Weterani poszkodowani, którzy poza miejscem zamieszkania muszą skorzystać z rehabilitacji, leczenia lub chcą wziąć udział w uroczystościach państwowych, będą mogli zostać zakwaterowani w internatach Agencji Mienia Wojskowego. Pod warunkiem, że będą wolne miejsca, a weteran wcześniej złoży odpowiedni wniosek. Dotąd w tego typu sytuacjach musieli korzystać np. z hoteli.
Weterani na warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju przy wsparciu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Nowelizację ustawy o weteranach działań poza granicami państwa prezydent Andrzej Duda podpisał 14 sierpnia 2019 roku. Część jej zapisów obowiązuje od 11 października, inne wejdą w życie 11 marca. To dlatego, że wymagały one zmian w innych aktach prawnych, a następnie wydania odpowiednich rozporządzeń.
Prace nad szczegółowymi rozwiązaniami trwają. – Chcemy, by do końca pierwszego kwartału kwestie legislacyjne związane z wydaniem rozporządzeń do ustawy zostały zakończone. Tak, by weterani mogli się cieszyć z wprowadzonych zmian – zapewniał Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON podczas niedawnego posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej.
Jedna ze zmian w nowelizacji dotyczy kwestii zakwaterowania weteranów – osób posiadających status weterana działań poza granicami państwa lub weterana poszkodowanego w działaniach poza granicami państwa przyznany decyzją ministra obrony narodowej. Zmiany te musiały zostać uwzględnione w ustawie o zakwaterowaniu sił zbrojnych, dlatego czas wejścia ich w życie został ustalony na 11 marca. Dzień później mają zacząć obowiązywać szczegółowe rozwiązania. MON przygotował właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Nowością jest, że uprawnieni weterani zyskają możliwość czasowego, odpłatnego zakwaterowania w internatach i kwaterach internatowych Agencji Mienia Wojskowego. Będzie to możliwe jednak tylko w określonych przypadkach. – Chodzi o sytuacje, w których weteran musi załatwić jakieś sprawy związane np. z leczeniem i rehabilitacją poza miejscem zamieszkania. Albo gdy np. bierze udział w uroczystościach państwowych i lokalnych – tłumaczy Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW. W uzasadnionych sytuacjach, gdy w grę będzie wchodził np. stan zdrowia weterana, razem z nim w internacie będzie mógł zamieszkać opiekun lub najbliższy członek rodziny sprawujący nad nim opiekę.
Przepisy przewidują, że każdy z uprawnionych weteranów będzie mógł skorzystać z możliwości zakwaterowania przez łączny czas trzech miesięcy w roku kalendarzowym. W uzasadnionych przypadkach (gdy np. weteran wymaga częstszych wizyt lekarskich), czas ten będzie mógł zostać wydłużony.
Szczegółowe rozwiązania zakładają, że weteran chcący zanocować w internacie, musi wcześniej złożyć wiosek do dyrektora oddziału regionalnego wraz z kopią legitymacji weterana albo weterana poszkodowanego. Gdy będzie chciał zamieszkać tam z opiekunem lub członkiem rodziny, albo przedłużyć okres zakwaterowania, konieczne będzie też potwierdzenie, że jest to niezbędne, związane np. ze stanem zdrowia. Na rozpatrzenie wniosku dyrektor oddziału AWM będzie miał siedem dni od jego złożenia. – Należy dodać, że warunkiem przyznania miejsca w internacie będzie także to, czy w danej miejscowości są wolne miejsca i czy są zaspokojone potrzeby mieszkaniowe żołnierzy zawodowych – tłumaczy Małgorzata Weber z AMW.
W Agencji określono też stawki opłat za korzystanie z internatu. W przypadku weteranów uprawnionych dzienna opłata w pokoju jednoosobowym może wynieść od 30 do około 40 zł. To znacznie mniej, niż wynosi opłata za dobę w hotelu, z których dotąd najczęściej musieli korzystać weterani.
Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza granicami Kraju przyznaje, że wprowadzane zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom środowiska weteranów. – Kluczowe jest dla nas jednak, aby ewentualne wolne miejsca były w tych internatach, które znajdują się blisko miejsc docelowych, istotnych dla weteranów. W Warszawie to np. Centrum Weterana czy szpital na Szaserów, w innych miastach ośrodki leczenia. W przypadkach, gdy będą nam oferowane wyłącznie lokalizacje na peryferiach większych miast, może się okazać, że weterani nie będą chcieli z tego korzystać. Zobaczymy wiec jak będzie i będziemy sprawdzać czy te przepisy sprawdzają się w praktyce – mówi Tomasz Kloc.
Projekt ustawy o weteranach działań poza granicami państwa wpłynął do sejmu 30 maja 2019 r. Ustawę uchwalono 19 lipca 2019 r., a 14 sierpnia 2019 r. podpisał ją prezydent Duda. Wśród zmian zawartych w nowelizacji jest m.in. większa pomoc finansowa na naukę, bezpłatne turnusy rehabilitacyjne, rozszerzenie systemu ulg za przejazdy komunikacją publiczną, obniżenie opłat za pobyt w Domu Weterana oraz zagwarantowane darmowe leki na wszystkie schorzenia niezwiązane z urazem odniesionym na misji dla weteranów poszkodowanych z uszczerbkiem na zdrowiu powyżej 30 proc.
autor zdjęć: Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju
komentarze