Sami odznaczani za ofiarną służbę, raz w roku przyznają nagrodę przedstawicielom biznesu, którzy wspierają żołnierzy rannych na misjach. Statuetkę Dumny Weteran otrzymało szczecińskie przedsiębiorstwo Autocomp Management Sp. z o.o. Wyróżnienie zostało wręczone podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Statuetkę Dumny Weteran przyznają członkowie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Otrzymują ją firmy lub instytucje, które w sposób szczególny wspierają tę grupę żołnierzy. Wyróżnienie od lat jest wręczane podczas targów zbrojeniowych w Kielcach. W tym roku statuetkę odebrał Krzysztof Hładyszewski prezes firmy Autocomp Management Sp. z o.o.
– Gdy przyznajemy nagrodę Dumny Weteran, bierzemy pod uwagę nie tylko wysokość otrzymanej pomocy finansowej, lecz przede wszystkim długofalową współpracę z daną firmą czy instytucją. Tą nagrodą chcemy wyrazić naszą wdzięczność dla tych, którzy nie tylko nas wspierają materialnie, lecz także wspólnie z nami uczestniczą w wielu projektach. Cieszy nas, że takich partnerów mamy coraz więcej – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Członkowie stowarzyszenia podkreślają, że firma Autocomp Management od kilku lat systematycznie ich wspiera, pomagając m.in. w organizacji corocznego karnawałowego balu charytatywnego, z którego dochód przeznaczany jest na rehabilitację poszkodowanych weteranów.
– Od 30 lat pracujemy na potrzeby Wojska Polskiego. Dostrzegamy wysiłek żołnierzy w służbie dla ojczyzny – zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Widzimy ich zaangażowanie i pełne oddanie sprawie, dlatego aktywnie angażujemy się we wszelkie działania wspierające żołnierzy, którzy poświęcili zdrowie i życie – mówi Roman Haberek, dyrektor zarządzający Autocomp Management. Firma specjalizuje się m.in. w produkcji i serwisie symulatorów dla wojsk lądowych i marynarki wojennej. – Wsparcie żołnierzy i ich rodzin jest moralnym obowiązkiem nas wszystkich – dodaje dyrektor.
Statuetka Dumny Weteran przedstawia żołnierza, który mimo odniesionych ran stoi z dumnie uniesioną głową. Nagrodę przyznaje kapituła, w której skład wchodzą członkowie Stowarzyszenia. Każdy z nich ma prawo zgłosić kandydatów, spośród których podczas głosowania wyłaniany jest zwycięzca.
Dzięki uzyskanemu wsparciu finansowemu Stowarzyszenie każdego roku realizuje turnusy rehabilitacyjne i warsztaty terapeutyczne. Rodziny poszkodowanych znajdujące się w trudnej sytuacji mogą także liczyć na zapomogę czy dofinansowanie przekwalifikowania zawodowego. Tomasz Kloc podkreśla, że weteranom zależy na systematycznym wsparciu, dzięki któremu mogą planować i organizować przedsięwzięcia, np. spływ kajakowy dla weteranów poszkodowanych, warsztaty psychoterapeutyczne, a także kolejne edycje programu „Rower dla weterana”, dzięki któremu ranni na misjach żołnierze otrzymali już blisko 60 rowerów.
– Pamiętamy również o dzieciach rannych i poległych żołnierzy, organizujemy dla nich wakacyjne obozy oraz paczki świąteczne – dodaje Marek Rzodkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia.
W tym roku statuetka Dumny Weteran została wręczona po raz szósty. Dotychczas wyróżnienie to otrzymały: Wojskowe Zakłady Mechaniczne, Polski Holding Obronny, Targi Kielce SA, Lockheed Martin oraz firma Megmar Logistics & Consulting.
Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.
autor zdjęć: Wystawa Sił Zbrojnych
komentarze