Terytorialsi z Podlasia po raz pierwszy wzięli udział w międzynarodowych zawodach użyteczno-bojowych. Strzelanie, pokonywanie pola minowego, pływanie łodzią pontonową czy kilkugodzinny nocny marsz na orientację to tylko kilka zadań, z jakimi musieli się zmierzyć podczas rywalizacji na Litwie. Polska drużyna, choć debiutowała, zajęła szóste miejsce, plasując się w połowie stawki.
Żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej już od dłuższego czasu współpracują ze swoimi litewskimi odpowiednikami – Ochotniczymi Siłami Obrony Kraju. – Byliśmy jedyną jednostką z zagranicy, którą Litwini zaprosili na zawody. Dowództwo brygady zdecydowało, że wystartuje w nich drużyna stworzona w oparciu o 12 Batalion Lekkiej Piechoty z Suwałk. Rejon odpowiedzialności batalionu obejmuje właśnie obszar graniczny z Litwą – mówi ppor. Michał Jasionowski, dowódca sekcji, która brała udział w zawodach.
Do Olity pojechała ośmioosobowa drużyna, składająca się zarówno z żołnierzy zawodowych, jak i terytorialnej służy wojskowej. Zawody miały sprawdzić wszechstronność wyszkolenia żołnierzy. – Dlatego grupę skrupulatnie wyselekcjonowaliśmy. Większość z żołnierzy szkoliłem od samego początku, bo wcześniej byłem dowódcą kompanii, z której się wywodzą – zaznacza ppor. Jasionowski. W składzie polskiej drużyny znalazła się również jedna kobieta. – Starałam się dać z siebie wszystko, zwłaszcza, że od dłuższego czasu wiążę swoją przyszłość z armią i chciałabym zostać żołnierzem zawodowym. Takie zawody to dla mnie duże przeżycie i doskonały sprawdzian – mówi szer. Krystyna Miller.
Nocny marsz na orientację
Już pierwsza konkurencja, czyli strzelanie po wysiłku fizycznym, sprawiła żołnierzom sporo trudności. – Musieliśmy najpierw przebiec sprintem 300 metrów, po czym natychmiast zacząć strzelać do celów rozlokowanych na dystansie od 100 do 350 metrów – wspomina ppor. Jasionowski. Później było jeszcze trudniej. Żołnierze musieli w parach pokonać pole minowe, rzucić granatem, przepłynąć wskazany dystans łodzią pontonową, udzielić pomocy medycznej na polu walki, szybko rozłożyć i złożyć broń oraz odbyć kilkugodzinny marsz na orientację. – Ta ostatnia konkurencja była zdecydowanie najtrudniejsza. Do tej pory sądziliśmy, że Litwa leży na płaskim terenie. Jednak dziesięć kilometrów marszu zweryfikowało naszą wiedzę. Wzniesienia i doliny, jak w Bieszczadach. Trasa poprowadzona samym zboczem, a kilkadziesiąt metrów niżej, dolina rzeki Niemen. Nie sądziłem, że będę musiał maszerować w tak niebezpiecznych warunkach – opowiada plut. Andrzej Gajewski. I dodaje: – Momentami to nie był marsz tylko zjazd na nogach po urwisku. Byliśmy pierwszą ekipą, która pokonywała ten teren, więc na zboczu nie było wydeptanych półek na buty. Podłoże było śliskie, a do tego wszystko odbywało się nocą – opisuje jeden z członków drużyny.
Żołnierze rozpoczęli marsz o godzinie 22, a skończyli po 2 nad ranem. Na regenerację mieli zaledwie godzinę, bo zaraz czekała ich kolejna konkurencja. Tym razem musieli wykazać się umiejętnością zjazdu na linie, a zmagania zakończyli na torze przeszkód. Najpierw przez 60 metrów nieśli kilka 30- i 20-kilogramowych skrzynek, później 100 metrów biegli sprintem, dalej – bieg po oponach i ewakuacja rannego na noszach przez specjalny labirynt. – Goniliśmy już resztkami sił. Było jeszcze czołganie się pod zasiekami, przetaczanie 200-kilogramowej opony i pchanie ciężarówki – mówi plut. Gajewski.
Udany debiut
W sumie litewskie zawody trwały 24 godziny, a żołnierze w pełnym oporządzeniu pokonali około 40 kilometrów. – Na samym początku nasze plecaki zostały zważone. Nie mogły być lżejsze niż 15 kilogramów, a były ważone bez pożywienia. Do tego dochodził jeszcze sprzęt bojowy, czyli kamizelka i broń. Mój karabin wyborowy ważył ponad 6 kilogramów. Przez dwa dni musiałem bez przerwy nieść go w rękach – wspomina plutonowy. Zupełną nowością dla podlaskich terytorialsów było miejsce rozgrywania zawodów, bo kilka konkurencji odbyło się w samym centrum Olity. – Część zadań wykonywaliśmy w miejskim parku. Wykorzystywaliśmy ślepą amunicję, więc było efektownie i głośno, a naszą rywalizację obserwowali mieszkańcy, a nawet całe rodziny z dziećmi. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem organizacji zawodów – przyznaje szer. Krystyna Miller.
Po podliczeniu punktów okazało się, że suwalscy terytorialsi zajęli szóste miejsce na dwanaście drużyn biorących udział w rywalizacji. – Mamy pewien niedosyt, bo różnice punktowe były niewielkie, a w kilku konkurencjach plasowaliśmy się w pierwszej trójce. Gorzej poszło nam z łodzią pontonową i na polu minowym. Gdyby nie to, moglibyśmy stanąć na podium – zapewnia ppor. Michał Jasionowski. Żołnierze przyznają także, że dodatkowym utrudnieniem był dla nich nieznany teren, z czym nie musieli mierzyć się gospodarze. – Grupa pokazała jednak, że ma ogromny potencjał i wolę walki, dlatego za rok postaramy się znaleźć w pierwszej trójce – zapowiada dowódca podlaskiej sekcji.
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego, ps. „Mścisław” powstała na pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie liczy ponad 2 tys. żołnierzy.
autor zdjęć: WOT
komentarze