moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenia w NSR na koszt armii

Ratownik medyczny, kierowca czy nurek – w takich m.in. specjalnościach będą się mogli na koszt wojska szkolić żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Warunkiem otrzymania pieniędzy na zdobycie kwalifikacji będzie co najmniej trzyletni przydział kryzysowy w ramach NSR. Takie rozwiązanie ma zachęcić rezerwistów do związania się z armią na dłużej.


Możliwość finansowania cywilnych kursów i szkoleń żołnierzy NSR wprowadziła obowiązująca od 1 sierpnia 2014 roku nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Zgodnie z jej zapisami, żołnierze rezerwy mogą na cywilnym rynku pracy zdobywać i podwyższać kwalifikacje przydatne w siłach zbrojnych oraz otrzymać od wojska zwrot kosztów szkolenia. – Jest to możliwe w przypadku, gdy żołnierz rezerwy zdecyduje się na uzyskanie określonych kwalifikacji przed zawarciem kontraktu. W przypadku, gdy kontrakt jest już zawarty, rezerwista może zostać skierowany do podwyższenia kwalifikacji zgodnie z posiadanym przydziałem kryzysowym lub zdobycia nowych w związku ze zmianą tego przydziału na inny – tłumaczy płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.

Prawo jazdy i kurs skoczków

W praktyce finansowo premiowani będą ci żołnierze, którzy szkolić się będą w specjalnościach przydatnych w siłach zbrojnych. Zgodnie z przygotowanym przez resort obrony narodowej projektem rozporządzenia, takich specjalności będzie w sumie jedenaście. Żołnierze NSR będą więc mogli wyszkolić się m.in. na kierowców (prawo jazdy kategorii „C”, „C+E”, „D”), operatorów sprzętu do robót ziemnych i urządzeń dźwigowo-transportowych, nurków i płetwonurków, ratowników medycznych, sanitariuszy, skoczków spadochronowych i kucharzy.

O pieniądze z wojska będą się mogli ubiegać ci żołnierze NSR, którzy są na przydziale kryzysowym co najmniej trzy lata. Ale przepisy zakładają też inne, korzystne dla NSR-owców rozwiązanie. – Na wniosek żołnierza rezerwy pieniądze będzie można wypłacić także przed upływem trzech lat. Wtedy jednak żołnierz będzie musiał pisemnie zobowiązać się do ich zwrotu, np. w sytuacji, gdy nie ukończy szkolenia lub kursu, nie uzyska kwalifikacji lub zerwie kontrakt – wyjaśnia płk Jankowiak.

Projekt przewiduje też sytuacje, w których żołnierz NSR nie będzie musiał zwracać otrzymanych z armii pieniędzy. Chodzi tu m.in. o przypadki, gdy wobec rezerwisty zostanie orzeczona np. niezdolność do czynnej służby wojskowej, psychologiczne orzeczenie o przeciwwskazaniach do służby, gdy zostanie powołany do zawodowej służby wojskowej lub przyjęty do służby kandydackiej.

To ma być zachęta

Na kursy lub szkolenia, za zgodą rezerwisty, kierować będzie dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz ma nadany przydział kryzysowy. W każdym przypadku podstawą do wypłaty pieniędzy będzie umowa zawarta pomiędzy wojskowym komendantem uzupełnień a żołnierzem NSR.


Zdaniem autorów takie rozwiązania zachęcą rezerwistów do związania się z armią na dłużej. – To bardzo dobra propozycja i jeśli tylko będę miała okazję, to na pewno z niej skorzystam. W przyszłości chciałabym być oficerem, więc im więcej kwalifikacji, umiejętności i wiedzy zdobędę, tym lepszym będę żołnierzem – mówi szer. rez. Judyta Młynarczyk, na kontrakcie NSR w 2 Stargardzkim Batalionie Saperów.

Resort obrony oszacował, że wydatki związane ze zwrotem kosztów szkolenia dla żołnierzy NSR nie przekroczą kwoty 3 mln zł rocznie. Oznacza to, że w ciągu dwunastu miesięcy swoje kwalifikacje będzie mogło podnieść ok. 1–3 tysięcy żołnierzy NSR spośród ok. 13 tysięcy rezerwistów znajdujących się na przydziałach kryzysowych.

Narodowe Siły Rezerwowe powstały w 2010 roku. Składają się z ochotników – żołnierzy rezerwy, którzy podpisali kontrakty i pozostają w dyspozycji do służby w razie zagrożeń militarnych i niemilitarnych. Szkoleni są przez wojsko w ramach okresowych ćwiczeń.

PG

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel, por. Piotr Wójcik

dodaj komentarz

komentarze

~komandos
1422960240
Przestancie zwaniac szeregowych. Bo jak przyjdzie jakis konflikt to politycy bedą walczyc bo glownego trzonu Polskiego Wojska nie bedzie bo wiekszosczostala zwolniona po 12 latach
66-20-27-9A
~ziutol94
1419962400
Ratownik medyczny, tak masz rację, mój błąd :)
36-25-D4-50
~Ratownik medyczny
1419877800
ziutol94 otóż Szaman ma rację. Żeby zostać ratownikiem medycznym zostaje tylko i wyłącznie ukończyć 3 letnie studia licencjackie. Kurs cls to kurs ratownika (dawnego sanitariusza) a nie ratownika medycznego. Ratownik medyczny może być nawet instruktorem CLS. Żołnierz-ratownik po kursie CLS nie może objąć stanowiska Ratownika medycznego (jeżeli nie ukończył w/w studiów licencjackich) Pozdrawiam ;)
9E-48-57-7D
~ziutol94
1419776220
Szaman nie masz racji, kurs ratownika medycznego CLS trwa raptem tydzień i jest to koszt +-2000zł za osobę :)
D8-97-21-72
~damian
1419629760
Wzielibyście się za kontraktowych,cos z tym problemem zrobic, żołnierze zostają zwolnieni po 12 latach,za pare lat będzie ogromny problem,to nie.. wymyślacie jakieś pierdoły,ogarnijcie się w koncu w tym rządzie!!!!!!
86-CD-7C-0A
~Gast
1419267360
Widać jakie dno już sięga naszą armię. Nam zawodowym blokują wszystkie możliwe kursy. Albo nie to "U" albo nie masz tego w KOSIE lub ile masz służby że chcesz iść na kurs. Ile razy można to usłyszeć :(
E6-9B-AA-CF
~Szaman
1419264180
Ratownika med. nie uzyskuje się w wyniku kursu lub szkolenia, mon musiałby zasponsorować 3 letnie studia za kilka ładnych tysiaczków, a i nie miałby pewności, co do uzyskania licencjatu przez skierowanego
56-2E-B2-A1

Czarna Dywizja świętuje
 
Symulator dla kierowców Leopardów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
Afganistan. Czas wracać do domu
In the Only Right Direction
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
OWŚ – betonowa wizja obrony
Emerytura wypłacana w … karmie
Pistolet z „Łucznika”
HSW ma ofertę dla armii
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Defender, czyli innowacyjny obrońca
W jedynym słusznym kierunku
Misja, w której stawką było życie
Żołnierze bez testów z WF-u
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
„Narew” to sukces Polski
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Defendery. Innowacyjność w cenie
Ćwierćwiecze AMW
Do broni!
Szczyt NATO już w poniedziałek
MSPO – wyróżnienia dla najlepszych
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Course on Diplomacy
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Trwa ewakuacja z Afganistanu
Nowy system naboru zmienia też armię
Wybierz się na wojskowe studia
Nowe racje dla specjalsów
AW139 mierzy w „Perkoza”
MSPO 2021 - serwis specjalny
Ocalić od zapomnienia
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Techniki linowe dla wybranych
Wojskowe kolumny na drogach publicznych
Żołnierze wrócili do Polski
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Przez sport do wojska!
Niech żyje pamięć niezłomnych!
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Pomnik prawdy o Katyniu
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Skok na głęboką wodę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO