moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON odwiedził USA

Polsko-amerykańskie relacje obronne są konsekwentnie rozwijane. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze egzemplarze czołgów Abrams trafią do Polski już w przyszłym roku – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Lloydem J. Austinem, sekretarzem obrony USA. Szef MON rozpoczął w środę trzydniową wizytę za oceanem.


Wizyta szefa MON w USA jest pierwszą od czasu objęcia prezydentury przez Joe Bidena. Za ocean szef polskiego MON poleciał na zaproszenie Lloyda J. Austina, sekretarza obrony USA. To właśnie z nim odbył spotkanie pierwszego dnia swojej wizyty. Wśród poruszanych tematów znalazły się zagadnienia dotyczące m.in. pogłębiania interoperacyjności wojsk i budowa zdolności obronnych. – Chciałbym podkreślić bardzo dobrą atmosferę tego spotkania i bardzo konkretną rozmowę – mówił szef MON na zorganizowanej tuż po spotkaniu konferencji prasowej.

Jednym z tematów poruszanych przez obu ministrów była też kwestia zakupów zbrojeniowych i wyposażania Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Mowa tu chociażby o zakupie przez Polskę czołgów Abrams wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. – Z punktu widzenia sekretarza obrony USA wyposażenie Wojska Polskiego w te najnowocześniejsze czołgi jest jak najbardziej zasadne. Sprzęt ten zwiększy bowiem interoperacyjość między siłami polskimi i amerykańskimi – mówił szef MON. Dodał też, że wszystko wskazuje na to, że pierwsze egzemplarze Abramów trafią do polskich jednostek już w przyszłym roku .

Minister Błaszczak przyznał, że z sekretarzem Austinem rozmawiał także o przeglądzie Global Posture Review. To dokument, który powstał po analizie rozlokowania oddziałów US Army za granicą, zawierający rekomendacje zmian w tym zakresie, tak by rozmieszczenie wojsk Stanów Zjednoczonych jak najlepiej odpowiadało interesom tego kraju. – Informacja na ten temat będzie oczywiście podana do wiadomości opinii publicznej przez władze amerykańskie. Mogę powiedzieć jedynie tyle, że z analiz przeprowadzonych w Pentagonie wypływają bardzo ciekawe wnioski – mówi minister Błaszczak.

Ministrowie rozmawiali też o sytuacji bezpieczeństwa w Europie, w tym sytuacji na wschód od Polski i wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy, która jest jednocześnie wschodnią granicą NATO. – Przedstawiłem naszą ocenę ataku hybrydowego, który ma miejsce na polskiej granicy. Ataku, który jest prowadzony przez władze sąsiedniego państwa. Świadczą o tym dowody przedstawiane opinii publicznej. Moje stanowisko zostało przyjęte ze zrozumieniem – mówił szef MON. Przyznał też, że rozmowa dotyczyła także konsekwentnego budowania zdolności obronnych RP i przeznaczania dużych sum na obronność. – To warunek rozwoju Polski i jej bezpieczeństwa- mówił szef MON.


Po rozmowach w Pentagonie, minister udał się na Kapitol. Z kongresmenami rozmawiał o współpracy polsko-amerykańskiej. Spotkał się z m.in. senator Tammy Duckwort, weteranką wojny w Iraku i byłą pilotką śmigłowców. Obecnie zasiada ona w senackiej komisji ds. sił zbrojnych, gdzie przewodniczy podkomisji ds. sił lądowych i powietrznych.

W drugim dniu wizyty minister Błaszczak ma odwiedzić Fort Sill w stanie Oklahoma. To tam, w Air Defense Artillery School, szkolą się obecnie polscy żołnierze z m.in. 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Szkolenie w ramach programu „Wisła” ma przygotować ich do obsługi baterii Patriot.

W piątek z kolei szef MON ma odwiedzić Doylestown w Pensylwanii, miejsce nazywane „polską Częstochową” ze względu na znajdujące się tam Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Odwiedzi też znajdujący się tam największy polski cmentarz w USA, na którym spoczywają weterani I i II wojny światowej. Minister Błaszczak złoży kwiaty na grobach gen. Witolda Urbanowicza oraz Antoniego Chrościelewskiego. Minister ma też odsłonić ufundowaną przez MON tablicę upamiętniającą żołnierzy Wojska Polskiego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

REKLAMA

Paulina Glińska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Oczy na wschodnią flankę
 
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Dowódca generalny na granicy
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Sojusznicze wsparcie na granicy
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Bryza na południowej flance
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
W BBN o sytuacji na granicy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
W Sejmie o kondycji PGZ
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Lekcja wojska od górali
Harduny dla strażaków?
Niespokojna granica
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Zespół NATO na bojowo
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Niemiec z Goździkiem
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Mecz z mistrzem!
Logistic Network
Reforma administracji wojskowej
Nastał dzień krwi i chwały…
Dodatek specjalny za ochronę granicy
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
Wojskowa politechnika świętuje
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Legioniści wkraczają do Warszawy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Orlik po raz dziesiąty
Święto żołnierzy artylerii
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Podchorążowie na posterunku
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Nocny szturm na polską granicę
Śladem „białych kurierów”
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Afganistan. Czas wracać do domu
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
F-16 lecą na Litwę
„Tumak ’21” na finiszu
W jedynym słusznym kierunku
Słowo jak odcisk palca
Mielec wraca do odrzutowców
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
SOMA dla specjalsów
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO