moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obrady ministrów obrony NATO

Zapobieganie zagrożeniom związanym z wykorzystaniem broni nuklearnej i powstrzymanie eskalacji konfliktu w basenie Morza Śródziemnego – to niektóre z tematów omawianych dziś przez ministrów obrony państw członkowskich NATO. Sojusznicy zadecydowali także o utworzeniu Centrum Operacji Kosmicznych. Powstanie ono w Niemczech, przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Ramstein.


Centrum Operacji Kosmicznych NATO, o którego utworzeniu zadecydowali podczas dzisiejszych obrad ministrowie obrony państw Sojuszu, będzie zlokalizowane w Niemczech, przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Ramstein. To konsekwencja podjętej przez NATO decyzji, o uznaniu przestrzeni kosmicznej za jedną z domen operacyjnych. Jednak jak zapewnił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, nie oznacza to jakichkolwiek działań militarnych. – To co dzieje się w kosmosie jest ważne, bo ma wpływ na to, co robimy na Ziemi – mówił. Chodzi między innymi o satelity, które zapewniają dostęp do usług telekomunikacyjnych czy nawigacyjnych. Zaznaczył, że każde z państw NATO ma różne możliwości operowania w tym obszarze, a Centrum ma pomóc je skoordynować, tak aby Sojusz mógł je efektywnie wykorzystać. Chodzi m.in. o przekazywanie informacji o ewentualnych zagrożeniach, jakie mogą się pojawić czy ochronę umieszczonej w przestrzeni infrastruktury, z której korzystają członkowie NATO podczas misji. – Niektóre kraje, w tym Rosja i Chiny, rozwijają systemy, które mogą oślepiać, wyłączać lub zestrzeliwać satelity. Szybka i bezpieczna komunikacja satelitarna jest kluczowa dla naszych wojsk – pokreślił.

Ministrowie poruszyli także problem „rosnącego rosyjskiego arsenału pocisków rakietowych o zdolnościach nuklearnych”. Jak mówił Stoltenberg, to dla Sojuszu „poważne wyzwanie, a jego skala wciąż rośnie”. Dlatego sojusznicy omawiali dziś różne warianty postępowania. Szef NATO podkreślił, że państwa członkowskie zaopatrują się m.in. w systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, takie jak baterie Patriot i SAMP/T, a także inwestują w broń konwencjonalną, w tym w myśliwce piątej generacji. Równocześnie zapewnił, że Sojusz wciąż jest zaangażowany w kontrolę poziomu zbrojeń poszczególnych armii. Chodzi między innymi o umowę New Start, jaka w 2010 roku została zawarta między USA i Rosją. Traktat ten reguluje liczbę posiadanych przez poszczególne państwa głowic nuklearnych, jednak w przyszłym roku straci on swoją ważność. Dowództwo Sojuszu dokłada wszelkich starań, aby został przedłużony.

Kolejnym tematem było bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, takiej jak porty i lotniska, czy tej związanej z zapewnieniem usług telekomunikacyjnym, w tym 5G. – Robimy w tej dziedzinie postępy, jednak nadal widzimy pewne luki. Kraje takie jak Chiny inwestują w porty i lotniska, a nasze sieci telekomunikacyjne są nadal podatne na ataki z zewnątrz – powiedział. Dlatego ta kwestia będzie jednym z tematów obrad szczytu NATO, który odbędzie się w przyszły roku.

Szefowie obrony państw NATO rozmawiali także o konflikcie, do jakiego doszło w basenie Morza Śródziemnego. Chodzi o odkryte w nim złoża gazu, do jakich prawo rości sobie kilka państw. Ministrowie zgodzili się, że problem powinien zostać rozwiązany w oparciu o prawo międzynarodowe i za wszelką cenę należy unikać eskalacji konfliktu. – Unikanie ofiar śmiertelnych na morzu i w powietrzu to wielka odpowiedzialność, która nie powinna spoczywać wyłącznie na barkach kapitanów. Do nas, jako polityków, należy zrobienie wszystkiego co w naszej mocy, aby rozwiązać spór – podkreślił Stoltenberg.

Dzisiejsze obrady z powodu pandemii koronawirusa odbyły się w formule on-line. Mariusza Błaszczaka, szefa polskiego resortu obrony, reprezentował Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel RP przy Radzie Północnoatlantyckiej. Kolejne sesja odbędzie się jutro. Jednym z tematów nad jakimi pochylą się ministrowie obrony będą misje wojskowe w Afganistanie i Iraku.

MM

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Medalowe „oczko” żołnierzy
 
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Gotowi na ratunek
Armia kupuje wozy dla strażaków
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Krwawa Olszynka
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Ukraiński kurs na Zachód
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Maskowanie to nie wszystko
Kuźnie oficerskich kadr
Czołgista pod wodą
Laserowa artyleria US Army
Pancerny jak „Wojownik”
Awanse generalskie
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Pierwszy skok do kraju
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Nurek z wiązką
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Trudny rok na misjach
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Serwis Grotów
Jakie zmiany w mundurówce?
F-35 wylądują w Łasku
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Znaczek pocztowy terytorialsów
Legia Akademicka po raz czwarty
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Obrady ministrów obrony NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Co ze sprawdzianem z WF?
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Antena Nura wypatruje F-16
Podwodniacy na spluwaczkach
Alarm, tonący pod lodem!
Misje na zdalnej lekcji
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Topaz w ASzWoj-u
It Can Only Get Worse
Walki pod Mostami
Machina „Irini”
Żołnierze sportowcy nadają ton
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Na pomoc Libańczykom
Amerykanie odmładzają F-16
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Złoty biatlon żołnierzy
Jak to jest z awansami bez limitu?
Rozpoznanie na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO