moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak to jest z awansami bez limitu?

Spełnienie wymagań ustawowych nie stanowi o obligatoryjnym objęciu żołnierza zawodowego limitem awansowym – poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON. Dotyczyła ona decyzji ministra obrony narodowej w sprawie limitu awansowego w 2020 roku. Pytania rodził fakt, że nie wszyscy żołnierze spełniający warunki ustawowe otrzymali awans.

Decyzję w sprawie limitu awansowego minister obrony narodowej podpisuje każdego roku. Dokument dotyczy jednak wybranych grup żołnierzy, którzy bez zmiany stanowiska mogą awansować na wyższy stopień. To oficerowie młodsi (od podporucznika do kapitana) oraz szeregowi, których stanowiska są przypisane do dwóch stopni etatowych, a także podoficerowie, którzy na jednym stanowisku mogą służyć w trzech stopniach (wśród podoficerów młodszych: kapral, starszy kapral i plutonowy; podoficerów: sierżant, starszy sierżant i młodszy chorąży; podoficerów starszych: chorąży, starszy chorąży i starszy chorąży sztabowy).

Każdy taki awans jest jednak uzależniony m.in. od spełnienia przez żołnierza wymagań ustawowych. Są nimi: piątka z opiniowania oraz odpowiednio długi staż służby. W przypadku oficerów i podoficerów to co najmniej trzy lata służby na stanowisku, a szeregowych – pięć. W wyjątkowych sytuacjach, uwzględniających potrzeby sił zbrojnych, możliwe są także awanse oficerów i podoficerów, którzy na danym stanowisku służą co najmniej dwa lata, oraz szeregowych z trzyletnim stażem na stanowisku. Wtedy jednak warunkiem koniecznym jest ocena wzorowa z ostatniej opinii służbowej.

REKLAMA

Corocznie, po wydaniu decyzji w sprawie limitu awansowego, przedstawiciele MON szacunkowo określają, ilu żołnierzy spełnia wymagania do awansu. W ubiegłym roku na awanse z okazji 15 sierpnia i 11 listopada mogło liczyć niemal 11,5 tys. żołnierzy zawodowych. W praktyce jednak nie wszyscy zostali awansowani.

Według danych resortu obrony narodowej awans z okazji Święta Wojska Polskiego otrzymało w sumie 4570 żołnierzy (w tym 561 oficerów, 3084 podoficerów oraz 925 szeregowych), a w Dniu Niepodległości mianowano ich 6048 (w tym 922 oficerów, 3114 podoficerów oraz 2012 szeregowych). Choć 11 listopada awansów było więcej, to wątpliwości żołnierzy wzbudził fakt ograniczenia liczby mianowań poruczników z oceną wzorową, mających za sobą dwuletni staż w tym stopniu i na danym stanowisku.

O rozbieżności w liczbie awansowanych postanowił zapytać MON poseł Paweł Szramka, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej. W odpowiedzi na interpelację Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, przyznał, że zapisy dotyczące zmiany zaszeregowania żołnierza do kolejnego, wyższego stopnia wojskowego są fakultatywne, a nie obligatoryjne. – Wskazana decyzja daje możliwość decydowania, zarówno dowódcy jednostki wojskowej, jak i organowi uprawnionemu do mianowania, o tym, kto ma być mianowany, stosownie do wymogów ustawowych i formalnych, dobra służby i potrzeb Sił Zbrojnych RP. Oznacza to więc, że każda sprawa wymaga indywidualnego rozpatrzenia – napisał wiceminister. Dodał, że w przypadku „przyspieszonych” awansów, czyli wobec żołnierzy służących krócej na stanowisku i posiadających ocenę wzorową, jako podstawowy warunek zostały wzięte pod uwagę potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Podkreślił także, że zgodnie z decyzją MON przy decyzjach o awansach nie byli brani pod uwagę ci żołnierze, którzy choć spełniali warunki ustawowe, to mieli orzeczoną karę lub byli w okresie próby w związku z warunkowym zawieszeniem kary, albo toczyło się wobec nich postępowanie przygotowawcze lub wyjaśniające (np. przez policję, Żandarmerię Wojskową lub prokuraturę).

Do 2015 roku minister obrony narodowej precyzyjnie określał liczbę żołnierzy, którzy w ramach limitów awansowych mogą otrzymać mianowania na wyższy stopień. Od 2016 roku limity zostały zniesione i teoretycznie na awanse mogą liczyć żołnierze korpusów: szeregowych oraz podoficerskiego i oficerskiego, do kapitana włącznie. Obok konieczności spełnienia przez żołnierzy wymogów ustawowych, czyli stażu służby i oceny z opiniowania, równie ważne są potrzeby sił zbrojnych. Dlatego w praktyce liczba awansowanych jest zazwyczaj niższa od liczby spełniających przesłanki ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Ogień z trzech poligonów
 
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Są pieniądze na pomoc socjalną
Ewakuacja oznaczała życie
Nowe książeczki wojskowe
Ludowe wojsko umacnia system
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Amerykański Wilk?
Symbol wolności
Cel: wakacje nad morzem
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Armia ludzi z pasją
Dżentelmen na poligonie
Kierunek: certyfikacja
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Mariusz Błaszczak: Wojsko wraca na ścianę wschodnią
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
„Strzelnica w powiecie” po nowemu
Polskie szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Łączenie dwóch światów
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Puchar Świata dla polskich szablistek
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Prezydent: armia i pamięć
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Polska stawia na fregaty Miecznik
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
By poległy żołnierz nie pozostał bezimienny
Najwyższy poziom wspinaczki
Kuźnie oficerskich kadr
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Rumuński „Scorpion Spring”
Kryptonim „Meksyk”, czyli odbić „Rudego”
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Był lotnikiem lotników
Pamięć o tych, którzy odeszli
Test na flance
Jak wojsko walczy z pandemią
Żołnierze: szczepmy się przeciw COVID-19!
Sto sekund do zagłady
Ukraiński kurs na Zachód
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Skok na wyższy poziom
Miał w sobie jakiś magnes
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Opiniowanie po nowemu
„Wolverine Strike” odpiera atak
Korepetycje na czas pandemii
Przed nim maszerowały żołnierskie serca
Armaty z Tarnowa trafią do Afryki
Złoto ustrzelone w Indiach
Rosomaki na okrętach
Gen. Maczek – ojciec polskich sił pancernych
Kolejny dzień walki z pandemią
Kurs na dyplomację
U pana Buka za piecem
Zawsze stawał po stronie żołnierza
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Nowy zarząd PGZ
Kto najlepszym żołnierzem w sporcie powszechnym w 2020 roku?
Laserowa artyleria US Army
Karweta znaczy marynarz
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO