moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Leopardy 2A5 są już w Żaganiu

W nocy do Polski dotarł transport z pierwszą partią czołgów, które wojsko kupiło od Bundeswehry. 11 Leopardów 2A5 przyjechało koleją do Żagania, gdzie stacjonuje 34 Brygada Kawalerii Pancernej, która będzie użytkować nowe czołgi. Do końca czerwca do jednostki trafi jeszcze 38 maszyn.


Niemieckie czołgi to efekt umowy, którą w listopadzie ubiegłego roku minister obrony Tomasz Siemoniak podpisał z szefem niemieckiego MON. Kontrakt wart około 180 milionów euro zakłada dostawę 119 czołgów. Wszystkie otrzyma 34 Brygada Kawalerii Pancernej.

105 wozów będzie w wersji 2A5. To nowocześniejszy czołg od Leopardów 2A4, których używa już polska armia. Do końca czerwca do Żagania przyjedzie 38 kolejnych Leopardów. W sumie w tym roku Niemcy przekażą Polsce dwie trzecie zakupionego sprzętu.

Oprócz czołgów armia kupiła także sprzęt wsparcia i zabezpieczenia. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej otrzyma ponad 200 pojazdów logistycznych, m.in. wozy zabezpieczenia technicznego i pojazdy ciężarowe. Dodatkowo do czołgów dostarczone zostanie specjalistyczne wyposażenie techniczne, laserowe symulatory strzelania, uzbrojenie, wozy dowodzenia oraz radiostacje.

– Przyjęcie nowego sprzętu będzie procesem długoterminowym i dosyć trudnym. Poza przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury dla nowego wyposażenia, w 34 Brygadzie dokonujemy także zmian strukturalno-etatowych. Będziemy musieli przyjąć do służby nowych żołnierzy i odpowiednio ich wyszkolić – mówi gen. bryg. Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Generał przypomniał, że 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej to związek taktyczny, który jako jedyny w siłach zbrojnych można określić mianem „ciężkiej dywizji”. O jej potencjale bojowym decydowały dotychczas głównie 10 Brygada Kawalerii Pancernej, która wyposażona jest m.in. w Leopardy 2A4, oraz 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, dysponująca kołowymi transporterami opancerzonymi Rosomak. – Przyjęcie nowego sprzętu sprawi, że do grona bardzo ważnych i nowocześnie uzbrojonych jednostek polskiej armii dołączy teraz 34 Brygada – podkreśla gen. bryg. Jarosław Mika.


Czołgi Leopard 2A5 są znacznie nowocześniejsze od tych, które wojsko otrzymało od Bundeswehry w 2002 roku. Przede wszystkim mają elektryczny, a nie hydrauliczny system napędu wieży oraz nowocześniejszy system sterowania bronią. Wyposażone są w kamerę cofania i dodatkowe opancerzenie wieży. Wzmocniony pancerz i nowa przednia część wieży mają kształt klina. Zwiększa to ochronę przed atakiem z broni kinetycznej i chemicznej. Wnętrze wieży posiada matę przeciwodpryskową. Panele boczne osłaniające układ jezdny również zbudowane są ze wzmocnionego pancerza kompozytowego. Z kolei zewnętrzne panele pancerza mogą być usunięte i zastąpione przez moduły o większym poziomie ochrony.

Nowocześniejsze przyrządy celownicze Leopardów 2A5 umożliwiają dowódcy indywidualny tor obserwacji, niezależnie od działonowego. Jednocześnie zwiększono pole obserwacji terenu dla obu żołnierzy. Termowizyjny peryskop dowódcy zamontowany na pancerzu przekazuje obraz na monitor znajdujący się wewnątrz wieży. Taki układ pozwala na prowadzenie działań w dowolnych warunkach pogodowych. Podczas gdy działonowy korzysta z monitora, dowódca ma możliwość prowadzenia obserwacji przez własny okular.

Wersja 2A5 ma także nowy hybrydowy system nawigacji oparty na technologii żyroskopu światłowodowego i GPS. Umożliwia on nawigację w dowolnym środowisku operacyjnym. System jest kluczowym elementem dowodzenia i kontroli położenia.

– 34 Brygada Kawalerii Pancernej jest w pełni przygotowana na przyjęcie nowych czołgów i dodatkowego sprzętu. Dysponujemy nowoczesnymi garażami oraz odpowiednią bazą obsługowo-naprawczą – zapewnia płk Krzysztof Prokopowicz, dowódca Brygady. – Przed nami proces pozyskiwania nowych kadr oraz szkolenia specjalistycznego. W osiąganiu pełnej gotowości do działań na nowym sprzęcie z pewnością przyda się nam doświadczenie kolegów z 10 Brygady.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, Arch. 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej

dodaj komentarz

komentarze

~realista
1400711580
taaa, tylko dalczego niemcy nie zaoferowali nam leo w wersji 2a6 tylko stare i to z nadwyzek budeswhery ?? ten sprzet to szrot, mozecie mowic ze nie prawda, ale stoi niemal w tym samym rzedzie co pt91, stara konstrukcja, niemcy wporowadzaja do wojska 2a7? czy my na prawde musimy kupowac zlom?
17-B4-08-89
~Amator
1400523960
Spójrzmy na to tak. Faktycznie, dobrze byłoby postawić na swoją konstrukcję pancerną. Mam cichą nadzieję, że uda się to PL-01 concept, tak samo jak kibicuję karabinkowi MSBS. W naszym kraju rzadko kiedy powstają własne konstrukcje, ale kiedy znajdą się już fundusze to powstają rzeczy unikatowe. Do tego czasu, może jednak lepiej kupić trochę sprzętu co prawda z drugiej ręki ale bdb jakości. Jak mówi moja babcia: ''Ruskim nigdy nie można ufać''. Ad vocem po co czołgi? Wszyscy zaczęli stawiać na tę areomobilność bla bla bla, tak ze USA w Europie mają jedną brygadę wyposażoną w Strykery. A Rosja jakoś swoich czołgów na puszki konserwowe nie przerabia.
98-F1-A2-85
~scooby
1400488800
Co chcecie zniszczyć 40 sztukami pocisków 120 mm w promieniu 2 km na współczesnym polu bitwy ? Ile paliwa , technicznych trzeba utrzymać , by mieć to działo w 2 km ? nikt nie zastanowił się dlaczego nowoczesne armie pozbywają się czołgów lub nie tworzą nowych ? odp: https://www.youtube.com/watch?v=aaSRPfrxvnc
39-FF-C3-6D
~Pancerniak
1400324640
PT-91 to rozwinięcie T-72 konstrukcji wbrew propagandzie od początku dziadowskiej. A do wprowadzenia kolejnej generacji MBT i czołgów wsparcia (PL-01 CONCEPT ok. 2018 r.) Leosie nadają się aż za bardzo. Na zajęciach w WSO podają współczynnik 1 do 3 na korzyść Leo vs. PT-91 (albo rosyjskie odpowiedniki) tylko potem dodają że raczej byłby to współczynnik 1 do 6. Prawda jest taka że cały pancerny świat w Polsce z zazdrością patrzy na 10 bkpanc i 34 bkpanc. A co do zużycia to czołgi te intensywnie zajeżdzane są dopiero na naszych poligonach. Niemcy korzystają głównie z symulatorów.
33-16-21-95
~Wojtekus
1400289420
" Będziemy musieli przyjąć do służby nowych żołnierzy i odpowiednio ich wyszkolić – mówi gen. bryg. Jarosław Mika" Czy nie bylo by w tym sensu aby juz zaraz po podpisaniu umowy o kupnie przyjac do sluzby i odpowiednio wyszkolic nowych czolgistow? Teraz co? Czolg bedzie stal i czekal na ekipe? WP twierdzi iz sa w dobrym stanie wiec gotowe do wejscia na linnie. Czemu taka klapa? Wstyd! Jak Patrioty kupimy od USA to tez bedziemy sie uczyc przez 3 lata? Podobno nauczyli sie juz na amerykanskich slepakach!
FC-08-38-F1
~nik
1400288220
Paweł Pablo jak nie masz pojecia w temacie to siedz cicho
DB-08-A9-B9
~Sorki
1400277720
Ale elektronika pewnie "dwupoziomowa" - jak cacy to OK,ale jak coś nie tak,to czołg taki można zdalnie unieruchomić,co? To jedno - a drugie,amunicja na trzy dni a reszta dojedzie pewnie "jak przyjdzie czas"... Tak robili Ruscy do 1989 roku i tak pewnie teraz robią niemiaszkowie.
82-56-F6-02
~niezorientowany
1400276460
Ile Polska potrzebowałaby najnowszych Leopardów 2a7+ żeby stanowić poważną siłę? Pozdrawiam
3C-D6-2E-A3
~bul
1400271120
Czy to rozsadnie kupowac bron od panstwa od zawsze wrogiego ktore ma roszczenia terytorialne do naszego kraju. Moga w takim sprzecie zamontowac dowolny element eliminujacy go na potencjalnym polu walki.
CD-7C-72-DC
~vis
1400262360
teraz szybko La7 dla nowej rajdowej/ kierunek wojenny L-Ł-Estonia/ brygady w Orzyszu
45-6E-DB-DF

Rosomaki i Piranie
 
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Wicepremier Kosianiak-Kamysz w Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Turecki most nad Białą Lądecką
Morze ruin, na których wyrosło życie
Dziki zachód na wschodzie II RP
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Rozgryźć Czarną Panterę
Polska w gotowości
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
PGZ – kluczowy partner
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Czworonożny żandarm w Paryżu
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Przetrwać z Feniksem
Wielka gra interesów
Nie walczymy z powietrzem
Wojsko wraca do Gorzowa
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Siedząc na krawędzi
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Less Foreign in a Foreign Country
14 lutego Dniem Armii Krajowej
Turecki most dla Krosnowic
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Polacy łamią tajemnice Enigmy
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Zrobić formę przed Kanadą
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Zmiana warty w PKW Liban
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Bez kawalerii wojny się nie wygrywa
Biegający żandarm
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Ciężki BWP dla polskiego wojska
„Ferie z WOT” po raz siódmy
Okręty rakietowe po nowemu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Z Jastrzębi w Żmije
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Kluczowy partner
Minister wyznaczył szefa Inspektoratu Wsparcia
Symulator w nowej odsłonie
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Olympus in Paris
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Atak na cyberpoligonie
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
Co może Europa?
Granice są po to, by je pokonywać
Co się zmieni w ustawie o obronie ojczyzny?
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Zmiany w prawie 2025

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO