moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Grupy niszczycieli czołgów

Pierwszą jednostką, w której zostanie utworzona grupa niszczycieli czołgów, będzie 4 BOT – zapowiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła podczas zakończenia pilotażowego kursu operatorów ppk Javelin. Pokaz strzelania amerykańskimi rakietami obserwował minister Mariusz Błaszczak. W Javeliny będą uzbrojone wszystkie GNC – zadaniowe struktury przeciwpancerne, które powstaną w brygadach WOT-u.

Drużyna wojsk obrony terytorialnej obsadziła punkt kontrolny na skraju miejscowości Kijewo pod Toruniem, na polnym trakcie prowadzącym do drogi wojewódzkiej nr 250. W pewnym momencie zaczęły zbliżać się do niego znaczące siły nieprzyjaciela. Najpierw były to pojazdy zwiadu, potem piechota wraz z trzema czołgami T-80.

Wrogie rozpoznanie zostało odparte ogniem karabinów, wspartych granatnikami ręcznymi RPG-7 oraz lekkimi moździerzami piechoty LMP-2017. Z kolei nieprzyjacielskie czołgi zostały zniszczone przy użyciu trzech przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin.

REKLAMA

Dwa wrogie czołgi trafiono rakietami wystrzelonymi stromotorowo, oznacza to, że uderzyły one w cel z góry, atakując najsłabsze miejsce każdego pojazdu, czyli jego komorę silnika oraz górę wieży. Trzeci z pocisków, ze względu na to, że cel znacząco zbliżył się do stanowisk ogniowych, wystrzelono wprost w czołg, trafiając w podstawę wieży.


Film: DWOT

Zaprezentowana dzisiaj na poligonie w Kijewie taktyczna potyczka była elementem wieńczącym pierwszy w Siłach Zbrojnych RP kurs dla instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów systemu przeciwpancernego Javelin. W kursie wzięło udział 60 terytorialsów. Podczas szkolenia po raz pierwszy w historii Wojska Polskiego przeprowadzono bojowe strzelanie tymi amerykańskimi pociskami przeciwpancernymi.

Obserwujący strzelanie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślał, że wprowadzenie do służby rakiet Javelin odbywa się w ramach modernizacji armii i wzmacniania zdolności do obrony kraju. Tę broń – jak zapowiadał minister – dostaną jednostki obrony terytorialnej ulokowane na wschodniej ścianie Polski.

Szef MON-u zaznaczył, że WOT sprawdzają się w powierzonych zadaniach, nie tylko obronnych. – Terytorialsi już nieraz dowiedli, że powołanie nowego rodzaju sił zbrojnych było potrzebne. Chyba każdy spotkał na swojej drodze żołnierza w oliwkowym berecie zmagającego się ze skutkami klęsk żywiołowych, niosącego pomoc potrzebującym – mówił Mariusz Błaszczak.

Dowódca WOT-u gen. dyw. Wiesław Kukuła zapowiedział, że formacja w najbliższym czasie będzie znacząco zwiększać swoje możliwości zwalczania środków opancerzonych nieprzyjaciela. – W brygadach wojsk obrony terytorialnej powstaną specjalne, zadaniowe struktury przeciwpancerne – grupy niszczycieli czołgów (GNC). Będą one wyposażone nie tylko w rakiety przeciwpancerne Javelin, lecz także w drony, broń wielkokalibrową. W składzie GNC będą również saperzy – mówił gen. Kukuła. Zapowiedział, że pierwszą jednostką, w której zostanie utworzona grupa niszczycieli czołgów, będzie 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT.

Szef terytorialsów podkreślał, że na początku GNC będą funkcjonowały tylko na poziomie batalionów lekkiej piechoty i dowódca batalionu będzie ich dysponentem. Z czasem planowane jest utworzenie GNC poziomu brygadowego, których dysponentem będzie dowódca brygady. – Będzie to się wiązało z innym typem broni przeciwpancernej, w tym pociskami o znacznie większym zasięgu niż mają Javeliny – zapowiedział generał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT, MON

dodaj komentarz

komentarze


Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
 
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Kurs na dyplomację
Kontyngent do zmiany
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
„Zginęli, bo byli Polakami”
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Plany WB Group
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Co ze sprawdzianem z WF?
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Klauzula: ściśle tajne
Lufy prosto z Huty
Nagroda nie tylko od dowódcy
Combining Two Worlds
Wilki znów na Mazurach
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Afganistan. Czas wracać do domu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Desantowanie z transportowego giganta
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Polak najlepszym podoficerem NATO
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Nowe książeczki wojskowe
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Ankona – bitwa po polsku
Podwodne centrum przyszłości
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczyt NATO już w poniedziałek
Grot – rozwojowa konstrukcja
Stalowy człowiek
Misja, która zmieniła polską armię
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Psy (w) WOT
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Wisła i Narew w Sejmie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan: powrót do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Abrams – czołg z najwyższej półki
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Rusza PKW Islandia
Sukcesy żołnierzy na AFN
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Kat warszawskiego getta przed sądem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO