moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej

Załogi śmigłowców i saperzy zostali zgrupowani na brzegu Wisły w okolicach Płocka. Gdyby potrzebna była ich pomoc w kruszeniu lodu zalegającego na rzece, są w stanie ruszyć do akcji w ciągu dwóch godzin. Dodatkowo w Kazuniu w gotowości jest kolejnych 200 żołnierzy.

Wojskowi specjaliści przeprowadzili dzisiaj rano rekonesans zatoru lodowego w okolicy miejscowości Kępa Polska (powiat płocki). Razem z przedstawicielami Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich z lądu i powietrza ocenili sytuację hydrologiczną na Wiśle powyżej Płocka. Na razie podjęto decyzję, że użycie wojska nie jest potrzebne. Z uwagi na to, że stan Wisły i zalegającej na wodzie pokrywy lodowej może bardzo szybko się zmienić, żołnierze pozostaną w okolicach Płocka, gdzie utworzone zostało wojskowe zgrupowanie zadaniowe. Wszystko po to, by w razie potrzeby szybko mogli wejść do akcji.

 

REKLAMA

W skład zgrupowania, którym dowodzi ppłk Filip Kłobukowski, zastępca dowódcy 2 Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia, wchodzi około 50 żołnierzy. Blisko 40 z nich to saperzy z kazuńskiego pułku, przeszkoleni do przygotowywania (pakietowania) ładunków wybuchowych i wykładania ich na lód z pokładu śmigłowca. Dziesięciu żołnierzy zgrupowania to lotnicy z 56 Bazy Lotniczej wchodzącej w skład 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia. Zgrupowanie ma do dyspozycji dwa śmigłowce Mi-2 z doświadczonymi załogami. Pierwszymi pilotami tych maszyn są ppłk Jacek Wiącek oraz kpt. Piotr Kaczmarek. Gdyby wymagała tego sytuacja, w pułku w Kazuniu gotowych do wyjazdu do akcji przeciwpowodziowej czeka kolejnych 200 żołnierzy.

– Na sygnał od specjalistów z Wód Polskich żołnierze zgrupowania w ciągu dwóch godzin mogą znaleźć się w powietrzu, by rozpocząć kruszenie lodu za pomocą materiałów wybuchowych – wyjaśnia ppor. Aleksandra Śliwa, oficer prasowy jednostki z Kazunia. Oficer prasowy dodaje, że tyle czasu potrzeba, aby wymagany do operacji trotyl został dowieziony z pobliskich składów wojskowych. Ze względów bezpieczeństwa materiał ten musi być magazynowany w specjalnie do tego przystosowanych instalacjach. Ppor. Śliwa poinformowała także, że po rekonesansie specjaliści wojskowi i cywilni ocenili, że żadna inna metoda kruszenia lodu niż z powietrza metodą wybuchową w tym momencie nie wchodzi w grę.

Żołnierze zgrupowania zakwaterowani zostali w szkole podstawowej w miejscowości Cieśle, kilka kilometrów od Kępy Polskiej. Lotnicy stacjonują zaś na terenie aeroklubu w Płocku. Logistycznie są przygotowani, aby w razie potrzeby mogli spędzić w tym miejscu nawet kilka dni. Lokalne władze zadbały o wyżywienie żołnierzy, a lądowisko będzie zabezpieczane przez miejscową straż pożarną oraz medyków wyposażonych w karetkę pogotowia.

Wybuchowa metoda kruszenia lodu

Metoda, jaką saperzy zamierzają skruszyć zalegający na Wiśle lód, polega na opuszczeniu ładunku wybuchowego z pokładu śmigłowca na krę i jego detonacji. Dla pewności do każdego ładunku dołączone są dwa zapalniki lontowe. Lonty w tych zapalnikach nie mogą być krótsze niż 3,5 metra. Ponieważ lont prochowy pali się z prędkością 1 cm na sekundę, daje to niecałe 6 minut od chwili jego zapalenia do eksplozji. Po odpaleniu lontu na pokładzie śmigłowca będącego w zawisie saper musi za pomocą tzw. linki wyrzutowej opuścić pakiet na krę, umieszczając go najlepiej w jakieś lodowej szczelinie. Następnie śmigłowiec musi odlecieć na bezpieczną odległość, by po eksplozji nie uszkodziły go lodowe odłamki.

Ppłk Jacek Wiącek, pilot śmigłowca Mi-2, ocenia trudność pilotażu podczas układania ładunków wybuchowych na lodzie na siedem w skali od jeden do dziesięciu. – Emocje nie są związane z samym lotem i wykonaniem zawisu, lecz z faktem, że maszyna musi zawisnąć w ściśle określonym miejscu – wyjaśnia. Dodatkowe emocje rodzi fakt, że na pokładzie jego maszyny znajdzie się kilka kilogramów materiałów wybuchowych, a operacja przebiegać będzie nad wodą pokrytą pokruszonym lodem. W przypadku problemów z maszyną, dotarcie do załogi w takim miejscu nie byłoby łatwe.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Laserowa artyleria US Army
 
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Gen. Maczek – ojciec polskich sił pancernych
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Pamięć o tych, którzy odeszli
Dżentelmen na poligonie
Kurs na dyplomację
Polskie szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Kryptonim „Meksyk”, czyli odbić „Rudego”
Amerykański Wilk?
Łączenie dwóch światów
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Ogień z trzech poligonów
Prezydent: armia i pamięć
Symbol wolności
Najwyższy poziom wspinaczki
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Ukraiński kurs na Zachód
Karweta znaczy marynarz
Kuźnie oficerskich kadr
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Armia ludzi z pasją
Kierunek: certyfikacja
Puchar Świata dla polskich szablistek
Rosomaki na okrętach
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Zawsze stawał po stronie żołnierza
Kolejny dzień walki z pandemią
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Nowy zarząd PGZ
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
By poległy żołnierz nie pozostał bezimienny
Ludowe wojsko umacnia system
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
„Strzelnica w powiecie” po nowemu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Był lotnikiem lotników
Są pieniądze na pomoc socjalną
Żołnierze: szczepmy się przeciw COVID-19!
Złoto ustrzelone w Indiach
Armaty z Tarnowa trafią do Afryki
Błękitni po raz trzeci w Libanie
„Wolverine Strike” odpiera atak
Test na flance
U pana Buka za piecem
Ewakuacja oznaczała życie
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Mariusz Błaszczak: Wojsko wraca na ścianę wschodnią
Sto sekund do zagłady
Opiniowanie po nowemu
Polska stawia na fregaty Miecznik
Rumuński „Scorpion Spring”
Nowe książeczki wojskowe
Cel: wakacje nad morzem
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Miał w sobie jakiś magnes
Skok na wyższy poziom
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Korepetycje na czas pandemii
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Kto najlepszym żołnierzem w sporcie powszechnym w 2020 roku?
Jak wojsko walczy z pandemią
Przed nim maszerowały żołnierskie serca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO