moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko pamięta o imieninach Marszałka

Przed II wojną 19 marca był dniem uznawanym niemal za święto państwowe, szczególnie w armii. „Nie ma oddziału, który by nie chciał uczcić imienin Marszałka” – pisała o Józefie Piłsudskim w 1923 roku „Polska Zbrojna”. Tego dnia organizowano akademie, koncerty i defilady. Do dziś armia uroczyście przypomina o Piłsudskim, a historia obchodów jego imienin doczekała się nawet wystawy.


– Bez geniuszu Józefa Piłsudskiego nie byłoby niepodległej Polski, dlatego dla uczczenia jego zasług i kontynuując przedwojenną tradycję, obchodzimy 19 marca jego imieniny – mówił nadbrygadier Stanisław Śliwa, prezes Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, podczas uroczystości w stołecznej Centralnej Bibliotece Wojskowej, która nosi imię marszałka.

– Chcemy przypomnieć o osobie Józefa Piłsudskiego młodemu pokoleniu – tłumaczy dr Jan Tarczyński, dyrektor CBW. Z tej okazji po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano film archiwalny o życiu i działalności Marszałka nakręcony po jego śmierci w 1935 roku. – Blisko półtoragodzinny dokument przywiozłem z Instytutu Piłsudskiego w Londynie, w bibliotece zrobiliśmy z niego 25-minutowy materiał – mówi Tarczyński.

Podczas uroczystości w Centralnej Bibliotece odbył się koncert pieśni legionowych Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, otwarto też dwie wystawy. Jedna przedstawia udział harcerzy w Związku Strzeleckim, z kolei druga – historię obchodów imienin Marszałka w II Rzeczpospolitej, pokazano ją na fotografiach i planszach.

Przed II wojną światową był to bowiem dzień uznawany niemal za święto państwowe, zwłaszcza w armii. 19 marca dworek w Sulejówku, a potem Belweder stawały się miejscem pielgrzymek. Organizowano rewię wojsk, uroczyste akademie, koncerty i defilady.

Nie obywało się też bez prezentów. „Na jedne imieniny mąż dostał dwa psy, przeszło dziesięć królików, jedną owcę, sarenkę, lisa, gęsi i wojowniczego koguta” – pisała we wspomnieniach żona Aleksandra Piłsudska. W ostatnie imieniny Piłsudskiego w 1935 roku na lotnisku wojskowym na Okęciu odsłonięto pomnik ku jego czci, ufundował go 1 Pułk Lotniczy.


Dziś członkowie Związku Piłsudczyków, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o działalności Marszałka, organizują obchody jego imienin w wielu polskich miastach. Kutno uczciło imieniny Józefa koncertem orkiestry dętej, zawodami strzeleckimi i marszem śladami tradycji piłsudczykowskich. Na ulicach Lublina pojawiły się grupy rekonstrukcyjne odtwarzające formacje strzelców, prekursorów legionów, a harcerze pod pomnikiem Marszałka rozdawali przechodniom cukierki. Natomiast w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w koszalińskim Centrum Szkolenia Sił Powietrznych zorganizowano uroczystą akademię połączoną ze zwiedzaniem szkoły i żołnierską grochówką.

– Jesteśmy zadowoleni, że święto nie zostało w Polsce zapomniane – mówi Anna Klamer z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Tam obchodzono je, sadząc imieninowe krokusy, zaprezentowano też książkę Włodzimierza Kalickiego o Marszałku pt. „Powrót do Sulejówka”.

O Piłsudskim pamiętają także goście z zagranicy. Przebywający 19 marca z wizytą w Polsce prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves przekazał Krzysztofowi Jaraczewskiemu, dyrektorowi muzeum i wnukowi marszałka, duplikaty odznaczeń nadanych Piłsudskiemu przed II wojną przez władze Estonii. – Marszałek otrzymał około 30 najwyższych odznaczeń wielu krajów, niestety wszystkie zaginęły w czasie II wojny. Teraz odtwarzamy tę kolekcję – tłumaczą pracownicy muzeum.

W Sulejówku cały czas trwają prace nad utworzeniem muzeum. Powstaje ono m.in. w zabytkowych budynkach dworku „Milusin”, w którym Piłsudski mieszkał z rodziną. Placówkę prowadzić będzie wspólnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego założona przez jego córki Wandę i Jadwigę oraz wnuków. Na wsparcie budowy muzeum rząd przeznaczy blisko 170 mln zł.

Powstał już projekt, teraz wyłaniani są wykonawcy prac. Jeszcze w tym roku placówka ma uzyskać pozwolenie na budowę, która rozpocznie się na początku przyszłego roku. – Uroczyste otwarcie planujemy w 2017 roku, w 150. rocznicę urodzin Marszałka – mówi dyrektor Jaraczewski.

***
Józef Piłsudski urodził się w 1867 roku na Wileńszczyźnie. Działał w ruchu niepodległościowym, utworzył I Polską Kompanię Kadrową walczącą w I wojnie, był też założycielem Legionów Polskich. Po odzyskaniu niepodległości jako Naczelnik Państwa rządził krajem do 1922 roku. Potem wycofywał się z życia politycznego aż do zamachu majowego w 1926 roku. Po przejęciu władzy był twórcą rządów sanacyjnych, naczelnym wodzem polskiej armii i pierwszym marszałkiem Polski. Zmarł 12 maja 1935 roku, a jego ciało spoczęło na Wawelu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Bohater odtrącony
„Grand Quadriga ‘24”
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
By Polska była bezpieczna
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pytania o europejską tarczę
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zawsze gotowi do pomocy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Krwawa noc pośród puszczy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Śladami ojca
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO