Jego awers zdobi ukoronowany orzeł i napis „POLONIA REDIVIVA”, na rewersie znalazły się inicjały Rzeczypospolitej Polskiej „RP” i daty „1918” i „2018”. To Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, który został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Dudy. Pamiątkowe odznaczenie wyglądem i nazwą nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości z 1928 roku.
Prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości został skierowany do Sejmu w maju tego roku. Jak napisano w uzasadnieniu, intencją prezydenta było, aby przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych, bez względu na pełnioną funkcję, wykonywany zawód, miejsce zamieszkania czy wiek, mogli odczuć, że budowanie wspólnoty państwa i umacnianie suwerenności jest także ich udziałem.
15 czerwca dokument uchwalił Sejm, a wczoraj w Muzeum Narodowym w Krakowie ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. – Chcemy, aby tym medalem mogły być dekorowane osoby zasłużone dla Rzeczypospolitej, dla budowania jej potencjału, dla odbudowania jej i tworzenia dzisiaj tego, co tak bardzo nam jest potrzebne: silnego, sprawnego, nowoczesnego polskiego państwa, które będzie się dalej mogło dobrze rozwijać i wzmacniać w naszej części Europy – mówił prezydent.
Tradycja na medal
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ma średnicę 35 mm, jest okrągły, srebrzony i oksydowany. Na jego awersie, stylizowanym na falującą flagę, znajduje się wznoszący skrzydła orzeł w koronie, wsparty na wstędze z napisem „POLONIA REDIVIVA” (Polska odrodzona). Rewers medalu zdobią wypukłe inicjały Rzeczypospolitej Polskiej „RP”, daty „1918” i „2018” oraz stylizowane liście wawrzynu i dębiny z owocami. Medal zawieszony jest na niebieskiej wstążce.
Odznaczenie nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 września 1928 roku na pamiątkę dziesięciolecia odrodzenia państwa polskiego. Wtedy dekorowano nim obywateli zasłużonych w odbudowie państwa. Medal był bity w brązie i przedstawiał m.in. wizerunek głowy Józefa Piłsudskiego, naczelnika państwa w roku odradzania się Polski. Po drugiej stronie medalu, nad datami rocznicowymi 1918–1928 umieszczono polskiego oracza. Symbolika medalu odnosiła się do sytuacji odbudowującego się kraju.
Dla kogo Medal Stulecia?
Medal Stulecia będzie odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej do 2021 roku. Medalem będą odznaczane wszystkie osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki. Zgodnie z podpisaną ustawą odznaczenie będzie mogło być nadawane zarówno kombatantom i osobom działającym na rzecz przemian demokratycznych, jak i przedstawicielom młodego pokolenia. Medal będą mogli otrzymać też posłowie i senatorowie, urzędnicy państwowi i samorządowi, przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń, przedsiębiorcy i pracownicy różnych branż.
Nowe wyróżnienie będzie nadawane przez prezydenta z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.
Projekt ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości to kolejna inicjatywa ustawodawcza prezydenta RP, mająca na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ubiegłym roku została uchwalona ustawa z 7 kwietnia o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2017–2021.
autor zdjęć: grafika PZ
komentarze