Już po raz dziesiąty do Dziwnowa ściągnęli żołnierze wojsk specjalnych. Pojawili się komandosi z jednostek: Nil, Agat, GROM, Formoza i Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Prezentowali swój sprzęt i umiejętności przed mieszkańcami i turystami. Dowodził nimi gen. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych oraz dowódcy poszczególnych jednostek.
W miniony weekend komandosi z całej Polski prezentowali swoje pojazdy, m.in. hummvee i MRAP, broń: karabiny HK, FN czy granatniki przeciwpancerne, sprzęt łączności, łodzie RIB Zodiac Milpro, spadochrony, sprzęt saperski czy optoelektronikę. – My przywieźliśmy m.in. pojazd MATV, przeznaczony dla sił specjalnych. Jednostka Agat jest jedyną w Polsce, która ma taki sprzęt. Pojazd powstał dzięki doświadczeniom z Iraku i Afganistanu. Został tak skonstruowany, by ładunki IED (miny–pułapki – red.) nie były zabójcze dla jego załogi – mówi płk Artur Kozłowski, dowódca Agatu.
Swoje umiejętności specjalsi zaprezentowali podczas pokazu, który odbył się na rzece Dziwna. Komandosi z Formozy na łodziach szturmowych przemknęli przez rzekę wyrzucając płetwonurków, a następnie, osłaniając się przed ogniem przeciwnika, podjęli ich na pokład. Tysiące ludzi zgromadzonych na nabrzeżu chwilę później obserwowało pokaz skoków spadochronowych z pokładu śmigłowca w wody Dziwny. Pierwszym, który opuścił pokład maszyny był gen. Sławomir Drumowicz, a za nim 11 specjalsów z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Gdy skoczkowie wyszli z wody i na łodziach przepłynęli przed tłumem, usłyszeli gromkie brawa i okrzyki pozdrowienia.
– Jesteśmy tu już kolejny rok z rzędu. Pogoda fantastyczna, wielu ludzi na naszych stoiskach. A dla nas to możliwość spotkania z żołnierzami, którzy kiedyś służyli w jednostkach specjalnych. Możemy się tu poczuć jak w jednej, wielkiej rodzinie – mówi szef Agatu, płk Kozłowski.
Nie zabrakło też byłych specjalsów. Z całej Polski przyjechali tu na kilka dni, by spotkać swoich kolegów, ekskomandosów z 1 batalionu szturmowego, który stacjonował przed laty w Dziwnowie. Zgłosiło się ich ponad 200.
Była to też gratka dla fanów militariów i grup rekonstrukcyjnych, których pokazy ubarwiały Festyn Komandosa. Zespól Pipes and Drums z Częstochowy na szkockich kobzach, bębnach i innych instrumentach, zarówno podczas uroczystego apelu jak i kilkakrotnie w czasie festynu, dał koncert utworów, które wykonują szkoccy muzycy.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa przedstawiła aż dwie inscenizacje. Pierwsza dotyczyła września 1939 roku, kiedy Polska została zaatakowana przez hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki. Druga rekonstrukcja przypomniała działania polskich żołnierzy na misji w Afganistanie. – Tematy zaprezentowanych inscenizacji nie były przypadkowe, bo w tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej i dwudziestolecie Polski w NATO. Ale odtwarzamy różne wydarzenia, nawet z czasów wojen napoleońskich. Bawimy się historią, a jednocześnie edukujemy – wyjaśnia Tomasz Bąk z GRH „Nałęcz”. – Przyjechaliśmy tu do Dziwnowa już po raz czwarty, atmosfera jest świetna – dodaje.
Zaprezentował się również przemysł obronny – w ramach Forum Wojsk Specjalnych. Komandosi i uczestnicy imprezy mogli zapoznać się m.in. z karabinami produkowanymi przez polskie zakłady zbrojeniowe należące do PGZ, systemem antydronowym „Jastrząb” skonstruowanym przez Hertz Systems, pojazdami Dino firmy Concept czy namiotami i sprzętem maskującym z Lubawy.
Wielu turystów na festyn przyjechało nie po raz pierwszy. – Razem z żoną planujemy urlop tak, by w ostatni weekend sierpnia móc odwiedzić Dziwnów – mówi Marek Przytaczewski z Zabrza, który wraz z dziećmi obserwował pokazy. – Wojsko przygotowało mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Można nauczyć się trochę historii i poznać sprzęt. Atmosfera jest niepowtarzalna – podkreśla.
Festyn Komandosa odwiedzili też goście, m.in. przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Michał Jach (PiS), który objął patronat nad wydarzeniem. Przyznał, że impreza zrobiła na nim wrażenie i obiecał dalej wspierać festyn. Sejm reprezentował także poseł Norbert Obrycki (PO-KO) z Komisji Spraw Zagranicznych. – Nasza impreza już na dobre wpisała się w wakacyjny kalendarz i nie chwaląc się możemy powiedzieć, że jest niepowtarzalna – podkreśla główny organizator, płk. rez. Witold Brzozowski. – Integrujemy środowisko wojsk specjalnych i byłych komandosów z mieszkańcami i turystami tak jak nikt inny. Zapraszamy za rok na XI Festyn Komandosa.
autor zdjęć: Marcin Górka
komentarze