moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO

To nie była polityczna debata, a konkretna rozmowa na temat ważnych, polskich spraw i kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski i obecnością sojuszniczą w naszym kraju i na wschodniej flance NATO – powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Na zaproszenie zwierzchnika sił zbrojnych w Belwederze spotkali się przedstawiciele rządu i opozycji.

W poniedziałek po południu odbyło się czwarte w tym roku posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda do Belwederu zaprosił marszałek Sejmu, marszałka Senatu, premiera wraz z ministrami oraz przedstawicieli opozycji. Rozmowy dotyczyły ustaleń szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, który zakończył się w ubiegłym tygodniu, oraz sytuacji w Ukrainie.

– Będziemy mówić o tym, co kilka dni temu działo się w Madrycie w czasie szczytu NATO, gdzie przywódcy państw dyskutowali o bezpieczeństwie. O tym, jak w przyszłości Sojusz powinien działać, by zapewnić bezpieczeństwo państwom członkowskim i o tym, jak zakończyć wojnę w Ukrainie. Chcę się podzielić tym z uczestnikami polskiej sceny politycznej, przedyskutować z nimi te kwestie – mówił prezydent Andrzej Duda krótko przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

REKLAMA

Zwierzchnik sił zbrojnych wyjaśnił, że w stolicy Hiszpanii, dyskutowano także o tym, jaką postawę wobec aktualnych zagrożeń powinny przyjąć państwa członkowskie i cały Sojusz Północnoatlantycki. Ponadto przywódcy zastanawiali się nad tym, jakie działania powinny być podjęte, by wzmocnić bezpieczeństwo krajów natowskich, szczególnie tych, które na wschodniej flance graniczą z Ukrainą lub Rosją.

– Ważne jest to, że NATO zachowało jedność: od początku do końca, czyli od momentu napaści Rosji na Ukrainę aż do zakończenia obrad w Madrycie. Dziś państwa Sojuszu w kwestii bezpieczeństwa mówią jednym głosem – powiedział Andrzej Duda. – Putin sądził, że rozegra NATO, że uda się mu rozbić Sojusz, poróżnić państwa członkowskie, sądził, że nie będziemy umieli wspólnie decydować o bezpieczeństwie. Tymczasem takie decyzje zostały podjęty i w wielu aspektach są one bardzo konkretne – dodał prezydent.

Przypomniał także, że podczas szczytu przyjęto nową koncepcję strategiczną NATO, wspólną deklarację oraz zgodę na przyjęcie Finlandii i Szwecji do Sojuszu. – Dzięki temu Morze Bałtyckie stanie się basenem wewnętrznym NATO, a granice Rosji z Sojuszem wydłużą się o prawie 1400 km. To bez wątpienia nie jest dobrą wiadomością dla rosyjskich władz, które są tu agresorem – przyznał Duda.


Film: Kancelaria Prezydenta RP

Po kilkugodzinnych obradach prezydent Duda podkreślił dobrą atmosferę spotkania, podziękował za propaństwową i merytoryczną dyskusję. – To nie była polityczna debata, a konkretna rozmowa na temat ważnych, polskich spraw i kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski i obecnością sojuszniczą w naszym kraju i na wschodniej flance NATO. Politycy ze wszystkich stron sceny politycznej do kwestii bezpieczeństwa podchodzą bardzo poważnie – zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że bezpieczeństwo Polski to dla niego zagadnienie najważniejsze, dlatego szczególnie cieszy się z podjętej w Madrycie decyzji dotyczącej ulokowania w naszym kraju stałego dowództwa V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych.
Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego głos zabierali także premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
 
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Raptory już w Polsce
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Włoskie Typhoony w akcji
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Początek oficerskiej drogi
Patriotyzm to nie frazes
Wojska OT mają pięć lat!
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Czerwona agresja
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Siła WOT
Desant pod Arnhem
Collective Defense is Priority
Przygotowani na kryzys
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Premier w Żelaznej Dywizji
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
„Rekin” grasuje na Bałtyku
„Rekin” dobił do brzegu
Putin sięga po rezerwy
Brunatny najazd
Ukraińska kontrofensywa
Interwencyjne granatniki
NATO stawia na drony
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Ile Polska straciła podczas II wojny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zostań podoficerem WP!
Włoscy lotnicy w Malborku
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Zostań stypendystą MON-u
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Powrót do korzeni
Jastrzębie nad Słowacją
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Od Chersonia po Krym
Dublet pięciobojowych sztafet
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
WAT z myślą o przyszłości
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Półmaratończycy na medal
Gaudeamus igitur!
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
System zwalczania BSL
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Śladem profesjonalistów
Alianci z AK
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Nowy znak specjalny komandosów
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO