Każda wizyta żołnierza WOT w domu seniora jest poprzedzona rozmową telefoniczną z koordynatorem akcji, a nasi żołnierze nie pobierają od podopiecznych pieniędzy – ostrzega ppłk Marek Pietrzak z WOT. Apelujemy o ostrożność, ponieważ zdarzyło się, że nieznany sprawca, pod pretekstem zrobienia zakupów, podszył się pod terytorialsa i usiłował wyłudzić pieniądze.
Trwa operacja „Odporna wiosna”, w ramach której żołnierze wojsk obrony terytorialnej pomagają osobom starszym. Aby nie narażać seniorów na ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, dostarczają im, w zależności od potrzeb, jedzenie lub leki. Niestety, znalazła się osoba, która postanowiła wykorzystać ten fakt. W weekend nieznany sprawca, podając się za żołnierza tej formacji, skontaktował się z jedną z podopiecznych WOT i usiłował wyłudzić pieniądze pod pretekstem zrobienia zakupów.
Dzięki czujności starszej kobiety do przestępstwa nie doszło. Seniorka zgłosiła zdarzenie koordynatorce akcji, od której uzyskała informację, że nie kontaktował się z nią żaden żołnierz WOT. – Wszyscy kombatanci, którzy są pod opieką naszej brygady wiedzą, że tylko ja mogę kontaktować się z nimi w sprawach związanych z zakupami i dostarczeniem żywności – mówi Daria Czarnecka, koordynator ds. wsparcia dystrybucji w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Zdarzenie zostało zgłoszone na policję, a w dowództwie WOT natychmiast podjęto działania mające na celu zapobieganie podobnym nadużyciom w przyszłości. Jak wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy DWOT, żaden senior nie przekazuje pieniędzy żołnierzom. – Przekazywanie pieniędzy ma miejsce tylko w przypadku, kiedy żołnierz robi zakupy na wyraźne życzenie podopiecznego, jednak takie działanie zawsze poprzedza rozmowa z koordynatorem z brygady – zaznacza.
Grafika: DWOT
Na wszelki wypadek, wszystkie osoby starsze, którymi opiekują się żołnierze otrzymają ulotki informujące o zasadach współpracy z jednostkami OT. Jest na nich także informacja, jak rozpoznać terytorialsa – każdy z nich ma na sobie mundur i oliwkowy beret, a na lewym ramieniu charakterystyczną odznakę „Polski Walczącej” oraz motto „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. W razie wątpliwości, żołnierze mogą też potwierdzić swoją tożsamość okazując książeczkę wojskową ze zdjęciem.
– W przypadku kolejnych prób wyłudzeń pieniędzy prosimy niezwłocznie powiadomić Policję oraz koordynatora z brygady WOT – zaznacza ppłk Pietrzak.
autor zdjęć: DWOT
komentarze