moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe kolumny na drogach publicznych

Wojsko Polskie rozpoczyna nowy sezon szkoleniowy. Ważnym elementem jego harmonogramu jest sprawdzanie możliwości przerzutu sił na dużą odległość. Takie działania prowadzą już 12 Dywizja Zmechanizowana i 17 Brygada Zmechanizowana. Wkrótce będą im wtórować także żołnierze z innych jednostek.

– Wojsko Polskie aktywnie realizuje jesienny plan szkoleń. Podnosimy zdolności obronne, sprawdzamy procedury. Żołnierze przemieszczają się z zachodu kraju na poligony znajdujące się na wschodzie. Bezpieczeństwo jest moim priorytetem – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Płk Marek Pawlak, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, zapewnia, że są to działania zaplanowane wcześniej i nie mają związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego we wschodniej Polsce. – To po prostu ćwiczenia Wojska Polskiego. Żołnierze z 12 Dywizji Zmechanizowanej przemieszczają się na poligon w Nowej Dębie, gdzie odbędzie się ćwiczenie „Ryś ’21”, a 17 Brygada Zmechanizowana kieruje się na Łotwę, aby wziąć udział w ćwiczeniu sojuszniczym „Silver Arrow ’21” – powiedział w rozmowie z „Polską Zbrojną”.

REKLAMA

Jak wyjaśnia kpt. Błażej Łukaszewski, pełniący obowiązki oficera prasowego 12 Dywizji Zmechanizowanej, ćwiczenie „Ryś ’21” rozpocznie się 10 września i weźmie w nim udział ponad cztery tysiące żołnierzy z jednostek podległych temu związkowi taktycznemu, w tym ponad dwa tysiące z 12 Brygady Zmechanizowanej. Na poligon wojskowi zabiorą ponad tysiąc jednostek sprzętu, m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Dana, bojowe wozy piechoty, zestawy przeciwlotnicze Hibneryt i przeciwpancerne pociski kierowane Spike.

– Pierwotnie to ćwiczenie miało odbyć się na poligonie w Drawsku Pomorskim, jednak ten poligon żołnierze znają jak własną kieszeń, zatem lokalizacja została zmieniona na Nową Dębę, aby zwiększyć realizm szkolenia – mówi kpt. Łukaszewski. Dodaje, że przerzut tak dużych sił to wyzwanie przede wszystkim dla logistyków. – Jednak z uwagi na to, że cała operacja była zaplanowana dużo wcześniej, mieliśmy czas, aby się do niej odpowiednio przygotować – zaznacza.

Natomiast „Silver Arrow” to ćwiczenie, które odbywa się na Łotwie regularnie. Biorą w nim udział nie tylko żołnierze armii łotewskiej, ale także państw sojuszniczych, między innymi ze stacjonującej w Adazi Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Jego celem jest sprawdzenie interoperacyjności i gotowości do podejmowania działań obronnych wojsk sojuszniczych. To właśnie do prowadzenia takich działań została skierowana kompania zmotoryzowana z 17 Brygady Zmechanizowanej. – Pierwszym etapem tego ćwiczenia jest właśnie realizacja przemieszczenia na dużą odległość. W kolejnej fazie żołnierze przystąpią do działań taktycznych na łotewskim poligonie – poinformowała w komunikacie ppor. Anna Dominiak, oficer prasowy 17 BZ. Dodała także, że dzięki temu żołnierze mogą wymienić się doświadczeniami z żołnierzami innych armii, a także zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponują sojusznicy.

Ćwiczenie „Ryś ’21” potrwa do 17, a „Silver Arrow” do 18 września. Wkrótce podobne działania ma także podjąć 6 Brygada Powietrznodesantowa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka, st. szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze


Kobiety a pokój
 
Ogień na alpejskich szczytach
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Dron dla hydrografów
Saper robi przejście
Wilk na poligonie
Zbrodnia bez kary
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Napięta sytuacja na granicy
KFOR: wyższy stopień gotowości
Szef MON odwiedził USA
Wybierz się na wojskowe studia
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
O bezpieczeństwie państw NATO
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Legia Akademicka po raz piąty
Time for Miecznik
Course on Diplomacy
Będą podwyżki dla żołnierzy
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Ciemne strony Facebooka
Duch Invictus jest, czas na formę
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Żołnierze poszkodowani na granicy
Kraby dla podhalańczyków
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Afganistan. Czas wracać do domu
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polityka nie znosi próżni
Emerytura wypłacana w … karmie
Raki dla podhalańczyków
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
BohaterONy 2021 wręczone!
Inwestycje Stoczni Wojennej
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
103 lata Sztabu Generalnego
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Święto sportowców w mundurach
AZOR – podwodny specjalista
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Będzie ustawa o obronie
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Sportowiec roku
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Ramstein Alloy” nad Litwą
W jedynym słusznym kierunku
Żołnierze bez testów z WF-u
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szczury Torbuku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO