moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ustawa o powołaniu WOT uchwalona przez Sejm

Piąty rodzaj sił zbrojnych – wojska obrony terytorialnej – zostanie powołany 1 stycznia 2017 roku. Tak zakłada nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, którą uchwalili posłowie. Za utworzeniem WOT głosowały kluby PiS i Kukiz’15, koło Wolni i Solidarni oraz posłowie niezrzeszeni.

Drugie czytanie rządowego projektu odbyło się wczoraj wieczorem. Sejm zdecydował wówczas o ponownym skierowaniu go do Komisji Obrony Narodowej. Posłowie mieli rozpatrzeć wniosek o odrzucenie dokumentu oraz 18 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Chodziło m.in. o zgłoszone przez PO i PSL propozycje dotyczące podporządkowania WOT dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych, apolityczności nowej formacji oraz zapisu, który zakazywałby użycia WOT przeciwko polskim obywatelom. – Na dzisiejszym posiedzeniu komisja zarekomendowała odrzucenie wszystkich poprawek – mówił poseł PiS Michał Dworczyk. Niedługo potem Sejm uchwalił ustawę powołującą WOT. Za jej przyjęciem głosowało 269 posłów z klubu PiS i Kukiz’15, koła poselskiego Wolni i Solidarni oraz posłowie niezrzeszeni. Przeciw było 170 parlamentarzystów z PO, Nowoczesnej, PSL i koła poselskiego Europejscy Demokraci. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

– Wojska obrony terytorialnej są niezbędne – mówił w Sejmie szef MON Antoni Macierewicz. – Ta ustawa nie jest doskonała, lecz kwestionowanie zasadności powołania obrony terytorialnej jest całkowitym nieporozumieniem – dodawała Anna Siarkowska z Kukiz ’15. W nowelizacji uwzględniono dwie poprawki zgłoszone wcześniej przez przedstawicieli organizacji proobronnych. Pierwsza zakłada, że żołnierze obrony terytorialnej mogą należeć do organizacji pozarządowych, druga mówi o tym, że będą mogli być przenoszeni do innych jednostek, ale wyłącznie w ramach formacji.

Zgodnie z ustawą WOT mają być piątym rodzajem sił zbrojnych. Będą współdziałać z wojskami operacyjnymi w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa, samodzielnie prowadzić działania bojowe, ratownicze w sytuacjach kryzysowych i lokalną samoobronę. Formowane są już trzy pierwsze brygady w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim oraz cztery bataliony – w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach. W przyszłości w całej Polce ma funkcjonować 17 brygad obrony terytorialnej (po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu).

Pierwszeństwo przyjęcia w szeregi tej formacji będą mieli członkowie organizacji proobornnych oraz absolwenci klas wojskowych. Służba ma trwać od roku do 6 lat, możliwe będzie też jej przedłużenie. Do końca 2019 roku WOT mają liczyć ponad 50 tysięcy żołnierzy.

Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~OT
1481920440
byłem dzisiaj na pierwszym jeszcze nieoficjalnym spotkaniu dla podoficerów OT w jednostce w Lublinie, i co mówił dowódca, że podoficerowie mają odbyć na początku lutego 5 dniowe szkolenie, a później szkolić przez 16 dni nowo wcielanych żołnierzy OT. Tymczasem w internecie wszędzie jest informacja że w tym 16 dniowym szkoleniu mają uczestniczyć tylko osoby bez przeszkolenia wojskowego Pytanie jak w końcu jest bo z chęcią bym wstąpił do OT ale 3 tygodni w Lutym raczej nie dam rady poświęcić
44-AE-E3-7F
~ja
1479321060
PiS ODZYSKUJE POLSKĘ dla nas, naszych dzieci i wnuków. Nadchodzi wiara w to, że możemy żyć normalnie lecz czy UNIA pozwoli nam żyć normalnie otwierając granice dla nacji obcych kulturowo, bezwzględnych w codziennym życiu i działaniu?
D3-3A-DA-84

Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
 
Wisła i Narew w Sejmie
Pancerniacy ruszają na Łotwę
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Podwodne centrum przyszłości
Nowe książeczki wojskowe
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Stalowy człowiek
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Afganistan: powrót do domu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Klauzula: ściśle tajne
Rusza PKW Islandia
Psy (w) WOT
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Kontyngent do zmiany
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Wilki znów na Mazurach
Combining Two Worlds
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kurs na dyplomację
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO już w poniedziałek
Desantowanie z transportowego giganta
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Afganistan. Czas wracać do domu
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Misja, która zmieniła polską armię
Abrams – czołg z najwyższej półki
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Ankona – bitwa po polsku
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Lufy prosto z Huty
Kat warszawskiego getta przed sądem
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Course on Diplomacy
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Grot – rozwojowa konstrukcja
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Plany WB Group
Żołnierze bez testów z WF-u
Sukcesy żołnierzy na AFN

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO