Z wojskowego szpitala w Legionowie będą korzystać żołnierze m.in. tworzonej 18 Dywizji oraz dwóch mazowieckich brygad obrony terytorialnej, ale lekarze zadbają także o pacjentów cywilnych. Dziś starosta legionowski podpisał pozwolenie na budowę tej nowoczesnej placówki. – To historyczna chwila – ocenił minister obrony Mariusz Błaszczak.
To będzie jeden z najnowocześniejszych szpitali na Mazowszu. Placówka ma być filią cieszącego się renomą Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Dziś starosta powiatu legionowskiego, Robert Wróbel, podpisał pozwolenie na budowę szpitala. W uroczystości wzięli udział, m.in. minister Mariusz Błaszczak, z którego inicjatywy rozpoczęto prace nad utworzeniem placówki oraz dyrektor WIM-u gen. dyw. Grzegorz Gielerak.
– To jest historyczna chwila i czas, kiedy możemy powiedzieć, że kolejny etap realizacji budowy szpitala w Legionowie został dokonany – mówił minister Błaszczak. – Z usług nowego szpitala będą mogli korzystać żołnierze oraz wszyscy obywatele – zapewnił szef MON.
Szpital będzie do dyspozycji m.in. wojskowych z powstającej właśnie 18 Dywizji Zmechanizowanej, która będzie stacjonować w Siedlcach oraz terytorialsów służących w dwóch mazowieckich brygadach WOT. Ale do placówki mogą się zgłaszać również pacjenci cywilni z Mazowsza, w szczególności z powiatu legionowskiego. Resort obrony, który zaangażował się w projekt budowy szpitala, zapewnia, że będą w nim pracować specjaliści najwyższej klasy. – Dzięki utworzeniu szpitala w Legionowie powstanie 250 nowych miejsc pracy dla lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego – powiedział minister Błaszczak. – Będą tu pracowali wybitni specjaliści, bo takich zatrudnia Wojskowy Instytut Medyczny. To lekarze należący do najlepszych w Polsce, a więc gwarantujący wysoki poziom leczenia – dodał szef MON.
Film: MON
W pięciokondygnacyjnym budynku będą się mieścić kliniki: kardiologii z pracownią interwencyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych, okulistyki, chirurgii, ginekologii oraz oddział intensywnej opieki medycznej. Otwarty zostanie także nowoczesny blok operacyjny oraz pracownie diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej. Dodatkowo będzie działał interdyscyplinarny oddział obserwacyjny. Szpital ma być przystosowany do jednoczesnej hospitalizacji ok. 90 pacjentów.
Budynek powstanie na działce, na której obecnie działa Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ. Zostanie ona zintegrowana z nowym szpitalem.
autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON
komentarze