moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka

Myśliwce MiG-29 stacjonujące w Mińsku Mazowieckim zostały przebazowane do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Powodem jest konserwacja lotniska, w tym płaszczyzn postojowych i pasa startowego. Dla pilotów nie oznacza to jednak przerwy w służbie – przez półtora miesiąca będą się szkolić wspólnie z kolegami z bliźniaczej jednostki.

Przez najbliższe półtora miesiąca piloci z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim będą stacjonować w bliźniaczej jednostce w Malborku. Powodem czasowej przeprowadzki jest konserwacja lotniska. Prace są konieczne, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych.

– Prace obejmą przede wszystkim wymianę masy uszczelniającej w szwach dylatacyjnych łączących betonowe płyty nawierzchni lotniskowych oraz usunięcie wszelkiego rodzaju defektów na płytach, w tym pęknięć i uszczerbków – wyjaśnia ppłk Marcin Boruta, zastępca dowódcy Grupy Obsługi Technicznej i jednocześnie p.o. rzecznik prasowy mińskiej Bazy. Dodaje, że takie prace nie są niczym nowym i zazwyczaj są przeprowadzane każdego roku. – W planach działania każdego wojskowego lotniska są uwzględniane okresy wyłączeń. Dokument określa też, gdzie dana jednostka na czas remontu ma się przebazować. My trafiliśmy do Malborka, a wcześniej piloci z 22 Bazy z tego samego powodu przebywali w bazie w Świdwinie – wyjaśnia oficer.

REKLAMA

Siedem maszyn z Mińska Mazowieckiego zostało przebazowanych do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku w poniedziałek. Poza pilotami mińską jednostkę opuścili też przedstawiciele grup: działań lotniczych, obsługi technicznej i wsparcia. To m.in. technicy, kontrolerzy ruchu lotniczego, kierowcy i logistycy.

– Mimo że baza w Malborku ma dokładnie taki sam sprzęt oraz całą infrastrukturę niezbędną do obsługi myśliwców, musimy mieć na miejscu swój personel, który zajmie się bieżącą obsługą naszych samolotów, a także usunięciem ewentualnych niesprawności. Nasz komponent liczy w sumie około stu osób – mówi ppłk Boruta.

Podczas pobytu w Malborku cały komponent przejdzie pod dowództwo 22 Bazy.
Płk pil. Krzysztof Stobiecki, dowódca 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, zapewnia, że przebazowanie ludzi i sprzętu w żaden sposób nie zakłóci cyklu szkolenia pilotów oraz zaplanowanych lotów. – Nie jest to dla nas szczególnie wyjątkowa sytuacja, bo tego rodzaju przebazowania są stałym elementem naszego szkolenia. Poza zmianą miejsca operowania zadania pilotów nie zmienią się i będą polegały na przykład na treningach przygotowujących ich do pełnienia dyżurów bojowych – mówi płk Stobiecki. Dowódca przyznaje jednak, że pobyt w Malborku piloci obu baz wykorzystają na wspólne treningi. – Będziemy mogli poćwiczyć takie elementy, które wymagają użycia większej liczby maszyn. Planujemy loty w dużych formacjach, a to bez wątpienia okazja do zdobycia kolejnych cennych doświadczeń – dodaje.

Do Malborka wyleciała tylko część maszyn, którą dysponuje mińska baza. Cztery myśliwce pozostały na miejscu, gdzie będą poddane planowanym obsługom okresowym. Trzy kolejne maszyny znajdują się natomiast w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy, gdzie będzie modernizowany system IFF (identyfikacja „swój–obcy”).

23 Baza Lotnictwa Taktycznego została sformowana 1 lipca 2010 roku ze zlikwidowanych: 23 Bazy Lotniczej i 1 Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Głównym wyposażeniem jednostki są samoloty MiG-29. Do jej zadań należy m.in. zabezpieczanie lotów statków powietrznych oraz szkolenie lotnicze eskadr. Żołnierze z Mińska brali też udział w misji Air Policing w krajach bałtyckich.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Mirosław Mróz

dodaj komentarz

komentarze


Desantowanie z transportowego giganta
 
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Plany WB Group
Lufy prosto z Huty
Co ze sprawdzianem z WF?
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Kat warszawskiego getta przed sądem
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Żołnierze bez testów z WF-u
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kurs na dyplomację
Stalowy człowiek
Psy (w) WOT
Sukcesy żołnierzy na AFN
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Szczyt NATO już w poniedziałek
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Wilki znów na Mazurach
Course on Diplomacy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Ankona – bitwa po polsku
Nagroda nie tylko od dowódcy
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wisła i Narew w Sejmie
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Misja, która zmieniła polską armię
Afganistan. Czas wracać do domu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Nowe książeczki wojskowe
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Combining Two Worlds
Klauzula: ściśle tajne
Polak najlepszym podoficerem NATO
Grot – rozwojowa konstrukcja
„Zginęli, bo byli Polakami”
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Podwodne centrum przyszłości
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kontyngent do zmiany
Afganistan: powrót do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO