Sprzęt komputerowy, gry edukacyjne, klocki, puzzle i zabawki – m.in. takie prezenty przed świętami trafią do dziewięciorga dzieci żołnierzy Wojska Polskiego. Upominki przygotowuje Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dostaną je m.in. dzieci saperów z 6 Brygady Powietrznodesantowej, którzy w 2019 roku zginęli w Kuźni Raciborskiej.
– W swoich działaniach kierujemy się zasadą: „Tym, co służą ojczyźnie”. Pamiętamy także o rodzinach, które pewnego dnia musiały uczyć się życia na nowo – mówi Karina Chabowska, przedstawicielka Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Przed świętami Bożego Narodzenia upominki otrzyma od nas dziewięcioro dzieci w wieku od roku do 15 lat. Mamy nadzieję, że uda nam się spełnić choć kilka marzeń – dodaje. Świąteczne paczki dostanie szóstka dzieci dwóch saperów z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic, którzy w październiku 2019 roku zginęli w Kuźni Raciborskiej. Żołnierze usuwali tam niewybuchy z czasów II wojny światowej, ale w trakcie prac doszło do niekontrolowanej eksplozji.
Świąteczną paczkę otrzymają także dzieci żołnierza Jednostki Wojskowej Agat. 45-letni podoficer gliwickiej jednostki specjalnej zmarł niespodziewanie w sierpniu tego roku. Pozostawił żonę i troje dzieci, najmłodsze w tym miesiącu skończy dopiero roczek.
Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej zapewnia, że wszystkie paczki dotrą do adresatów przed świętami. Co się w nich znajdzie? Kaszki, soki, zabawki, leżaczek, ale też klocki edukacyjne, gry planszowe, samochodziki czy farby. Pośród prezentów są także słuchawki bezprzewodowe, puzzle oraz sprzęt komputerowy. – Upominki przekażemy dzieciom za pośrednictwem macierzystych jednostek wojskowych żołnierzy – mówi Karina Chabowska.
Z podobną inicjatywą Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej wyszła w czerwcu tego roku. Z okazji Dnia Dziecka upominki otrzymały dzieci zmarłych na służbie saperów z 6 Batalionu Powietrznodesantowego oraz osierocone dzieci zmarłych żołnierzy Agatu.
Świąteczne prezenty dla dzieci to nie wszystko. Wszystkie spółki oraz fundacja działające w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ciągu ostatnich miesięcy przeznaczyły w sumie niemal 400 tys. złotych na wsparcie żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy strzegą polsko-białoruskiej granicy. Wsparcie otrzymała także Caritas Archidiecezji Białostockiej i harcerze, którzy niosą pomoc potrzebującym. – W krótkim czasie udało nam się zgromadzić sprzęt poprawiający warunki pełnienia służby na terenie przygranicznym. Przekazaliśmy żołnierzom i pogranicznikom m.in. podgrzewacze do rąk i nóg, kubki termiczne, latarki taktyczne i czołowe, polary i ciepłe bluzy – informuje Beata Perkowska, kierownik działu komunikacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, centrów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego.
autor zdjęć: DGW, PGZ
komentarze