moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny dzień walki z pandemią

Wspierali personel ponad 600 szpitali, 111 ośrodków sanepidu i 34 placówek opiekuńczych, pobrali także 18 tys. próbek do badań od potencjalnych nosicieli wirusa. To bilans zaangażowania Wojska Polskiego w walkę z pandemią COVID-19 w ostatnich dniach. W czasie świąt żołnierze zadbali też o to, aby osoby starsze lub pozostające w izolacji mogły skontaktować się z bliskimi.

Tylko wczoraj w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniającego się koronawirusa zaangażowanych było 5,5 tys. żołnierzy, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Największe siły zostały skierowane do placówek medycznych. Żołnierze wspierali personel 630 szpitali, w tym 22 tymczasowych, w których m.in. kierowali ruchem pacjentów, mierzyli im temperaturę oraz wykonywali prace administracyjne. W 265 placówkach zajęli się obsługą elektronicznego systemu ewidencji tzw. łóżek covidowych.

Na pomoc wojska mogli liczyć także pracownicy 111 stacji sanitarno-epidemiologicznych, 29 stacji krwiodawstwa, a także 34 placówek opiekuńczych. W tych ostatnich wojsko pomaga zarówno przy opiece nad pacjentami, jak i wspiera ich personel np. w pracach logistycznych. Żołnierze na terenie całego kraju pobierają również próbki do badań od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Tylko we wtorek 290 zespołów pobrało 18 tys. wymazów w 238 przyszpitalnych i 11 punktach typu drive thru.

Cały czas w gotowości są wojskowe zespoły ewakuacji medycznej, grupy dezynfekcyjne oraz śmigłowce. Niedawno 14 takich maszyn zostało oddelegowanych do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W razie konieczności to na ich pokładach mają być transportowane osoby chore na COVID-19. Do tej pory wojskowi lotnicy wykonali 26 takich misji. Jedną z nich prowadzili dziś – dzięki nim osoba zakażona koronawirusem trafiła ze Śląska do szpitala w Łodzi.

Ale to nie wszystko. Żołnierze wykonują również transporty drogą lądową, m.in. na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych. Ponadto wojsko oddelegowało żołnierzy mających uprawnienia do kierowania cysternami do wsparcia firm, które zajmują się produkcją tlenu dla placówek medycznych. Takie zadanie powierzono m.in. terytorialsom z Wielkopolski, Śląska i Podkarpacia.

Żołnierze byli na służbie także podczas Świąt Wielkanocnych. Wówczas szczególną opieką otoczyli osoby samotne. I tak, 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej pomagała m.in. Fundacji Rodziny Czarneckich oraz Caritas Archidiecezji Białostockiej w dystrybucji żywności, a w ramach akcji „Łączymy na święta” umożliwiła osobom starszym skontaktowanie się z bliskimi. – Żołnierze wykorzystując nowoczesne technologie, zapewnili namiastkę świątecznej atmosfery ponad 30 seniorom, którzy z powodu choroby lub reżimu sanitarnego są z dala od swoich rodzin. Wsparciem zostali objęci pacjenci i podopieczni siedmiu placówek z województwa podlaskiego, w tym dwóch szpitali, trzech DPS-ów i dwóch domów opieki – informuje kpt. Łukasz Wilczewski, rzecznik prasowy 1 BOT. W sumie dzięki akcji „Łączymy na święta” z rodzinami mogło skontaktować się za pomocą połączenia wideo prawie 500 seniorów. Wkrótce z takiej możliwości będą mogli skorzystać osoby wyznania prawosławnego.

Żołnierze angażują się w realizację Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 m.in. pomagając seniorom w zapisaniu się na szczepienie, a także, jeśli była taka konieczność, organizując im transport do placówek medycznych. Także sami wojskowi przyjmują szczepionki. Do tej pory otrzymało je kilkanaście tysięcy żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Jak informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy OT, pierwszą dawkę otrzymało już 3400 terytorialsów, a drugą – 800.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, DGW, 2 GPR, szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt Grupy B9 w Rumunii
 
Polska stawia na fregaty Miecznik
Walka z niewidzialnym wrogiem
MON robi zakupy amunicji
Tygrysi zlot myśliwców
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
„Defender” dotarł do Europy
Szczepimy się
Wspólny wysiłek
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Cyborg in MultiCam
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
AFN: Oktagon znów zapłonął
„Czajka” po udanej operacji
Kuźnie oficerskich kadr
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Enigma – skarb na oceanie
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Piekło Berlina
Kolejne OPW już od września
Kwalifikacja? Może w czerwcu
AFN znów w oktagonie
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Kurs na dyplomację
Nowe wozy dla strażaków
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nowe książeczki wojskowe
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Specjalsi lądują w wodzie
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
To było wyzwanie dla wszystkich
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Raki w Toruniu
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Rumuński „Scorpion Spring”
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Jak wojsko walczy z pandemią
Afganistan. Czas wracać do domu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Misje kształtują charakter
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pomoc w walce z dezinformacją
Co ze sprawdzianem z WF?
Siła braterstwa
Striking Power of Miecznik
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO