moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zaliczka możliwa przed wyjazdem na misję

Żołnierze wyjeżdżający do służby poza granice kraju będą mogli otrzymać część należnych im pieniędzy jeszcze przez wyjazdem. Więcej zarobią lekarze i dentyści pracujący na misjach. Przewiduje to nowelizacja rozporządzenia ministra obrony. Projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych.


Należności zagraniczne to pieniądze wypłacane żołnierzom wyznaczonym do pełnienia służby poza granicami kraju. Składa się na nie comiesięczna wypłata świadczenia, uzależniona m.in. od stanowiska, zakresu obowiązków i warunków zagrożenia utraty zdrowia lub życia występujących w miejscu pełnienia służby. Żołnierze otrzymują jednorazowy zasiłek adaptacyjny. Pełniący służbę w strefie działań wojennych dostają także dodatek wojenny w wysokości od 3 do 5 procent najniższego uposażenia za każdy dzień pobytu w strefie. Tę wyższą stawkę otrzymują mundurowi, którzy biorą udział w konwojach, akcjach bojowych, akcjach zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom albo pełnią służbę patrolową, ochronną.

Przygotowane przez resort zmiany w przepisach wypłaty świadczeń zagranicznych wynikają z nowelizacji ustawy pragmatycznej, ale mają też usprawnić proces przyznawania i wypłat wszystkich tych należności.

Na wniosek żołnierza

Wypłata świadczeń wciąż będzie przysługiwała od dnia objęcia stanowiska do dnia zwolnienia z niego. Po zmianach przepisów żołnierze będą mogli jednak jeszcze przed planowanym wyjazdem do służby poza granicami państwa otrzymać pieniądze w formie zaliczki. Będzie wypłacana na ich wniosek. – To dla żołnierzy wygodne rozwiązanie, bo często już pierwsze dni służby poza granicami państwa wiążą się z koniecznością poniesienia wydatków, związanych na przykład z zagospodarowaniem się w nowym miejscu – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP.

Należność zagraniczna będzie mogła być wypłacana, w zależności od decyzji żołnierza, w polskich złotych i walucie zagranicznej. Pieniądze będą przelewane na rachunek bankowy wskazany przez żołnierza. – Jeśli nie będzie takiej możliwości, to warunki wypłaty będą ustalane indywidualnie, na zasadzie oddzielnego porozumienia z żołnierzem, np. wypłacane będą w kasie – mówi oficer z Departamentu Kadr MON.

Więcej pieniędzy dla lekarzy

Propozycja MON zmierza też do poszerzenia katalogu medyków otrzymujących wyższą należność zagraniczną. Dziś na świadczenie w wysokości 150–250 procent najniższego uposażenia mogą liczyć jedynie lekarze lub dentyści pracujący w Afganistanie, którzy posiadają co najmniej jedną ze specjalizacji lekarskich lub dentystycznych, w tym m.in. anestezjologiczną, chirurgiczną, ortopedyczną, psychiatryczną, epidemiologiczną, medycyny ratunkowej, rodzinnej, stomatologiczną. Po zmianach na zwiększone świadczenie będą mogli liczyć też medycy służący w innych rejonach świata. Poza koniecznością posiadania prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty warunkiem do otrzymania pieniędzy będzie jednak zakwalifikowanie danej misji jako rejonu działań wojennych. Ponadto, jak zaznacza oficer z Departamentu Kadr, afgańska misja się kończy, więc rozszerzenie katalogu „misji” pozwoli uniknąć w przyszłości ewentualnej zmiany przepisów.

Porządek w podróżach służbowych

Projektowane przepisy precyzują także kwestie podróży służbowych odbywanych przez żołnierzy pełniących służbę poza granicami państwa. – Pojawiały się w tej kwestii wątpliwości interpretacyjne, dlatego chcieliśmy je jednoznacznie uregulować. Przyjęto, że wszystkim żołnierzom zawodowym pełniącym służbę poza granicami państwa, z wyjątkiem obserwatorów wojskowych, należności z tytułu podróży służbowych będą przysługiwać na jednakowych zasadach – tłumaczy pułkownik w Departamencie Kadr.

Chodzi tu między innymi o diety, zwrot kosztów dojazdów i przejazdów, noclegów oraz innych, niezbędnych i udokumentowanych wydatków poniesionych w związku ze skierowaniem w podróż. W przypadku podróży odbywanej na terytorium państwa, w którym żołnierz pełni służbę, dieta będzie wynosiła 25 procent stawki ustalonej dla danego państwa, w przypadku zaś podróży odbywanych do innych krajów – 50 procent. W przypadku odbywania podróży na terytorium RP przysługiwać będzie 50 procent krajowej stawki diety.  

MON proponuje też ujednolicenie wypłat jednorazowej należności pieniężnej. – Obecnie jej wypłata, choć wszędzie w takiej samej wysokości, odbywa się w różnych terminach. W jednych jednostkach pieniądze wypłacane są wcześniej, w innych później, Po zmianach będzie jeden płatnik – Dowództwo Operacyjne – dzięki czemu terminy wypłat będą dla wszystkich takie same – tłumaczy Departament Kadr.

Wysokość należności zagranicznej

Miesięczna należność zagraniczna obliczana jest według wzoru: mnożnik danego stanowiska x kwota bazowa 2500 zł brutto (najniższe uposażenie żołnierza zawodowego). W przypadku żołnierzy służących na misji np. porucznika mnożnik wynosi 2,3; dla chorążego 1,9; a dla szeregowego zawodowego 1,5.

Pieniądze dostają żołnierze, którzy pełnią służbę m.in. w polskich przedstawicielstwach wojskowych przy organizacjach międzynarodowych lub przy międzynarodowych strukturach wojskowych, w ataszatach obrony, ale też biorący udział w misjach pokojowych, konfliktach zbrojnych, akcjach ratowniczych, zagranicznych ćwiczeniach lub służący w charakterze obserwatorów wojskowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1411641660
Kasa za misję powinna być płacona z góry.
94-E0-27-B6

Żołnierze bez testów z WF-u
 
Ocalić od zapomnienia
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Do broni!
Nowe racje dla specjalsów
MSPO – wyróżnienia dla najlepszych
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Nowy system naboru zmienia też armię
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Pomnik prawdy o Katyniu
„Narew” to sukces Polski
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Emerytura wypłacana w … karmie
MSPO 2021 - serwis specjalny
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Żołnierze wrócili do Polski
Wojskowe kolumny na drogach publicznych
In the Only Right Direction
Niech żyje pamięć niezłomnych!
Wybierz się na wojskowe studia
Ćwierćwiecze AMW
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Afganistan. Czas wracać do domu
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
AW139 mierzy w „Perkoza”
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Defendery. Innowacyjność w cenie
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
OWŚ – betonowa wizja obrony
Pistolet z „Łucznika”
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Techniki linowe dla wybranych
Trwa ewakuacja z Afganistanu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Misja, w której stawką było życie
Czarna Dywizja świętuje
HSW ma ofertę dla armii
W jedynym słusznym kierunku
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Symulator dla kierowców Leopardów
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Przez sport do wojska!
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Skok na głęboką wodę
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO