moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Umowa na Perkozy podpisana

Polscy żołnierze otrzymają nowe wielozadaniowe śmigłowce. Wart 8 mld 250 mln zł kontrakt na dostawę 32 wiropłatów AW149 firmy Leonardo Helicopters podpisano dziś w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Śmigłowce zostaną wyprodukowane w PZL Świdnik. – Pierwsze trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku – zapowiedział wicepremier.

Ich maksymalna masa to ponad 8 ton, w locie osiągają najwyższą prędkość 311 km/h. W powietrzu zaś mogą spędzić prawie 5 godzin, co przekłada się na około 960 km, a na pokład mogą zabrać 19 żołnierzy desantu. W przyszłym roku wojska lądowe otrzymają nowe śmigłowce AW149 opracowane przez inżynierów z koncernu Leonardo Helicopters. Armia kupiła maszyny w ramach programu „Perkoz”.

Umowę na dostawę 32 sztuk wiropłatów (wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym) podpisano dzisiaj w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Kontrakt wart jest 8 mld 250 mln zł. – Do wyposażenia polskich sił lądowych trafią nowoczesne śmigłowce i to już w przyszłym roku. To jest niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej. Tego, że Rosja napadła na Ukrainę, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna – mówił wicepremier Błaszczak.

REKLAMA

Szef resortu obrony narodowej podkreślał, że w Wojsku Polskim AW149 będą wykonywały bardzo wiele zadań. – Będą służyć do transportu żołnierzy, do wsparcia z powietrza, a więc do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych – wymieniał wicepremier. Dodał, że Polska kupuje „dozbrojoną” wersję AW149. Śmigłowce będą bowiem wyposażone również w kierowane pociski przeciwpancerne (standardowa wersja AW149 ich nie ma).

Maszyny, które zamówiła armia, powstaną w polskiej spółce, a dokładniej w PZL Świdnik, będącej częścią Leonardo Helicopters. Jej prezes, Jacek Libucha, podkreślał znaczenie kontraktu nie tylko dla spółki, lecz także dla całego regionu. – W naszej 70-letniej historii PZL Świdnik nigdy nie produkował tak zaawansowanego śmigłowca, o tak dużym tonażu, z tak zaawansowaną techniką w środku i takimi wysokimi technologiami produkcji. Robimy olbrzymi skok w przyszłość – mówił. Podkreślał, że to historyczna chwila dla przedsiębiorstwa. – Mamy szansę nie tylko zbudować nową linię produkcyjną, nie tylko stworzyć wiele miejsc pracy, nie tylko pozyskać dodatkowe technologie, lecz przede wszystkim zbudować zdolności przemysłowe takie, których do tej pory nie mieliśmy – podkreślał Libucha.

Film: MON

Opracowany przez koncern Leonardo Helicopters śmigłowiec AW149 jest przystosowany do lotów w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień (tryb lotu – Visual Flight Rules/Instrumental Flight Rules – VFR/IFR), jak i w nocy (tryb lotu – Night Vision Conditions – NVC). W zależności od potrzeb – i danej wersji maszyny – AW149 może mieć tylko uzbrojenie strzeleckie wewnątrz kabiny albo dodatkowo rakietowe systemy (kierowane lub niekierowane) montowane na zewnątrz kadłuba na specjalistycznych węzłach (pylonach).

Wielozadaniowy śmigłowiec AW149 jest produkowany od 2009 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1656760260
po AW 101, Si 70 z Mielca kolejny typ maszyny której rozwój samodzielnie (za naszą kasę -bez żadnych korzyści dla budżetu i bonusów będziemy włoskiej firmie finansować ... i szkoda że tak drogo ...
E4-C6-16-61

Polskie szpadzistki trzecie na świecie
 
„Z miłości do Ojczyzny”. Jerzy Substyk „Jurny”
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Wymiana ciosów w Ukrainie
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Desant do Jeziora Żywieckiego
Wyjście z cienia
PKW Orlik wrócił do domu
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Marynarz wicemistrzem świata w rzucie młotem
CASA na pomoc rannym w wypadku
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Operacja „Śluza”
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
„Biorą inni, bierzmy i my”
Warszawa ’44. Pamięć nie umiera
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Raptory lecą do Polski
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Przemysł idzie w OPL
1 Kadrowa idzie w bój
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Włoscy lotnicy w Malborku
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Terytorialsi w obronie stolicy
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Prymuska logistyki
Fighting Eagle nie tylko do szkolenia
Śladem profesjonalistów
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Pożegnanie z Iskrą
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Pokaz możliwości FA-50
Cyberkonkurs MON-u
Kolektywna obrona to priorytet
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Uratować rannego!
NATO zmienia priorytety
Szkolenie na klifie
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Wizyta w PKW Łotwa
Honorowi krwiodawcy w mundurach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Raptory już w Polsce
O jeden most za daleko?
AFN uderzył w Kołobrzegu
Nowy dowódca 18 Dywizji
Powrót do korzeni
Przełomowy szczyt
Zwiad ze spadochronem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO