moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jan Karski skończyłby dziś sto lat

To on jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego pierwszy zaalarmował Zachód o zagładzie Żydów. Dziś, w setną rocznicę urodzin Jana Karskiego, w Warszawie i Łodzi odbędą się pokazy filmów i wystawy. Będą kulminacją obchodów ogłoszonego przez Sejm roku jego imienia.


– Chcemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, kim był człowiek, często określany jako ten, który chciał powstrzymać Holokaust – mówi Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski. Bo to Karski zasłynął jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który pierwszy przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski.

Okazją do przypomnienia postaci polskiego emisariusza jest przypadająca dziś setna rocznica jego urodzin. W związku z tym dniem Senat przyjął specjalną uchwałę. „Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wybitnemu patriocie, moralnemu człowiekowi w niemoralnych czasach, którego stawia za wzór obywatelskiej odpowiedzialności i zaangażowania” – czytamy w dokumencie.

Na początku kwietnia także senat USA uchwalił jednogłośnie rezolucję, uznającą spuściznę i osiągnięcia słynnego polskiego emisariusza. „Jan Karski był niezwykłym bohaterem w historii II wojny światowej i XX wieku” – napisał w uzasadnieniu projektu przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych USA, Robert Menendez.

Jak tłumaczy Marek Stremecki, MHP od czterech lat prowadzi program „Jan Karski. Niedokończona misja”. W jego ramach stworzono między innymi poświęconą mu stronę internetową, organizowane były konkursy i pokazy filmów. W grudniu Sejm ogłosił, że rok 2014 będzie Rokiem Jana Karskiego.

– Dzisiaj w holu głównym Dworca Centralnego zostanie otwarta wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności” – informuje rzecznik MHP. Na ekspozycję składają się 22 plansze, na których pokazano dokonania emisariusza. Wystawa prezentowana była m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku i Parlamencie Europejskim w Brukseli.

W jeżdżącym po ulicach Warszawy zabytkowym tramwaju będzie można oddać się ulubionemu hobby Karskiego, czyli rozgrywce w szachy. Planowana jest też premiera serii monet z wizerunkiem emisariusza, wybitych przez Narodowy Bank Polski.

Wieczorem w kinie „Kultura” były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss opowie o staraniach Jana Karskiego, aby poinformować świat o losach Żydów. Ukoronowaniem obchodów ma być ośmiominutowy audiowizualny pokaz na frontonie warszawskiego Pałacu Staszica. Spektakl opowiadający o losach polskiego emisariusza przygotowało Muzeum Historii Polski.

W Łodzi – rodzinnym mieście Karskiego – otwarta zostanie poświęcona mu multimedialna wystawa przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury. Zobaczyć będzie też można prapremierę spektaklu „Emisariusz" oraz poznać losy Karskiego na nowej wystawie w Muzeum Miasta Łodzi. Więcej informacji na stronie internetowej.

Po wojnie Jan Karski był wykładowcą na Uniwersytecie Georgetown.

Jan Kozielewski, znany później pod konspiracyjnym pseudonimem „Karski”, skończył przed wojną Szkołę Podchorążych Artylerii Konnej we Włodzimierzu Wołyńskim. We wrześniu 1939 r. walczył w obronie kraju, a potem podjął działalność konspiracyjną. Dzięki znajomości języków obcych został emisariuszem władz Polskiego Państwa Podziemnego do rządu na uchodźstwie. Jesienią 1942 r. wyruszył do Wielkiej Brytanii, gdzie jako naoczny świadek miał poinformować aliantów o eksterminacji Żydów. Wcześniej, zbierając informacje, przedostał się do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady. Po dotarciu do Londynu przekazał polskiemu rządowi raport o Holokauście. Informował też o nim ówczesnego prezydenta USA Franklina Roosevelta. Jego apele o ratunek dla Żydów nie przyniosły jednak rezultatów, bo większość rozmówców nie dowierzała jego doniesieniom. Po wojnie Karski pozostał w USA, gdzie wykładał na uniwersytecie w Waszyngtonie. Zmarł 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat. Jest kawalerem najwyższych polskich i amerykańskich odznaczeń państwowych: Orderu Orła Białego i Prezydenckiego Medalu Wolności. – Jan Karski reprezentuje wszystko, co było najbardziej godne i bohaterskie w okresie II wojny światowej – mówił o nim prof. Zbigniew Brzeziński, doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Jimmy’ego Cartera.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. Muzeum Historii Polski, arch. Uniwersytetu Georgetown
 

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Cień atomowej zagłady
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Wszystkie misje AWACS-a
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nowe zadania szefa SKW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Po śladach polskich bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO