Ministerstwo Obrony Narodowej konsekwentnie wspiera badania naukowe i prace rozwojowe prowadzone na potrzeby obronności. Wartość obecnie realizowanych projektów naukowo-badawczych z tego zakresu to około 1,7 miliarda złotych – mówił wicepremier Tomasz Siemoniak podczas konferencji „Nauka i przemysł w modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP”.
„Nauka – Przemysł – Obronność” to cykl konferencji, na których przedstawiciele resortu obrony odpowiedzialni za zakupy uzbrojenia będą spotykać się z reprezentantami przemysłu obronnego i instytucji naukowo-badawczych. Głównym organizatorem jest MON.
Przede wszystkim polska broń
Spotkanie zatytułowane „Nauka i przemysł w modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP” zainaugurował wicepremier Tomasz Siemoniak. Szef MON podkreślał, że priorytetową sprawą jest to, by jak największy procent broni i sprzętu, który wojsko chce kupić, pochodził od polskiego przemysłu obronnego.
Aby tak się stało, resort obrony coraz więcej inwestuje w prace naukowo-badawcze. – Wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczamy na badania z obszaru obronności około 250 mln złotych rocznie. A od 2016 roku, dzięki większemu zaangażowaniu MON, będzie to blisko 290 mln złotych. Wartość obecnie realizowanych projektów naukowo-badawczych z zakresu obronności to około 1,7 miliarda złotych – mówił Tomasz Siemoniak.
Konferencja podzielona została na trzy panele dyskusyjne. Podczas pierwszego przemawiali szef MON, przedstawiciele BBN i Sztabu Generalnego, szefowie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiej Akademii Nauk. Podczas drugiego panelu referaty wygłosili przedstawiciele MON odpowiedzialni za zakupy nowego sprzętu i uzbrojenia. W ramach ostatniego, trzeciego cyklu zaprezentowali się naukowcy.
Nagrody za innowacyjność
Podczas konferencji wręczono również nagrody III edycji konkursu na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności. W kategorii najlepsza praca naukowa lub rozwojowa zwyciężyła „Sprzętowa generacja losowych ciągów binarnych” z Wojskowego Instytutu Łączności. W kategorii wdrożenie produktu będącego wynikiem badań naukowych lub prac rozwojowych zwyciężył „Most towarzyszący na podwoziu kołowym MS-20 Daglezja” opracowany przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM.
Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej za najlepszy patent za wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy lub prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, chroniony prawem własności przemysłowej, uzyskany w wyniku realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych otrzymali: Instytut Przemysłu Organicznego, Bumar Amunicja Spółka Akcyjna, Polski Holding Obronny Sp. z o.o., ZPS „GAMRAT” Sp. z o.o. Konsorcjum opracowało technologię heterogenicznego paliwa rakietowego oraz technologię wykonania demonstratorów 122-milimetrowego pocisku rakietowego o wydłużonym zasięgu.
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DKS MON
komentarze