moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ogień z trzech poligonów

Trzy poligony, wspólne stanowisko dowodzenia i dziesiątki sztuk sprzętu – począwszy od wyrzutni rakiet BM-21 Grad, aż po samobieżne haubice Krab. 11 Mazurski Pułk Artylerii zaliczył największy w historii jednostki trening kierowania ogniem. Łącznie żołnierze zrealizowali 19 zadań z wykorzystaniem amunicji bojowej.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na terytorium odpowiadającym środkowo-wschodniej Europie doszło do konfliktu pomiędzy fikcyjnymi państwami. Wojska przeciwnika opanowały sporą część Wislandii, zatrzymując się na linii Wisły, kilkaset kilometrów na północny zachód od tego miejsca wysadziły desant powietrzny i przygotowują się do desantu morskiego. W odparciu ataku pomóc mają pododdziały 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa. – Nasze siły zostały rozmieszczone na trzech poligonach. Do Ustki przerzuciliśmy samobieżne haubice Krab oraz jedną baterię wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta. W Toruniu mieliśmy Langusty i armatohaubice Dana, wzmocnione haubicami Goździk z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, w Drawsku z kolei wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad – wylicza mjr Michał Kijewski z węgorzewskiego pułku. Ale na tym nie koniec. Dzięki systemowi symulacyjnemu na polu walki zagościły także lekkie wyrzutnie rakiet Homar/HIMARS, które dopiero wejdą do wyposażenia polskiej armii.

W Ustce powstało stanowisko dowodzenia. Kierujący nim dowódca pułku – płk Mariusz Majerski wraz ze swoim sztabem odpowiadał za podział zadań i koordynację samych strzelań. Ogień na wszystkich trzech poligonach był prowadzony w tym samym czasie.

REKLAMA

Kraby, które strzelały nad Bałtykiem, miały zatrzymać desant wojska. – Do dyspozycji mieliśmy dwie baterie liczące w sumie osiem haubic. Strzelaliśmy do rozmieszczonych na morzu tarcz imitujących okręty – wyjaśnia mjr Tomasz Cichecki, zastępca dowódcy 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Cele znajdowały się zarówno w zasięgu wzroku załóg, jak i za linią horyzontu. Maksymalna odległość, na jaką Kraby prowadziły ostrzał, wynosiła niemal 30 km. – Korzystaliśmy ze wskazań radaru Liwiec, bezzałogowego statku powietrznego FlyEye, ale też sekcji obserwatorów ognia połączonego. Wspomagał nas pododdział z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim – relacjonuje mjr Cichecki.

Kraby to najnowocześniejsze haubice polskiej armii. Mogą prowadzić skuteczny ogień na odległość 40 km, a 155-milimetrowa armata wyrzuca do sześciu pocisków na minutę. Wyposażone w gąsienice pojazdy są w stanie szybko i sprawnie poruszać się nawet po najtrudniejszym terenie. Kraby produkuje Huta Stalowa Wola. Żołnierze węgorzewskiego pułku zaczęli z nich korzystać jako pierwsi w Polsce. Od tej pory wielokrotnie już wyjeżdżali na poligon. Latem ubiegłego roku wzięli na przykład udział w ćwiczeniach „Anakonda”. Wspomagali marynarkę wojenną i lotnictwo, strzelając do obiektów rozmieszczonych na Bałtyku. Teraz pomyślnie przeszli kolejny sprawdzian. Zresztą nie tylko oni. – Łącznie żołnierze wykonali 19 zadań ogniowych z użyciem amunicji bojowej – informuje mjr Kijewski. – Test wypadł bardzo dobrze. Dla nas to szczególnie ważne, bo nigdy wcześniej w historii pułku nie organizowaliśmy treningu kierowania ogniem na taką skalę – dodaje.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Adrian Jórski

dodaj komentarz

komentarze


To było wyzwanie dla wszystkich
 
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Wspólny wysiłek
Rumuński „Scorpion Spring”
Pomoc w walce z dezinformacją
Course on Diplomacy
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Siła braterstwa
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Jak wojsko walczy z pandemią
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Nowe książeczki wojskowe
Enigma – skarb na oceanie
MON robi zakupy amunicji
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
AFN: Oktagon znów zapłonął
Specjalsi lądują w wodzie
Piekło Berlina
Nowe wozy dla strażaków
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Afganistan. Czas wracać do domu
AFN znów w oktagonie
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Polska stawia na fregaty Miecznik
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Nagroda nie tylko od dowódcy
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Cyborg in MultiCam
Walka z niewidzialnym wrogiem
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Co ze sprawdzianem z WF?
Kuźnie oficerskich kadr
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Tygrysi zlot myśliwców
Striking Power of Miecznik
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Misje kształtują charakter
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Raki w Toruniu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
„Defender” dotarł do Europy
Szczepimy się
„Czajka” po udanej operacji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kurs na dyplomację
Kolejne OPW już od września
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO