Mobilna aplikacja WAT Rekrut powstała z myślą o kandydatach na studia wojskowe. Oprogramowanie stworzy dla przyszłego studenta plan treningów i nauczy go poprawnie wykonywać ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe. – Żadna wojskowa uczelnia nie korzystała dotąd z takiej aplikacji. Mamy nadzieję, że ten pomysł się sprawdzi – mówi płk Artur Król, prorektor ds. wojskowych WAT.
Nad przygotowaniem aplikacji WAT Rekrut pracowali od kilku miesięcy studenci Wojskowej Akademii Technicznej oraz cywilni i wojskowi pracownicy naukowi. – To kolejna inicjatywa wspomagająca i ułatwiająca komunikację z naszymi przyszłymi studentami. Poprzez aplikację mobilną chcemy wspierać kandydatów w procesie rekrutacji i przygotowania do testu sprawności fizycznej – mówi płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej.
Płk dr inż. Artur Król, prorektor do spraw wojskowych WAT, dodaje: – Widzieliśmy, z czym kandydaci na studia wojskowe na naszej uczelni mają największe kłopoty. Postanowiliśmy więc stworzyć narzędzie, które pomoże im dobrze przygotować się do egzaminów wstępnych. Połączyliśmy siły Wydziału Cybernetyki, Studium Wychowania Fizycznego, Działu Promocji i oczywiście naszych podchorążych, których doświadczenia z rekrutacji wykorzystaliśmy podczas tworzenia aplikacji.
Pułkownik Król zaznacza, że ten sam zespół przygotował w ubiegłym roku podobną aplikację treningową dla kandydatów na żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.
Aplikacja WAT Rekrut jest bezpłatna, mogą z niej korzystać właściciele telefonów z systemem Android. Oprogramowanie nie tylko poinformuje kandydata na studia o wymaganych dokumentach i formalnościach, lecz także pomoże mu poprawić kondycję. Narzędzie zawiera m.in. kalendarz postępowania rekrutacyjnego, który przypomni o zbliżających się wydarzeniach, np. o rejestracji kandydatów na studia w systemie internetowym, terminach badań lekarskich i psychologicznych, dacie egzaminów wstępnych oraz ogłoszeniu wyników rekrutacji.
– Największy odsiew kandydatów mieliśmy zawsze podczas badań lekarskich. Negatywne orzeczenie o zdolności do służby wojskowej zwykle otrzymuje kilkadziesiąt procent chętnych na studia wojskowe. Poprzez aplikację informujemy, że od decyzji wojskowej komisji lekarskiej można się odwołać. Nie wszyscy o tym wiedzą – mówi płk Król. – Duża grupa chętnych odpada także podczas egzaminu sprawnościowego. Dlatego nasza aplikacja pozwoli również zadbać o kondycję – dodaje.
Jak to możliwe? Osoba korzystająca z aplikacji przechodzi na początku test sprawnościowy pod dyktando oprogramowania. Do wykonania jest kilka ćwiczeń: trzeba zrobić jak najwięcej pompek bez przerw, następnie „brzuszki” – jak najwięcej skłonów w przód w ciągu 30 sekund. Trzecie ćwiczenie to zwis na drążku – trzeba jak najdłużej utrzymać głowę nad drążkiem, potem jeszcze bieg na 50 metrów w jak najkrótszym czasie i na koniec jak najszybszy bieg na 1000 metrów (800 metrów dla kobiet). Po wykonaniu zadań trzeba poszczególne wyniki wpisać do programu, który sam określi poziom zaawansowania kandydata i opracuje dla niego najlepszy plan treningowy.
WAT Rekut zawiera również filmiki instruktażowe oraz porady trenera dotyczące wysiłku fizycznego i żywienia, dzięki temu osoba korzystająca z aplikacji nauczy się prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia. Poza tym użytkownik aplikacji może skorzystać także z kalkulatorów fitness, np. dotyczącego BMI czy tętna.
Kandydat na studia będzie też mógł na starcie oszacować swoje szanse na indeks. Jednym z narzędzi aplikacji jest bowiem symulator, który pozwala przeliczyć wyniki z matury oraz wykonanych testów sprawnościowych i rozmowy kwalifikacyjnej na punkty rankingowe.
– Kondycja młodzieży nie jest najlepsza, gdyż ludzie nie są przyzwyczajeni do wysiłku fizycznego, dlatego podczas egzaminu to właśnie testy na hali sportowej są kluczowym etapem rekrutacji. Mamy nadzieję, że aplikacja pomoże przygotować się do tego sprawdzianu – podkreśla płk Artur Król. Dodaje także, że WAT zaprasza osoby, które chcą rozpocząć studia wojskowe, na próbny sprawdzian sprawnościowy. 2 i 9 czerwca pod okiem instruktorów będzie można wykonać wszystkie zadania, jakie znajdą się na egzaminie.
O indeks podchorążego Wojskowej Akademii Technicznej będzie walczyć ponad 1900 osób. Tylko 750 z nich będzie mogło rozpocząć studia na warszawskiej uczelni w roku akademickim 2018/2019. Egzaminy wstępne do WAT będą trwały od 9 do 12 lipca. Każdy z kandydatów będzie musiał zaliczyć egzamin sprawnościowy (konkurencje dla mężczyzn: podciąganie na drążku, bieg na 50 m, bieg na 1000 m; konkurencje dla kobiet: zwis na drążku na czas, bieg na 50 m, bieg na 800 m) i rozmowę kwalifikacyjną. Osoby, które nie zdawały na maturze języka angielskiego, czeka jeszcze dodatkowy test.
autor zdjęć: WAT
komentarze