moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak Perun z Piratem

Najpierw próby terenowe, w tym kierowanie robotem z ukrytego stanowiska dowodzenia oddalonego o ponad 3 km, a potem bojowe strzelania do celu oddalonego o około kilometr. Pod koniec ubiegłego roku sukcesem zakończyły się poligonowe testy integracji bojowego robota lądowego Perun z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat.

Waży około 900 kg, jest wyposażony w elektryczny napęd umożliwiający mu nawet 12 godzin pracy, a prędkość maksymalna, którą osiąga, wynosi kilkanaście kilometrów na godzinę. Jego potencjał bojowy to zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU A3C z karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm oraz tzw. nieletalne systemy odstraszania. Robot lądowy o kryptonimie „Perun” jest konstrukcją opracowaną przez specjalistów z przemysłowo-naukowego konsorcjum Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. (lider konsorcjum), spółki Stekop S.A. oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Prace nad nim trwały od 2017 roku.

 

REKLAMA

Podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przedstawiciele konsorcjum zaprezentowali nie tylko najnowszą wersję Peruna uzbrojoną w moduł ZSMU A3C z karabinem o kalibrze 7,62 mm, lecz także demonstrator pojazdu z zainstalowaną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat. Nad nowym polskim pociskiem przeciwpancernym od kilku lat pracują z kolei inżynierowie z konsorcjum firm Mesko S.A. i CRW Telesystem-Mesko. Pirat ma razić cele opancerzone oddalone o około 2,5 km.

Specjaliści zaangażowani w oba projekty połączyli siły. Jak podkreślają konstruktorzy Peruna, współpraca z twórcami Pirata pozwala znacząco zwiększyć możliwości bojowe robota. – Dzięki otwartej konfiguracji Peruna jesteśmy w stanie włączać go do systemów nadrzędnych oraz integrować różne rodzaje uzbrojenia czy też dodatkowe czujniki. Integracja Peruna z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat oraz systemem ich naprowadzania pozwala nie tylko na bezpośrednie rażenie celów, lecz także na naprowadzanie np. amunicji precyzyjnego rażenia, bomb i rakiet – wyjaśnia Damian Jarosz z ZM Tarnów, kierownik projektu „Perun”.

To, jak w praktyce będzie działać Perun z wyrzutnią ppk Pirat, miały wykazać testy poligonowe, które zaplanowano na koniec ubiegłego roku. Kilka dni temu przedstawiciele konsorcjum poinformowali, że zakończyły się one sukcesem. Robot z zainstalowaną wyrzutnią ppk Pirat i systemami naprowadzającymi nie tylko świetnie poradził sobie podczas prób jezdnych w trudnym terenie i zimowych warunkach. Równie skutecznie wywiązał się z zadania ogniowego, czyli strzelania Piratem do celu oddalonego o około kilometr. – Strzelania potwierdziły poprawność integracji modułu uzbrojenia ZSMU A3C z ppk Pirat. Tym samym Perun stał się pierwszym w Polsce uzbrojonym robotem, który umożliwia prowadzenie skutecznego i bezpiecznego ognia z karabinów maszynowych oraz ppk Pirat – podkreśla Damian Jarosz.

Testy ogniowe Peruna z wyrzutnią ppk Pirat kończą pracę badawczo-rozwojową pt. „Autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych”, która była zaplanowana na lata 2017–2021. Projekt był współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu badań naukowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa „Przyszłościowe technologie dla obronności – konkurs młodych naukowców”.
Czy robot z zainstalowaną wyrzutnią ppk Pirat znajdzie zastosowanie w Wojsku Polskim? Czas pokaże.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Aneta Gawle / Zakłady Mechaniczne Tarnów

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1642499280
kiedy seryjna produkcja Pirata ... dofinansowanie prac nad zakończeniem rozwoju Moskita ... i wdrożenie go do produkcji oraz wprowadzenie do produkcji takich nowoczesnych urządzeń jak PERUN ... ???
93-B3-67-7B

Droga ku liczniejszej armii
 
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Leopardy 2A7 w Polsce
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Przewrót majowy
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Wielki dzień dla polskiego wojska
Morska flanka pod osłoną
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
PKW Orlik wrócił do domu
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Amerykańskie F-15 w Polsce
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Za wolność naszą i waszą
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
PGZ zwiększa moc
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Zdobądź z nami Monte Cassino!
Pioruny w ofercie dla US Army
W Drawsku strzelają Abramsy
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Dla bezpieczeństwa lotów
Ottokar przyspiesza
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Wojsko na muralach
Trwają walki o Donbas
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Wyższe nie tylko pensje
Medale za walkę z COVID-19
Żołnierz wicemistrzem Europy w judo
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Wojsko znów zagra z Gortatem
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Przeprawa przez Wisłę
Wielki desant na „Swift Response”
Ukraina kontratakuje
Jaką klasę wybrać – informator dla ósmoklasistów
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Bitwa o Kamień Stołpecki
Stocznia na dwóch barkach
Raport podkomisji smoleńskiej
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
F-15 w Łasku
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
Więcej pieniędzy na zapomogi
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Droga Hannibala wzięta!
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO