moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wybierz wydarzenie historyczne 2013 roku

Interaktywne muzeum historii Powstania Wielkopolskiego oraz odkrycie pozostałości po słynnej warszawskiej Reducie Ordona znalazły się wśród dziesięciu finalistów plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2013. Teraz o zwycięstwie w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Polski zdecydują internauci.

Interaktywne muzeum historii Powstania Wielkopolskiego jest jednym z kandydatów do tytułu Wydarzenie Historyczne Roku 2013.

– Potwierdziliśmy lokalizację legendarnej Reduty Ordona z czasów Powstania Listopadowego na warszawskiej Ochocie, a nie jak wcześniej sądzono, na Woli – mówi dr Wojciech Borkowski, wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego, który kierował badaniami. Obronę tej fortyfikacji przed wojskami carskimi we wrześniu 1831 r. rozsławił poemat Adama Mickiewicza.

Wykopaliska archeologów to jedno z 10 przedsięwzięć, które znalazły się w finale plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2013. Wybrano je spośród ponad 70 zgłoszeń z całego kraju dotyczących m.in. akcji edukacyjnych, wystaw czy rekonstrukcji historycznych. Od sześciu lat głosowanie organizuje Muzeum Historii Polski.

Na warszawskiej Ochocie przy ul. Na Bateryjce badacze z PMA z pomocą członków Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl” natrafili na pozostałości fosy otaczającej wały reduty, co pozwoli na wstępną rekonstrukcję jej kształtu i wielkości. Odkryto też umieszczony przed fosą pas wilczych dołów, które po walce stały się grobami żołnierzy.

– Znaleźliśmy w nich szczątki blisko 130 polskich i rosyjskich wojskowych – podaje wicedyrektor PMA. Teraz przebadają je antropolodzy, pobrane zostaną też próbki DNA, aby w przyszłości można było spróbować zidentyfikować przynajmniej część poległych. – Potem szczątki zostaną pochowane we wspólnej mogile na warszawskich wojskowych Powązkach, a w miejscu wykopalisk stanie pomnik – informuje dr Borkowski.

Na terenie reduty archeologowie wydobyli też ponad 2600 zabytkowych przedmiotów. Były wśród nich: szable, bagnet, metalowe elementy umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia, monety i kule artyleryjskie. Eksponaty są teraz konserwowane, a w przyszłym roku będzie można je oglądać na wystawie w PMA poświęconej ostatnim dniom Powstania Listopadowego.


Drugie wydarzenie dotyczące dziejów naszej wojskowości. nominowane w konkursie MHP, to Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego Fundacji Wielkopolska Brand. – Chcieliśmy za jego pomocą przybliżyć w nowoczesny sposób historię powstania i trafić z nią do młodego pokolenia – wyjaśnia Agnieszka Wiśniewska, pomysłodawczyni wystawy i prezes fundacji.

W mobilnym muzeum zgromadzono niewiele tradycyjnych eksponatów – odznaczeń, mundurów i zdjęć. Jego główną atrakcją są natomiast materiały prezentowane na tabletach, ekranach i stołach dotykowych, które ożywiły wydarzenia sprzed 95 lat. Działania wojenne można też prześledzić na interaktywnej podłodze, wizualizującej mapę Wielkopolski.

Wystawa była prezentowana na przełomie 2013 i 2014 r. w jednym z centrów handlowych Poznania. Odwiedziło ją prawie 28 tysięcy osób. Przez najbliższe pięć lat ekspozycja będzie wędrować po kolejnych miastach Polski.

– W tym roku trafi do dwóch z nich, nie zdecydowaliśmy jednak jeszcze do których – podaje Agnieszka Wiśniewska, która na utworzenie muzeum otrzymała stypendium ministra kultury. Jak zapowiada, ekspozycja będzie też cały czas rozszerzona o kolejne atrakcje multimedialne.

 

Finaliści tegorocznego konkursu Muzeum Historii Polski na Wydarzenie Historyczne 2013 roku:

- Wystawa „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim” w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

- Badania wykopaliskowe „Reduta Ordona” zorganizowane przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

- Wystawa „Zawód: Architekt” przygotowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Historyczne m.st. Warszawy

- Multimedialny projekt „Opowiedz mi miasto” przygotowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

- Udostępnienie dla zwiedzających piwnic staromiejskich Muzeum Historycznego m.st. Warszawy

- Otwarcie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Oddziału Muzeum Narodowego w  Krakowie, z kolekcją numizmatów

- Projekt edukacyjny „Magia ogrodów” zorganizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu

- Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego przygotowane przez Fundację „Wielkopolska Brand”

- Wystawa czasowa „21. Dekalog Solidarności” oraz towarzyszący jej film dokumentalny „Ludzie w cieniu Tablic” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

- Wystawy zorganizowane z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.


O finalistach konkursu MHP można przeczytać na stronie muzeum, tam też do 13 kwietnia internauci mogą głosować na swoich faworytów.

* * * * *

Pod koniec Powstania Listopadowego polskie siły broniły Warszawy przed nacierającymi wojskami carskimi. Jednym z punktów oporu była reduta na Ochocie. Fortyfikacji broniło sześć dział i około 200 żołnierzy z 1 Pułku Strzelców Pieszych Królestwa Polskiego. Dowodził nimi – nie jak opisał Adam Mickiewicz ppor. Julian Konstanty Ordon, lecz mjr Ignacy Dobrzelewski. Rankiem 6 września 1831 r. Rosjanie po ostrzale artyleryjskim ruszyli do zwycięskiego natarcia na fortyfikację. Podczas walk poległo ponad 600 polskich i rosyjskich żołnierzy.

* * * * *

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski. Powstańcy w krótkim czasie opanowali większość terenów Prowincji Poznańskiej. Walki zakończyły się rozejmem 16 lutego 1919 r., który umożliwił realizację wszystkich założonych przez powstańców celów. Był to jeden z niewielu zwycięskich zrywów w polskich dziejach.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Adam Ciereszko / Wielkopolskabrand.com

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
„Grand Quadriga ‘24”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zawsze gotowi do pomocy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po śladach polskich bohaterów
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Więcej hełmów dla żołnierzy
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Na straży nieba
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO