moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jakie zmiany w umundurowaniu?

Mundur polowy będzie podstawowym, używanym na co dzień w służbie przez żołnierzy. To najważniejsza zmiana w przepisach dotyczących umundurowania. Inne propozycje przewidują m.in. możliwość noszenia przez kobiety-żołnierzy spodni w składzie mundurów galowych i wyjściowych bez względu na pogodę. Nowe zasady mają obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Propozycje zmian w przepisach mundurowych zostały przygotowane przez Szefostwo Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP. Dotyczą rozporządzenia, które szczegółowo określa m.in. rodzaje, zestawy i wzory umundurowania oraz zasady jego noszenia przez żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy pełniących służbę kandydacką.

– Przygotowana nowelizacja jest jedną z trzech w tzw. pakiecie mundurowym. Dwa pozostałe projekty dotyczą umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką oraz wypłaty świadczeń mundurowych. Wszystkie trzy dokumenty są ze sobą ściśle powiązane – tłumaczy ppłk Dominik Potocki pełniący obowiązki szefa Oddziału Normowania Szefostwa Służby Mundurowej.

REKLAMA

Jakie zatem zmiany czekają żołnierzy w kwestii noszenia mundurów?

Mundury polowe i ćwiczebne najważniejsze

Zasadnicza zmiana dotyczy ustanowienia munduru polowego oraz ćwiczebnego jako głównych, w których żołnierze mają wykonywać codzienne obowiązki służbowe. Jak dotąd przepisy precyzowały sytuacje, w których te dwa rodzaje ubiorów mogły być użytkowane. Chodziło m.in. o szkolenia i ćwiczenia poligonowe, a także wykonywanie zadań na terenie garnizonu, jeśli taki mundur był wymagany. Po zmianach przepisów mundur polowy będzie głównym także podczas codziennej służby w sztabach i dowództwach od szczebla korpusu, gdzie dotychczas częściej korzystano z mundurów wyjściowych.

Propozycje wychodzą także naprzeciw oczekiwaniom kobiet-żołnierzy. Według obecnych zasad obowiązkowym elementem ich ubioru galowego lub wyjściowego była spódnica. Spodnie panie mogły nosić tylko wtedy, gdy panowała niska temperatura. Po zmianach będą mieć możliwość ich zakładania bez względu na pogodę. Natomiast niska temperatura ma być uwzględniana przy wyborze obuwia do munduru galowego. Kobiety będą mogły wówczas założyć kozaki, a mężczyźni – zimowe trzewiki.

Szykują się też zmiany odnoszące się do noszenia kurtek pilota przez personel latający sił powietrznych. W zależności od warunków atmosferycznych w skład ich ubiorów specjalnych będzie wchodzić kurtka z ocieplaczem lub sam ocieplacz. Analogiczne rozwiązanie obowiązuje w przypadku ubrania ochronnego – tu podpinka może być wykorzystywana samodzielnie w składzie ubiorów polowych i ćwiczebnych.

W przypadku kurtek wyjściowych wojsk lądowych oraz sił powietrznych i marynarki wojennej żołnierze będą mogli zakładać dotychczas używane do końca grudnia 2024 roku.

Kapelusz dla wszystkich żołnierzy

Przedstawiciele Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP zaproponowali także włączenie do katalogu przedmiotów, które nie wchodzą w skład wojskowego umundurowania, a które żołnierze mogą nosić, będąc w mundurze. Dotychczas były to m.in. torby i teczki w kolorze czarnym oraz okulary przeciwsłoneczne. Teraz do listy takich przedmiotów dołączyły środki ochrony indywidualnej, np.: maseczki ochronne oraz kamizelki i elementy odblaskowe – jeśli będą konieczne ze względów bezpieczeństwa.

Propozycje zmian dotyczą również noszenia przez żołnierzy kapeluszy: polowego i huculskiego. Ten pierwszy w składzie ubiorów polowych mogli dotąd mieć jedynie żołnierze wykonujący zadania służbowe poza granicami kraju. Od stycznia kapelusz znajdzie się w składzie umundurowania wszystkich żołnierzy. Nowelizacja doprecyzowuje, że kapelusz huculski noszą żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej.

Natomiast wojskowych z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej czekają zmiany zasad noszenia elementów umundurowania. Chodzi o krawat i pochewkę koloru czarnego jako oznaki rozpoznawcze. Dotąd pancerniacy mogli nosić te elementy na lewym naramienniku kurtki munduru oraz płaszcza z ubioru galowego i służbowego. Po zmianach będą mogli użytkować je, występując w mundurze wyjściowym.

Ponadto projekt nowelizacji precyzuje sposoby noszenia oznak wojskowych. Chodzi m.in. o stopnie wojskowe, oznaki rozpoznawcze i identyfikacyjne oraz przynależności państwowej. W projekcie dodano zapis o oznace specjalnej i sposobie jej noszenia. Przykładowo to oznaka Legii Akademickiej (prace nad jej wzorem trwają), która będzie noszona zamiennie z oznakami rozpoznawczymi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


By poległy żołnierz nie pozostał bezimienny
 
„Strzelnica w powiecie” po nowemu
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Opiniowanie po nowemu
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Jak wojsko walczy z pandemią
Rumuński „Scorpion Spring”
Kuźnie oficerskich kadr
Mariusz Błaszczak: Wojsko wraca na ścianę wschodnią
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Kto najlepszym żołnierzem w sporcie powszechnym w 2020 roku?
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Amerykański Wilk?
Armia ludzi z pasją
Przed nim maszerowały żołnierskie serca
Prezydent: armia i pamięć
Ewakuacja oznaczała życie
Sto sekund do zagłady
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kierunek: certyfikacja
Korepetycje na czas pandemii
Zawsze stawał po stronie żołnierza
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
U pana Buka za piecem
Żołnierze: szczepmy się przeciw COVID-19!
„Wolverine Strike” odpiera atak
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Cel: wakacje nad morzem
Dżentelmen na poligonie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Kolejny dzień walki z pandemią
Puchar Świata dla polskich szablistek
Był lotnikiem lotników
Ludowe wojsko umacnia system
Polskie szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Kryptonim „Meksyk”, czyli odbić „Rudego”
Nowe książeczki wojskowe
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Laserowa artyleria US Army
Karweta znaczy marynarz
Gen. Maczek – ojciec polskich sił pancernych
Polska stawia na fregaty Miecznik
Ogień z trzech poligonów
Są pieniądze na pomoc socjalną
Kurs na dyplomację
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Rosomaki na okrętach
Test na flance
Ukraiński kurs na Zachód
Armaty z Tarnowa trafią do Afryki
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Nowy zarząd PGZ
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Łączenie dwóch światów
Najwyższy poziom wspinaczki
Symbol wolności
Skok na wyższy poziom
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Pamięć o tych, którzy odeszli
Złoto ustrzelone w Indiach
Miał w sobie jakiś magnes

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO