moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji

Ponad 60 żołnierzy liczy I zmiana PKW Turcja. Dziś w południe żołnierze odlecieli z Gdyni do bazy Incirlik, gdzie będą stacjonować przez najbliższe pół roku. Zajmą się patrolowaniem z powietrza wschodnich rejonów Morza Śródziemnego i współpracą z okrętami NATO. Główną siłę kontyngentu stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

– Polscy żołnierze są wszędzie tam, gdzie wymaga tego sojusznicza solidarność – podkreśla minister obrony Mariusz Błaszczak. – Dołączenie do misji NATO w Turcji jest kolejnym wyrazem tego, że państwo polskie traktuje swoje sojusznicze zobowiązania poważnie i działa na rzecz bezpieczeństwa w skali globalnej – dodaje. List od szefa MON-u został odczytany podczas pożegnania I zmiany PKW Turcja.

Uroczystość odbyła się dziś w Gdyni w Babich Dołach, gdzie swoją siedzibę ma Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. To właśnie ta jednostka wystawia główną siłę kontyngentu. Liczy on ponad 60 żołnierzy, którzy do dyspozycji mają samolot patrolowy Bryza. Maszyna poleciała do Turcji już kilka dni temu. Przez najbliższe pół roku Polacy rozlokują się w międzynarodowej bazie Incirlik. Stamtąd będą prowadzić loty rozpoznawcze nad wschodnim rejonem Morza Śródziemnego. – Naszym głównym zadaniem jest monitorowanie sytuacji panującej na szlakach żeglugowych, ale też demonstrowanie obecności NATO w tym rejonie świata – wyjaśnia kmdr por. Cezary Kurkowski, dowódca pierwszej zmiany kontyngentu.

REKLAMA

Załogi Bryzy będą ściśle współpracować okrętami Sojuszu Północnoatlantyckiego, które operują w tamtym regionie. Niewykluczone, że zostaną skierowane również nad Morze Czarne. Misja stanowi element natowskiej inicjatywy Tailored Assurance Measures for Turkey, która pojawiła się w 2015 roku. Wówczas to Sojusz zdecydował, że w tamtym rejonie częściej niż dotąd będą operowały samolot wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS oraz okręty. Cel: działania rozpoznawcze i gromadzenie informacji wywiadowczych na tureckich granicach. W ubiegłym roku rząd w Ankarze zaapelował o dodatkowe wsparcie. Wtedy to Polska podjęła decyzję o wysłaniu swojego kontyngentu na południe.

Turcja leży na południowej flance NATO. Graniczy z państwami Bliskiego Wschodu, przez które od lat przetaczają się konflikty i którymi targają niepokoje. Wystarczy wspomnieć trwającą do dekady wojnę domową w Syrii. Obszar ten ma ogromne znaczenie dla europejskiego bezpieczeństwa, tym bardziej że w syryjski konflikt od lat angażuje się Rosja. Polscy żołnierze nie będą jednak wykonywać zadań w rejonie działań zbrojnych. – Dla nas to świetna okazja, by sprawdzić się we współpracy z sojusznikami. Przenieść doświadczenia zdobyte w kraju na grunt międzynarodowy – podkreśla kmdr por. Kurkowski.

Część żołnierzy z PKW Turcja miała już okazję wykonywać zadania na południu Europy. Brygada Lotnictwa MW od kilku lat wystawia kontyngent na Sycylii. Załogi stacjonującego tam samolotu Bryza wykonują loty patrolowe – wcześniej w ramach misji „Sophia”, a obecnie „Irini”. Do ich zadań należy pilnowanie embarga na dostawy broni do Libii oraz monitorowanie tras, którymi do Europy przedostają się nielegalni migranci. We włosko-amerykańskiej bazie Sigonella kolejne zmiany PKW stacjonują od lutego 2018 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze polecą na Islandię
 
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
CBW świętuje
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
A Multi-Front Operation
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Afganistan. Czas wracać do domu
Siła braterstwa
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Nagroda nie tylko od dowódcy
Moździerze dla WOT-u
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Marynarz na „Korfantym”
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Dragon” wskazał cel
Żandarmeria świętuje
Nowe książeczki wojskowe
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Kask Weterana do zdobycia!
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Grupy niszczycieli czołgów
PKW Turcja już działa
Kurs na dyplomację
Course on Diplomacy
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Borsuk pokazał swoje możliwości
Jacht i menażki od wojska
Misje kształtują charakter
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Borsuk bezwzględnie potrzebny
„Albatros” wyszedł na morze
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
W drodze do Ameryki
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Podoficer, czyli lider
Krwiodawcy w mundurach
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Gorzka parada zwycięstwa
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Co ze sprawdzianem z WF?
Specjaliści od wsparcia
Tygrysy grasowały także nocą!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO