Niezwykłe fotografie żołnierzy Armii Wielkopolskiej, którzy 98 lat temu ślubowali wierność Polsce, można oglądać na placu Wolności w Poznaniu. – Ta przysięga wpłynęła na ukształtowanie się naszej państwowości, a także na nowoczesne Wojsko Polskie – mówił wojewoda Zbigniew Hoffman, otwierając wystawę. Jej współorganizatorem jest polska-zbrojna.pl.
Wystawa „Polsce, Ojczyźnie mojej i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę” zapoczątkowała obchody, przypadającej w przyszłym roku, setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na 12 prezentowanych fotografiach, została uwieczniona chwila ślubowania żołnierzy Armii Wielkopolskiej i ich głównodowodzącego gen. Józefa Dowbora Muśnickiego. Było to dokładnie 98 lat temu – 26 stycznia 1919 roku. Przysięga była ważna dla mieszkańców Poznania, którzy licznie zgromadzili się na placu Wolności. Moment był szczególny, bo w Wielkopolsce Polacy wciąż jeszcze walczyli z armią pruską. Ważyły się też decyzje dotyczące granic Polski. Wielkopolanie, którzy oficjalnie nadal byli obywatelami Prus, traktowali więc ślubowanie jako wydarzenie symboliczne i manifest wolności.
Zdjęcia tych historycznych wydarzeń zrobił znany fotograf Kazimierz Greger, który uwieczniał wielkie poznańskie wydarzenia. Na kilkuset zdjęciach udokumentował m.in. przebieg Powstania Wielkopolskiego. Niektóre z wydarzeń, jak ślubowanie z 1919 roku, Greger umieszczał na pocztówkach sprzedawanych w swoim sklepie. Wiele z nich zachowało się do dziś. Zdjęcia, które zostały pokazane na poznańskiej wystawie pochodzą z archiwum Biblioteki im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
– Zdjęcia są olbrzymie, mają 4,5 m szerokości i 3 m wysokości – mów Alina Mackiewicz z Polskiej Spółki Gazownictwa, współorganizator wystawy. Co ciekawe, zostały ustawione na placu Wolności w tych samych miejscach, w których stali żołnierze składający przysięgę. – Ci, którzy przyjdą obejrzeć wystawę będą mogli porównać dzisiejszy Poznań z tym sprzed niemal stu lat – dodaje Mackiewicz.
Zbigniew Hoffman, wojewoda wielkopolski, otwierając wystawę podkreślił, że wydarzenia z 29 stycznia 1919 roku miały dla Polaków, a na pewno mieszkańców Poznania, ogromne znaczenie. – Przysięga sprzed 98 lat w dużym stopniu wpłynęła na ukształtowanie się naszej państwowości, ale także już nowoczesnego Wojska Polskiego – mówił Hoffman. Dodał, że pamięć o wygranym przez Polaków powstaniu powinna być pielęgnowana przez cały rok – nie tylko 27 grudnia, w rocznicę rozpoczęcia walk. – Chcemy też, by obchody Powstania Wielkopolskiego miały charakter ogólnopolski – zapowiedział wojewoda.
Organizatorami ekspozycji są portal polska-zbrojna.pl, Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz Polska Spółka Gazownictwa. Tę wyjątkową wystawę można oglądać do 3 lutego.
W dniu otwarcia ekspozycji mieszkańcy Poznania mogli otrzymać specjalny numer „Polski Zbrojnej”. Wydanie okolicznościowe zostało poświęcone 98. rocznicy przysięgi Wojska Wielkopolskiego, a także jednemu z najważniejszych wydarzeń powstania – zdobyciu stacji lotniczej w podpoznańskiej Ławicy.
autor zdjęć: Piotr Łysakowski
komentarze