. – W Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stawiło się 15 osób. 13 z nich oddało po 450 ml krwi, a dwie – płytki krwi. Oczywiście ja również zdecydowałem się na donację – relacjonuje żołnierz.

Krwiodawcy z WOT nominowali do akcji kolejnych wojskowych. Rzucili wyzwanie 9 Łódzkiej Brygadzie OT, Starostwu Powiatowemu w Legionowie, a także 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Wyzwanie przyjmujemy! Żołnierze z naszych jednostek już nie raz udowodnili, że można na nich liczyć. Tylko w tym roku oddali łącznie 1200 litrów krwi. Tym razem też odpowiemy na apel – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 DZ.

Oczywiście, aby wziąć udział w akcji, nie trzeba czekać na nominację. Można się do niej przyłączyć w każdej chwili. – Zawalczmy razem o zdrowie naszego społeczeństwa – zachęca Kowalewski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Rozstrzygająca bitwa o Niemen
 
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Sonary dla śmigłowców ZOP
„Kaper” przeciw terrorystom
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Druga kariera byłych żołnierzy
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Wojsko przeciw wirusowi
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polak z Medalem NATO
Kombatanci na parkiecie
Mordercza obrona Warszawy
16 Dywizja najlepsza!
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wesprzyj kombatantów
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Medycy po unitarce
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Marynarski Katyń
Zaplecze dla Rosomaków
Święto terytorialsów
Nowe sanitarki dla wojska
Wybuchowa edukacja
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Laserowa artyleria US Army
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
„Aviation Detachment” w Łasku
Komisje sejmowe o umowie z USA
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Kraby kontra okręt
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Ochotnik do Auschwitz
Ogień w natarciu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO