moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Awanse generalskie

Gen. bryg. Dariusz Pluta i gen. bryg. Piotr Trytek zostaną generałami dywizji, a pułkownicy: Krzysztof Kociuba, Tomasz Kowalik, Dariusz Mendrala i Marek Wawrzyniak otrzymają pierwsze generalskie gwiazdki. Akty mianowania na nowe stopnie wojskowe wręczy oficerom prezydent Andrzej Duda. Uroczystość odbędzie się 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że prezydent Andrzej Duda mianował sześciu oficerów na stopnie generalskie. Gen. bryg. Dariusz Pluta, zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i gen. bryg. Piotr Trytek, dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej otrzymali stopień generała dywizji. Natomiast generałami brygady zostaną: płk Krzysztof Kociuba, radca-koordynator w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni; płk Tomasz Kowalik, szef Pionu Wsparcia – zastępca szefa sztabu ds. wsparcia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych; płk Dariusz Mendrala, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i płk Marek Wawrzyniak, szef Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Paweł Soloch, szef BBN, podkreślił, że „nominacje były wcześniej omawiane z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem i wpisują się w zapowiadaną przez prezydenta dalszą część reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi”.

Oficerowie otrzymają akty mianowania na nowe stopnie wojskowe z rąk prezydenta Andrzeja Dudy 1 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.

Nominowani na stopień generała dywizji:

 

Gen. bryg. dr Dariusz Pluta to absolwent Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Radomskiej, Akademii Sztuki Wojennej, a także Naval Command College w Stanach Zjednoczonych. Służył m.in. w Wojskowym Ośrodku Szkolno-Badawczym Służby MPS w Puławach, Wojskowym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Służby MPS w Warszawie, a także w Departamencie Rozwoju i Wdrożeń oraz w Departamencie Polityki Zbrojeniowej Ministerstwa Obrony Narodowej. Był dowódcą 1 Brygady Logistycznej, szefem Inspektoratu Uzbrojenia, służył także w Dowództwie Generalnym i na różnych stanowiskach w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Od sierpnia 2020 roku jest zastępcą szefa SGWP.

 


 

Gen. bryg. Piotr Trytek jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Pierwsze stanowisko jako podporucznik objął w 6 Pułku Zmechanizowanym w Wałczu, służył też w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Stargardzie i w 2 Brygadzie Zmechanizowanej. Był też szefem Oddziału Planowania Użycia Sił Zbrojnych oraz zastępcą szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym WP. Dowodził również 12 Brygadą Zmechanizowaną w Szczecinie. Dwukrotnie służył na misjach w Iraku i Afganistanie. Obecnie jest dowódcą 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. 

 


 

Nominowani na stopień generała brygady:

 

Płk Krzysztof Kociuba to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, ukończył także studia w Akademii Rolniczo-Technicznej, w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, a także na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. Służbę wojskową rozpoczął w 2 Brygadzie Łączności, służył także w Brygadzie Wsparcia Dowodzenia, Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych i w dowództwie 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia. Jest weteranem misji w Bośni i Hercegowinie oraz Afganistanie. Od 2021 roku jest radcą-koordynatorem w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

 


 

 

Płk Tomasz Kowalik zdobywał wykształcenie w Wyższej Szkole Oficerskiej w Toruniu, Akademii Sił Lądowych USA, na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał stopień doktora. W 1993 roku rozpoczął służbę w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Służył także na różnych stanowiskach w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego i w Ministerstwie Obrony Narodowej. Był m.in. dyrektorem Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON. Od 1 stycznia 2020 roku jest szefem Pionu Wsparcia zastępcy szefa sztabu w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

 


 

Płk Dariusz Mendrala ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Służb Kwatermistrzowskich, a także Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej, Uniwersytecie Warszawskim oraz na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. Ukończył także trzymiesięczny Międzynarodowy Kurs Zarządzania Zasobami Obronnymi, zorganizowany przez Podyplomową Szkołę Marynarki Wojennej USA w Monterey. Służył w Centralnym Szpitalu Klinicznym Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie, a także na różnych stanowiskach w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO w Brukseli, był też zastępcą dyrektora Departamentu Budżetowego MON. Od grudnia 2018 roku jest członkiem zespołu biorącego udział w negocjacjach z USA, dotyczących stworzenia ram prawnych i logistyczno-finansowych dla wzmocnionej obecności wojsk amerykańskich na terytorium RP, a od stycznia 2021 roku – dyrektorem Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.


 

 

Płk Marek Wawrzyniak to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Inżynierii Wojskowej oraz studiów podyplomowych w Akademii Sztuki Wojennej. Pierwsze stanowisko służbowe pełnił w 17 Batalionie Saperów, później na różnych stanowiskach służył w Pułku Drogowo-Mostowym. Dowodził także 3 Batalionem Drogowo-Mostowym, był także dowódcą 2 Pułku Inżynieryjnego. Jest weteranem misji wojskowych w Iraku i Libanie. Od 2017 roku jest szefem Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON, SGWP, 11 DKPanc, 100 Batalion Łączności, MON, 1 psap

dodaj komentarz

komentarze


Błękitni po raz trzeci w Libanie
 
Dżentelmen na poligonie
Ogień z trzech poligonów
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Kierunek: certyfikacja
U pana Buka za piecem
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Ewakuacja oznaczała życie
Jak wojsko walczy z pandemią
Złoto ustrzelone w Indiach
Rumuński „Scorpion Spring”
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Najwyższy poziom wspinaczki
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Kolejny dzień walki z pandemią
Symbol wolności
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Laserowa artyleria US Army
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
„Wolverine Strike” odpiera atak
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Łączenie dwóch światów
Gen. Maczek – ojciec polskich sił pancernych
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Test na flance
Cel: wakacje nad morzem
Polska stawia na fregaty Miecznik
Mariusz Błaszczak: Wojsko wraca na ścianę wschodnią
Nowy zarząd PGZ
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
„Strzelnica w powiecie” po nowemu
Karweta znaczy marynarz
Skok na wyższy poziom
Miał w sobie jakiś magnes
By poległy żołnierz nie pozostał bezimienny
Pamięć o tych, którzy odeszli
Amerykański Wilk?
Żołnierze: szczepmy się przeciw COVID-19!
Kuźnie oficerskich kadr
Prezydent: armia i pamięć
Korepetycje na czas pandemii
Kryptonim „Meksyk”, czyli odbić „Rudego”
Armaty z Tarnowa trafią do Afryki
Ludowe wojsko umacnia system
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Był lotnikiem lotników
Ukraiński kurs na Zachód
Armia ludzi z pasją
Kto najlepszym żołnierzem w sporcie powszechnym w 2020 roku?
Nowe książeczki wojskowe
Rosomaki na okrętach
Zawsze stawał po stronie żołnierza
Kurs na dyplomację
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Polskie szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Są pieniądze na pomoc socjalną
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Opiniowanie po nowemu
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Puchar Świata dla polskich szablistek
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Przed nim maszerowały żołnierskie serca
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Sto sekund do zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO