moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na granicy nieco spokojniej

Do służby w rejonie polsko-białoruskiej granicy szykują się kolejni żołnierze z Estonii. Misję na Lubelszczyźnie rozpocznie w połowie miesiąca 70-osobowy kontyngent, w którego składzie znajdą się m.in. żołnierze z wojsk inżynieryjnych. Ich zadaniem będzie wspieranie działań na rzecz wzmocnienia przygranicznej infrastruktury.

Wczoraj granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 16 osób. W nocy, w okolicy miejscowości Czeremcha, służby białoruskie rzucały kamieniami w polskie patrole. Nikt nie doznał obrażeń – poinformowała w czwartek Straż Graniczna. Funkcjonariusze zatrzymali też czterech obywateli Gruzji, którzy w pobliżu miejscowości Cisówka mieli odebrać jedenastu obywateli Syrii i Iraku i przetransportować ich do Niemiec.

Mimo że od kilku dni sytuacja na granicy z Białorusią wydaje się być spokojniejsza, funkcjonariusze różnych służby cały czas wpierają pograniczników. W województwie lubelskim stacjonują wojskowi z 18 Dywizji Zmechanizowanej, a na Podlasiu żołnierze z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej. – W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z pojedynczymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy. Migranci, wspierani przez białoruskie służby, rzucali w polskie patrole kamieniami, wykorzystywali także petardy. Jednak żołnierze są dobrze przygotowani do działania w takich sytuacjach – mówi mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 DZ. Dodaje, że wojskowi nie tylko patrolują odcinek samej granicy, ale także prowadzą działania typu „show of force” (demonstracji siły). – Wówczas na patrol wyrusza grupa żołnierzy. Przemieszczają się wzdłuż pasa granicznego pieszo lub na pojazdach, o różnych porach dnia i nocy. Chodzi o to, aby pokazać, że jesteśmy i czuwamy, a tym samym zniechęcić drugą stronę do podejmowania prób nielegalnego przekroczenia granicy – tłumaczy.

REKLAMA

Wspólnie z żołnierzami Wojska Polskiego, którzy obecnie pełnią służbę na Podlasiu, operują także sojusznicy z Wielkiej Brytanii. Ich zadaniem jest prowadzenie prac inżynieryjnych mających na celu udrażnianie dróg, a także naprawę zapory tymczasowej. Podobne zadania na Lubelszczyźnie do niedawna realizowali żołnierze wojsk inżynieryjnych z Estonii. Wspólnie z Polakami rozłożyli m.in. 22 kilometry concertiny. W połowie stycznia misję nad Bugiem rozpoczną kolejni wojskowi z sojuszniczej armii. Tak jak dotychczas będą to żołnierze estońskich wojsk inżynieryjnych. – Polska jest jednym z naszych najważniejszych sojuszników w regionie. Wspieranie ich w obecnej sytuacji bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie, ponieważ kryzys hybrydowy wymaga nieustannej uwagi – powiedział Kalle Laanet, minister obrony Estonii.

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy trwa od kilku miesięcy. Straż Graniczna przedstawiła szczegółowe statystyki, z których wynika, że najtrudniejsza sytuacja była w październiku. Wówczas funkcjonariusze odnotowali 17 447 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W listopadzie i grudniu ich liczba spadła i wynosiła odpowiednio 8917 i 1740. Najwięcej cudzoziemców próbowało przedostać się do Polski w rejonie odcinka granicznego zabezpieczanego przez placówkę SG w Michałowie – było to 5466 osób, podobnie było w rejonie placówki SG w Mielniku (4890 osób) i Białowieży (4855 osób).

W sumie, tylko w 2021 roku polsko-białoruską granicę usiłowało nielegalnie przekroczyć 39 697 cudzoziemców, rok wcześniej – zaledwie 129.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DGRSZ, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


W Drawsku strzelają Abramsy
 
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Zdobądź z nami Monte Cassino!
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Amerykańskie F-15 w Polsce
Przeprawa przez Wisłę
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Jaką klasę wybrać – informator dla ósmoklasistów
Ukraina kontratakuje
Droga Hannibala wzięta!
Ottokar przyspiesza
Wielki desant na „Swift Response”
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Leopardy 2A7 w Polsce
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
F-15 w Łasku
Przewrót majowy
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Wojsko znów zagra z Gortatem
Raport podkomisji smoleńskiej
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Żołnierz wicemistrzem Europy w judo
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Więcej pieniędzy na zapomogi
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
PGZ zwiększa moc
Wyższe nie tylko pensje
Medale za walkę z COVID-19
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Wojsko na muralach
Trwają walki o Donbas
Droga ku liczniejszej armii
Wielki dzień dla polskiego wojska
Morska flanka pod osłoną
PKW Orlik wrócił do domu
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Stocznia na dwóch barkach
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
Dla bezpieczeństwa lotów
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Pioruny w ofercie dla US Army
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Za wolność naszą i waszą
Bitwa o Kamień Stołpecki
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO