moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament

„Z wdzięczności za Polskę” to cykl wyjątkowych audycji, w których o swoich przeżyciach opowiadają uczestnicy II wojny światowej. Do niedawna mogli je poznać tylko słuchacze Radia Warszawa, teraz wszystkie odcinki są dostępne w Internecie. – To nie są zwykłe rozmowy, to testament naszych bohaterów – mówi dziennikarz Paweł Kęska, autor programu.

Maria Kowalewska, ps. „Myszka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, ppłk Henryk Czerwiński ps. „Czart”, partyzant z Gór Świętokrzyskich, żołnierz 72 Pułku Piechoty Armii Krajowej czy Leopold Dmochowski „Sęk”, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – to tylko niektórzy bohaterowie audycji „Z wdzięczności za Polskę”. W programie radiowym kombatanci dzielą się swoimi wojennymi przeżyciami. Autorem audycji jest Paweł Kęska, dziennikarz Radia Warszawa. – Wszystko zaczęło się od wywiadu, jaki przeprowadziłem z Tomaszem Sawickim, prezesem stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, które opiekuje się kombatantami. Umówiliśmy się, że pojadę na wakacje, jakie dla podopiecznych organizują jego wolontariusze. Miałem zrobić kilka zdjęć, a wróciłem z ponad 30 godzinami nagrań – mówił Paweł Kęska. Zaznacza, że choć nie musiał specjalnie zachęcać bohaterów do rozmów, nie zawsze były one łatwe. Wspomnieniom często towarzyszyło wiele trudnych emocji. – Szczególnie utkwiła mi w pamięci rozmowa z panem Zenonem Kasprzakiem, który miał 12 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Kiedy opowiadał o swoich przeżyciach, o tym, co widział i czego doświadczył, sprawiał wrażenie, jakby znów znalazł się w tamtym czasie i miejscu – wspomina dziennikarz.

Jednak, aby audycja mogła zostać wyemitowana na antenie radiowej, nie wystarczy zarejestrować opowieści. Trzeba je odpowiednio przygotować technicznie, tak aby dla słuchaczy były łatwe w odbiorze i atrakcyjne. Tu z pomocą przyszła Polska Fundacja Narodowa, która sfinansowała pozostałe prace związane z produkcją nagrania. – Cieszymy się, że dzięki współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z Radiem Warszawa powstał cykl audycji „Z wdzięczności za Polskę”, który prezentuje niezwykłe i bohaterskie życie żołnierzy walczących o wolność Polski podczas II wojny światowej – mówi Michał Góras, wiceprezes PFN. – Wpajanie miłości do Ojczyzny to przywilej, ale i obowiązek, jaki został nam przekazany przez kombatantów. Poprzez współpracę z Radiem Warszawa możemy wyrazić naszą wdzięczność za dar, którym jest niepodległa Polska – zaznacza.

REKLAMA

Jak podkreśla Tomasz Sawicki, prezes „Paczki dla Bohatera”, nagranie audycji jest istotne nie tylko dla słuchaczy radia. – Dla kombatantów to było bardzo ważne, aby podzielić się swoimi przeżyciami, bo zależy im na tym, aby po sobie pozostawić coś dla innych. Pewnie to właśnie dlatego te rozmowy są tak dobre. Mam nadzieję, że podczas następnego turnusu wypoczynkowego, jaki zorganizujemy, powstaną kolejne odcinki programu – mówi.

Takie plany ma także Paweł Kęska. – Właśnie tym ludziom zawdzięczamy życie w wolnym kraju. Oni nie bali się walczyć za ojczyznę. Dla mnie to bardzo ważne, aby świat dowiedział się o tym, co przeżyli, bo to nie są tylko historie, to testament naszych bohaterów – zaznacza.

Dzięki współpracy stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, Radia Warszawa i Polskiej Fundacji Narodowej powstało ponad dwadzieścia audycji, których bohaterami są kombatanci. Latem można było ich posłuchać na antenie radiowej, dziś wszystkie odcinki są dostępne w sieci, na stronie internetowej radia.

MM

autor zdjęć: Radio Warszawa

dodaj komentarz

komentarze


Reforma administracji wojskowej
 
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Afganistan. Czas wracać do domu
Nocny szturm na polską granicę
Orlik po raz dziesiąty
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Mielec wraca do odrzutowców
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
SOMA dla specjalsów
Śladem „białych kurierów”
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Bryza na południowej flance
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
W jedynym słusznym kierunku
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
„Tumak ’21” na finiszu
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Niespokojna granica
Wojskowa politechnika świętuje
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Logistic Network
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Niemiec z Goździkiem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Lekcja wojska od górali
F-16 lecą na Litwę
Mecz z mistrzem!
Dodatek specjalny za ochronę granicy
W Sejmie o kondycji PGZ
Harduny dla strażaków?
Święto żołnierzy artylerii
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Słowo jak odcisk palca
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Sojusznicze wsparcie na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Legioniści wkraczają do Warszawy
Zespół NATO na bojowo
Oczy na wschodnią flankę
W BBN o sytuacji na granicy
Dowódca generalny na granicy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Podchorążowie na posterunku
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Nastał dzień krwi i chwały…
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Wojsko wobec wyzwań przyszłości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO