moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie

Cel: osłona obszarów morskich Litwy, w tym strategicznego portu w Kłajpedzie, oraz zapobieżenie desantowi. Pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej biorą udział w ćwiczeniach „Baltic Fortress ’21”, które stanowią element manewrów „Baltops 50”. Polscy żołnierze ściśle współpracują m.in. z portugalską piechotą morską.

W tym roku ćwiczenia „Baltic Fortress” prowadzone są na litewskich wodach Bałtyku, ale też na Mierzei Kurońskiej i w okolicach Kłajpedy. Bierze w nich udział kilka tysięcy żołnierzy z państw bałtyckich, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Kanady. Silna jest także reprezentacja Wojska Polskiego. Na morzu od kilku dni operują dwa trałowce z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, które na czas manewrów dołączyły do Baltronu – dywizjonu sił przeciwminowych skupiającego okręty z Litwy, Łotwy i Estonii. Poszukują min, prowadzą strzelania, odpierają też symulowane ataki przypuszczane z szybkich łodzi motorowych.

Na Litwę dotarł też moduł bojowy Morskiej Jednostki Rakietowej. Został on przerzucony wprost z Estonii, gdzie przez ostatnie tygodnie uczestniczył w ćwiczeniach „Spring Storm 21”. – Po pododdziały MJR wysłaliśmy dwa nasze okręty transportowo-minowe, OORP „Kraków” i „Poznań”. Wcześniej to właśnie one przerzuciły marynarzy i sprzęt z Gdyni do Estonii – informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – W ten sposób po raz kolejny przetestowaliśmy możliwość łączenia zdolności operacyjnych różnych jednostek marynarki wojennej, zarówno tych lądowych, jak i morskich – dodaje.

REKLAMA

Na Litwie marynarze z MJR weszli w skład międzynarodowej grupy zadaniowej. – Stacjonujemy w okolicach Kłajpedy, skąd przemieszczamy się we wskazane rejony wybrzeża. Naszym zadaniem jest osłona obszarów morskich Litwy, zarówno wyłącznej strefy ekonomicznej, jak i wód terytorialnych, w tym podejścia do portu w Kłajpedzie – tłumaczy kmdr Przemysław Karaś, dowódca Morskiej Jednostki Rakietowej. Marynarze zwalczają symulowane cele na Bałtyku. Wkrótce przećwiczą też zatrzymanie desantu, który w okolicach Kłajpedy zamierzają wysadzić Amerykanie. Operacja będzie elementem ćwiczeń „Baltops 50”.

Podczas „Baltic Fortress” marynarze z MJR ściśle współpracują z polskimi wojskami specjalnymi, a także z żołnierzami z Portugalii. Tamtejsza piechota morska osłania działania modułu bojowego. Trzecim elementem międzynarodowej grupy są pododdziały z Litwy, wyspecjalizowane m.in. w niszczeniu improwizowanych ładunków wybuchowych. One z kolei odpowiadają za bezpośrednią obronę portu.

Zanim żołnierze MJR pojawili się na Litwie, wykonywali zadania w różnych częściach Estonii. – Przez tydzień byliśmy rozlokowani na wyspie Hiuma, potem na stałym lądzie. Tam również zwalczaliśmy symulowane cele nawodne przeciwnika. Ćwiczyliśmy także szybkie przemieszczanie się – wyjaśnia kmdr Karaś. Rakietowcy, podobnie jak w okolicach Kłajpedy, współdziałali z polskimi specjalsami, którzy pomagali im namierzać cele z użyciem bezzałogowych systemów powietrznych. Osłonę polskim marynarzom zapewniali Estończycy – tamtejsza żandarmeria wojskowa oraz oddziały obrony terytorialnej.

MJR to jedna z najmłodszych jednostek Wojska Polskiego. Wchodzi w skład 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Stanowi wsparcie dla okrętów wykonujących działania na morzu. Jej atutem jest wysoka mobilność. Siłę rażenia zapewniają wyrzutnie przeciwokrętowych kierowanych pocisków rakietowych typu NSM (Naval Strike Missile). Żołnierze jednostki prowadzili już strzelania z ich użyciem. Odbyły się one na poligonie w Norwegii. Wyrzutnie zniszczyły wówczas cele oddalone o przeszło 150 kilometrów.

Ten rok jest dla MJR wyjątkowo pracowity. „Baltic Fortress” to już trzecie ćwiczenia poza granicami Polski z ich udziałem. W marcu jeden z modułów bojowych został przetransportowany drogą lotniczą do Rumunii, gdzie wziął udział w manewrach „Sea Shield ’21”. Polacy wspólnie z pododdziałem wojsk rakietowych rumuńskiej marynarki przeprowadzili symulowane strzelania do celów na Morzu Czarnym, a po kilkudziesięciu godzinach – również na pokładzie samolotu – wrócili do macierzystej bazy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: por. Cezary Skwierawski

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
 
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wilki znów na Mazurach
Podwodne centrum przyszłości
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Rusza PKW Islandia
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kurs na dyplomację
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Kat warszawskiego getta przed sądem
Grot – rozwojowa konstrukcja
Klauzula: ściśle tajne
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Psy (w) WOT
Misja, która zmieniła polską armię
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wisła i Narew w Sejmie
Stalowy człowiek
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Abrams – czołg z najwyższej półki
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Co ze sprawdzianem z WF?
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Ankona – bitwa po polsku
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Kontyngent do zmiany
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Lufy prosto z Huty
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Desantowanie z transportowego giganta
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze bez testów z WF-u
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Nowe książeczki wojskowe
Plany WB Group
Combining Two Worlds
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
„Zginęli, bo byli Polakami”
Course on Diplomacy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan: powrót do domu
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO