moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięć o tych, którzy odeszli

Groby kilkudziesięciu zasłużonych dowódców, bohaterów wojennych, dawnych komendantów odwiedzili przed Wielkanocą podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej. Zapalili znicze, oddali honory, a tam gdzie zaszła taka potrzeba – przeprowadzili prace porządkowe. W gdyńskiej uczelni to kultywowana od lat tradycja.

W ciągu dwóch dni podchorążowie wraz z opiekunem pojechali na siedem trójmiejskich nekropolii. Pojawili się m.in. na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie spoczywają przedwojenny dowódca Floty i obrony Wybrzeża, adm. Józef Unrug, dawny komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej kadm. Adam Mohuczy czy dawny dowódca marynarki wojennej i minister obrony narodowej wiceadm. Piotr Kołodziejczyk. Na cmentarzu parafialnym w Gdyni-Oksywiu studenci odwiedzili miejsca pochówku bohaterów walk w obronie Wybrzeża, a na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku – groby ppłk. Feliksa Selmanowicza, „Zagończyka” i ppor. Danuty Siedzikówny, „Inki”, działaczy antykomunistycznego podziemia, straconych w czasach stalinowskich. – Podchorążowie zapalili znicze, oddali zmarłym honory, a tam gdzie zaistniała taka potrzeba, przeprowadzili prace porządkowe – informuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

W akcji wzięli udział ochotnicy z różnych roczników. Wśród nich znalazł się pchor. Maciej Hamera, student pierwszego roku nawigacji i uzbrojenia okrętowego. – Dla mnie to siłą rzeczy pierwsze tego typu przedsięwzięcie. Zgłosiłem się z kilku powodów. Przede wszystkim zawsze interesowała mnie historia. Poza tym pamięć o poprzednikach ma ogromne znaczenie, ponieważ buduje tak ważną dla wojska tożsamość – podkreśla pchor. Hamera.

REKLAMA

Odwiedzanie grobów zasłużonych marynarzy i bohaterów wojennych ma w AMW długoletnią tradycję. – Robimy to trzy, czasem cztery razy w roku, przede wszystkim w przededniu Wszystkich Świętych czy Wielkanocy – wyjaśnia kmdr por. Mundt. – Łącznie mamy pod opieką ponad 50 grobów. Większość z nich jest zadbana, ale w przeszłości mieliśmy też do czynienia z nagrobkami nieco zapomnianymi. Wymagały one nieco większej troski – przyznaje rzecznik.

W 2016 roku gdyńska uczelnia wymieniła dwa uszkodzone pomniki w miejscach pochówku sierż. rez. Franciszka Toporowicza oraz kpt. mar. Zdzisława Ficka. Pierwszy ze zmarłych to bohater walk o Westerplatte, spoczywający na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Drugi w czasie walk 1939 roku dowodził działonem na Helu, za co został uhonorowany orderem Virtuti Militari. Po wojnie wrócił do służby w marynarce wojennej, jednak komuniści zarzucili mu zdradę i postawili przed sądem. Został skazany na karę śmierci i stracony. Jego grób znajdował się na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni, potem jednak szczątki oficera zostały przeniesione na cmentarz Marynarki Wojennej.

– W tym roku groby dawnych dowódców i bohaterów podchorążowie odwiedzali w wyjątkowej sytuacji. Pandemia wymogła liczne ograniczenia. Dlatego też wizyty odbywały się z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego – zapewnia kmdr por. Mundt.

Akademia Marynarki Wojennej to jedyna w Polsce uczelnia kształcąca przyszłych oficerów sił morskich. Jej historia sięga pierwszych lat II RP.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
 
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Raki w Toruniu
Course on Diplomacy
„Defender” dotarł do Europy
AFN znów w oktagonie
MON robi zakupy amunicji
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Kurs na dyplomację
Walka z niewidzialnym wrogiem
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Polska stawia na fregaty Miecznik
Enigma – skarb na oceanie
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Pomoc w walce z dezinformacją
Kolejne OPW już od września
Co ze sprawdzianem z WF?
Nowe książeczki wojskowe
Kwalifikacja? Może w czerwcu
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Afganistan. Czas wracać do domu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Wspólny wysiłek
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Jak wojsko walczy z pandemią
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Striking Power of Miecznik
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Nowe wozy dla strażaków
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Szczepimy się
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Cyborg in MultiCam
To było wyzwanie dla wszystkich
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Rumuński „Scorpion Spring”
Misje kształtują charakter
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
AFN: Oktagon znów zapłonął
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Specjalsi lądują w wodzie
Tygrysi zlot myśliwców
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Piekło Berlina
„Czajka” po udanej operacji
Siła braterstwa
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Kuźnie oficerskich kadr
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Nagroda nie tylko od dowódcy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO