Zawody kawaleryjskie, uroczysty capstrzyk, defilada i festyn – tak w tym roku Poznań uczci Dni Ułana, czyli Święto 15 Pułku Ułanów Poznańskich. W obchody włączyła się też 17 Brygada Zmechanizowana. Na piknik z okazji święta żołnierze przyjadą Rosomakami, a kawalerzyści konno. Impreza będzie trwała cztery dni.
Święto rozpoczyna się 17 kwietnia zawodami Militari. – To nieoficjalna nazwa Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego, które rozgrywano w II Rzeczypospolitej. Celem współzawodnictwa oficerów pułków kawalerii z oficerami pułków i dywizjonów artylerii o trakcji konnej było m.in. wyrobienie hartu ducha, woli zwycięstwa i błyskawicznej reakcji na wszelkiego rodzaju zaskoczenia – wyjaśniają organizatorzy Dni Ułana. – Współczesne Militari to konkurs skupiający głównie amatorów startujących na koniach używanych na co dzień w sporcie lub rekreacji.
Zawodnicy będą rywalizowali w Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola Poznań.
Po zakończeniu zawodów, około godziny 20.00, pod pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich w Poznaniu odbędzie się uroczysty capstrzyk oraz apel poległych z udziałem prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka oraz gości honorowych.
Piknik, podczas którego będzie można zobaczyć pokazy rekonstruktorów oraz porozmawiać z żołnierzami 17 Brygady Zmechanizowanej, odbędzie się w niedzielę 19 kwietnia od godziny 11 na poznańskiej Cytadeli. Będzie można zobaczyć m.in. pokazy woltyżerki i hipoterapii oraz posłuchać występu orkiestr. – Dla chętnych organizowane są również spacery historyczne śladami dawnego Fortu Winiary – dodają organizatorzy. Od południa będzie można spotkać się z żołnierzami 17 Brygady Zmechanizowanej oraz z kawalerzystami. Żołnierze przyjadą Rosomakami, kawalerzyści konno.
Ostatni dzień obchodów Dni Ułana odbędzie się w Wędrzynie w koszarach 17 Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze wezmą udział w uroczystym apelu. Później odbędzie się piknik rodzinny, w którym będą mogli wziąć udział nie tylko rodziny wojskowe, lecz także mieszkańcy Wędrzyna.
Dni Ułana organizowane są dla upamiętnienia Święta 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Pierwszy raz świętowano w kwietniu 1922 roku. Ułani obchodzą swoje święto dla upamiętnienia pierwszej dekoracji sztandaru pułku Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, dokonanej przez marszałka Józefa Piłsudskiego 22 kwietnia 1921 r. Order został przyznany za męstwo w wojnie polsko-bolszewickiej. II wojna światowa na wiele lat przerwała tradycję obchodów święta. Dopiero w 1986 roku na ulice Poznania, po raz pierwszy od 1939 roku, w dzień święta pułku wyjechali młodzi chłopcy w mundurach ułanów z czerwonymi otokami na rogatywkach i biało-czerwonymi proporczykami na kurtkach. Od początku jednym z najważniejszych elementów obchodów były zawody konne. Początkowo miały charakter wyłącznie sportowy, po jakimś czasie – również wojskowy. Zawodnicy strzelali z pistoletu oraz sprawdzali umiejętności władania lancą i szablą. Dziś tę tradycję kontynuuje się podczas zawodów Militari.
Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski. Dni Ułana organizuje 15 Batalion Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława Andersa oraz Towarzystwo Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich.
autor zdjęć: Maja Kisiel
komentarze