moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!

Powstaniec warszawski, Marian Popek „Bokser”, otrzyma wsparcie, m.in. na leczenie, dzięki aukcji charytatywnej płk. rez. Szczepana Głuszczaka, laureata Buzdygana Internautów. Oficer nagrodę „Polski Zbrojnej” przekazał na licytację już po raz dziesiąty, tym razem ostatni. Dzięki dotychczasowym licytacjom udało się zebrać ponad 60 tys. zł i pomóc m.in. weteranom misji.

Dziś w Muzeum Powstania Warszawskiego płk rez. Szczepan Głuszczak przekazał Buzdygan zwycięzcom ostatniej licytacji. – Kiedy w 2019 roku odbierałem nagrodę Buzdygana Internautów, obiecałem, że nie będzie się kurzyć na półce. I dotrzymałem słowa, bo nagroda zmieniła właściciela aż dziesięć razy – mówi płk rez. Szczepan Głuszczak. Tym razem otrzymali ją zwycięzcy licytacji zorganizowanej dla Mariana Popka „Boksera”, powstańca warszawskiego, żołnierza Zgrupowania „Reduta Kaliska”, który 1 sierpnia 1944 roku brał udział w zwycięskim ataku na „Antonin” (warszawski budynek księży orionistów), opanowany przez oddział SS z Dywizji Hermana Goeringa, a do 9 sierpnia bronił fabryki Monopol Tytoniowy.

Bohater powstania dziś jest bardzo schorowany i ma duże trudności z poruszaniem się. Pieniądze zebrane dzięki licytacji zostaną przeznaczone na pobyt powstańca w sanatorium oraz poprawę jego warunków mieszkaniowych. – Pomysł wsparcia pana Mariana podsunęli mi motocykliści z mundurowego klubu Smoking Barrels – przyznał Głuszczak.

REKLAMA

Internetowa licytacja zakończyła się zwycięstwem aż trójki osób: Krystyny Hebdy, Jerzego Ciszewskiego i Rafała Ciszewskiego. Łącznie udało się zebrać 14,5 tys. zł. Zwycięzcy aukcji nie pierwszy raz wsparli inicjatywę Szczepana Głuszczaka. – Zarówno Krystyna Hebda, jak i Jerzy Ciszewski od początku biorą udział w licytacjach – mówi płk Głuszczak. Skąd chęć wsparcia właśnie tej idei? Jerzy Ciszewski przyznaje, że ujął go pomysł Głuszczaka. – Bardzo podobało mi się to, że swoją nagrodę spożytkował w najlepszy możliwy sposób, czyli pomagając potrzebującym. A dzięki temu, że każdy kolejny zwycięzca aukcji przekazywał ją z powrotem właścicielowi, mogła znów trafić na licytację i ta idea wciąż żyła – mówi zwycięzca licytacji.

Co dalej z Buzdyganem? Na pewno nie będzie już przedmiotem licytacji. Płk Szczepan Głuszczak zapewnia, że to definitywnie jego ostatnia aukcja. – Pomysł już się wyczerpał, postanowiłem zamknąć ten etap, kiedy zauważyłem, że w licytacjach biorą udział te same osoby. Czas na coś nowego – mówi pułkownik. Być może nagroda zostanie eksponatem Muzeum Powstania Warszawskiego lub Muzeum Wojska Polskiego, jednak decyzje jeszcze nie zapadły.

Historia licytacji Buzdygana Szczepana Głuszczaka zaczyna się w 2019 roku. Pułkownik, wówczas dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, otrzymał Buzdygan Internautów, nagrodę „Polski Zbrojnej”, przyznawaną przez naszych czytelników. Docenili oni oficera za zorganizowanie „Projektu Wojownik”, czyli cyklu zajęć, podczas których weterani trenują sztuki walki pod okiem sportowych mistrzów. Płk Głuszczak postanowił wtedy wystawić Buzdygan na aukcji charytatywnej i w ten sposób wspomóc finansowo potrzebujących. Licytację wygrali żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dzięki którym ponad 2 tys. zł trafiło do Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”. Terytorialsi nie zachowali jednak Buzdygana dla siebie. Zwrócili go właścicielowi, a ten znów otworzył licytację. I tak trwało to do dziś!

Buzdygan był dotychczas licytowany dziesięć razy, dzięki temu do potrzebujących trafiło ponad 64 tys. zł. Pomoc otrzymali m.in. Piotr Ziębakowski, niewidomy weteran z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, Bruno, syn byłego żołnierza Formozy, oraz „Tasior”, weteran misji w Afganistanie. Wsparcie wielokrotnie trafiało również do fundacji zajmujących się pomocą dla weteranów.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Waldemar Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Święto Dowództwa Generalnego
 
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Przełomowy szczyt
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Światowi liderzy już w Madrycie
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Bramy dla generała
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Pierwsza taka przysięga
Umowa na Perkozy podpisana
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Spektakl Kremla
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Kierunek Düsseldorf
Motorem jest pamięć o poległych
Biden: gra na przeczekanie
W desancie zostają najlepsi
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Przełomowy szczyt w Madrycie
Prezydent i „niezwyciężeni”
Wizyta w PKW Łotwa
PKW Orlik wrócił do domu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Unowocześnianie MW RP
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Święto Dowództwa Operacyjnego
Kierunek Liban
Piąta kadencja generała Konopki
Dobrowolna służba dla absolwentów
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Szczęśliwa „Błyskawica”
Sojusz z inicjatywą
Hańcza po raz pierwszy
Dwanaście razy złoto
Ślązak lepiej uzbrojony?
Szczyt nowych wyzwań
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
For Our Freedom and Yours
Śladem profesjonalistów
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Szczyt NATO w Madrycie
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Virtuti Militari ma 230 lat
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Amerykańskie F-15 w Polsce
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Zmiany kadrowe w WP

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO