Minister Obrony Narodowej chce zainicjować debatę na temat tego, kto może być pochowany na najbardziej znanym wojskowym cmentarzu w Polsce. – Zwrócimy się do środowisk kombatanckich oraz Instytutu Pamięci Narodowej, by razem wypracować zasady przydzielania miejsc na pochówek – zapowiada radca Krzysztof Sikora z MON.
Resort obrony podkreśla, że nowe kryteria powinny być akceptowane przez wszystkie zainteresowane strony. Do współpracy nad nimi minister zaprosi m.in. IPN, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urząd Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Tomasz Siemoniak chce też zapobiec sytuacji, że o pochówku na Wojskowych Powązkach będą decydowały względy polityczne.
Inicjatywa ministra Siemoniaka spodobała się posłom opozycji. – Od początku roku staraliśmy się, by Komisja Obrony Narodowej zajęła się tym problemem. Posłów nie udało się przekonać, ale cieszę się, że za sprawą ministra Siemoniaka jednak dojdzie do takiej debaty – ocenia Mariusz Antoni Kamiński (PiS), wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej. – Naszym zdaniem osoby, które w latach powojennych dopuszczały się hańbiących czynów, które mają krew na rękach, nie powinny być honorowane uroczystym, wojskowym pogrzebem w tym szczególnym miejscu. Dotyczy to na przykład wojskowych prokuratorów czy sędziów wydających wyroki na żołnierzach AK – dodaje poseł Kamiński.
Gestorem kwater przeznaczonych dla osób związanych z wojskiem na Cmentarzu Wojskowym jest Dowódca Garnizonu Warszawa. Dziś obowiązuje zasada przyjęta przez Dowództwo Garnizonu, zgodnie z którą o miejsce na Wojskowych Powązkach mogą się ubiegać: generałowie, wojskowi z tytułem profesorskim nadanym przez prezydenta, damy i kawalerowie Orderu Virtuti Militari oraz Krzyży Wojennych. Miejsce na Wojskowych Powązkach przysługuje także rodzinom tych żołnierzy.
Tradycja pochówku wojskowych w tym miejscu sięga czasów sprzed I wojny światowej. W 1921 nekropolia położona obok zabytkowych Powązek uzyskała rangę Cmentarza Wojskowego. Na Powązkach Wojskowych znajdują się mogiły Polaków walczących w powstaniach listopadowym, styczniowym, wielkopolskim i śląskich. Tu także zostali pochowani bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej, żołnierze frontów oraz powstańcy warszawscy.
Po II wojnie światowej na cmentarzu powstała tzw. Aleja Zasłużonych, gdzie chowano przywódców PRL i generałów Ludowego Wojska Polskiego. Ale są tu też groby osób zamordowanych przez władze komunistyczne. Cmentarz Wojskowy stał się ostatnim miejscem spoczynku ofiar katastrofy Smoleńskiej.
Prace nad nowymi zasadami powinny zakończyć się w ciągu kilku miesięcy.
autor zdjęć: Wikipedia
komentarze