moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Od 2018 roku będą nowe książeczki wojskowe

Lepsze zabezpieczenia przed fałszowaniem oraz miejsce na wpisanie większej niż dotąd liczby wojskowych ćwiczeń – to między innymi będzie w nowych książeczkach wojskowych. Ich zmieniony wzór Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza wprowadzić w 2018 roku. Będą też miały nową szatę graficzną i elementy użytkowe – dodatkową kieszeń na dokumenty.

Książeczka wojskowa jest dokumentem potwierdzającym stosunek jej posiadacza do powszechnego obowiązku obrony. Wydawana jest przez wojskowe komendy uzupełnień, najczęściej po kwalifikacji wojskowej, w której kolejnym rocznikom przyznaje się kategorie zdolności do czynnej służby. Zawiera też informacje dotyczące np. rodzaju odbywanej służby, nadanych stopni wojskowych, przydziału mobilizacyjnego czy dat odbytych ćwiczeń.

I właśnie to, że obecne książeczki mają zbyt mało miejsca na wpisy dotyczące udziału żołnierza w wojskowych ćwiczeniach, jest jednym z głównych powodów wprowadzania zmiany w tym dokumencie. – Obecnie obowiązujący wzór książeczki zawiera jedynie sześć pozycji na adnotacje o ćwiczeniach. Praktyka pokazała, że to zbyt mało. Dotyczy to zwłaszcza książeczek żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych, którzy kilka razy w roku mogą odbywać ćwiczenia rotacyjne – tłumaczy płk Sławomir Ratyński z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ale poza ćwiczeniami rotacyjnymi, które trwają łącznie do 30 dni i są przeprowadzane z przerwami w określonych dniach w ciągu całego roku, chodzi też o wpisy dotyczące ćwiczeń jednodniowych, krótkotrwałych do 30 dni oraz długotrwałych do 90 dni, odbywanych przez rezerwistów. Tym osobom, których książeczka już nie mieści takich wpisów, WKU wyda nowe dokumenty. Będą one liczyły 28 stron i miały nieco większy format od obecnie używanej, dzięki czemu wpisy będą też bardziej czytelne.

Książeczka nowego wzoru ma być też lepiej chroniona przez sfałszowaniem. Teraz nie ma ona nowoczesnych form zabezpieczenia i tym samym nie spełnia międzynarodowych norm ani standardów zalecanych dla dokumentów tożsamości. Dlatego papier w nowo wydawanych książeczkach będzie chemicznie zabezpieczony przed dokonywaniem zmian zapisów, a do druku dokumentu zostaną użyte farby UV. Na poszczególnych stronach pojawi się też znak wodny.

Ponadto w książeczce znajdą się nowe informacje. – Dotyczyć będą, na przykład, numeru i daty wydania oraz zwrócenia broni służbowej, a także adresu najbliższej rodziny żołnierza w czynnej służbie wojskowej – mówi oficer ze Sztabu Generalnego. Nowością jest też pomysł dodania na tylnej okładce książeczki specjalnej kieszonki do przechowywania innych dokumentów dotyczących służby, np. karty mobilizacyjnej.

MON planuje, że pierwsze książeczki nowego wzoru będą wydawane podczas kwalifikacji wojskowej w 2018 roku. To dlatego, że złożone już zostało zapotrzebowanie na książeczki wg starego typu, które wręczane będą podczas tegorocznej kwalifikacji wojskowej.

W ostatnich trzech latach wydano w sumie ponad 800 tys. sztuk książeczek (2013 r. – 300 tys., 2014 r. – 311 tys., 2015 – 225 tys.). Cena jednej sztuki wynosiła około 1,30 zł. Dokument nowego wzoru ma być ponad dwa razy droższy i kosztować około 3 zł. Wzrost ceny spowodowany jest m.in. zabezpieczeniami. Szacowany roczny koszt takiej zmiany to 900 tys. zł

Projekt rozporządzenia MON w sprawie nowego wzoru książeczki wojskowej znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Tomasz Kisiel

dodaj komentarz

komentarze

~abbaye
1506926220
Sam tekst jest mi obojętny, niemniej, uważam, iż wypadałoby treść przemyśleć. Sugeruję, aby zamiast słów "...stosunek jej posiadacza do powszechnego obowiązku obrony" użyć zwrotu "..status jej posiadacza..." itd
90-47-94-87

Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
 
Rusza PKW Islandia
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczyt NATO już w poniedziałek
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
„Zginęli, bo byli Polakami”
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kurs na dyplomację
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Ankona – bitwa po polsku
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wisła i Narew w Sejmie
Afganistan: powrót do domu
Kat warszawskiego getta przed sądem
Lufy prosto z Huty
Plany WB Group
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Podwodne centrum przyszłości
Psy (w) WOT
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kontyngent do zmiany
Klauzula: ściśle tajne
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Stalowy człowiek
Co ze sprawdzianem z WF?
Wilki znów na Mazurach
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Grot – rozwojowa konstrukcja
Course on Diplomacy
Combining Two Worlds
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Sukcesy żołnierzy na AFN
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Pancerniacy ruszają na Łotwę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Misja, która zmieniła polską armię
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Desantowanie z transportowego giganta
Nowe książeczki wojskowe
Afganistan. Czas wracać do domu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Armia Fight Night uderzy w Żywcu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO