moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WAT z myślą o przyszłości

To inwestycja, o której jeszcze niedawno nawet nie śmieliśmy marzyć, a dzisiaj staje się rzeczywistością – mówił płk Michał Kędzierski, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby Katedry Rozpoznania Obrazowego. Prace trwały dwa lata, a ich koszt to ponad 13,5 mln zł.

W poniedziałek w Wojskowej Akademii Technicznej uroczyście oddano do użytku nową inwestycję. To budynek szkolno-laboratoryjny, który stanie się siedzibą powstałej w 2021 roku i działającej w strukturze Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT Katedry Rozpoznania Obrazowego.

– Rozwijanie zdolności do rozpoznania, w tym obrazowego, to jeden z kluczowych kierunków rozwoju polskiej armii. Katedra jest przykładem tego, jak skutecznie można implementować technologie satelitarne w programie edukacyjnym uczelni. Celem naszych działań jest reagowanie zarówno na potrzeby wojska, któremu należy zapewnić dostęp do aktualnej informacji rozpoznawczej, jak i na potrzeby rynku cywilnego, który poszukuje pracowników przygotowanych do pracy w prężnie rozwijającym się sektorze kosmicznym – mówił płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji.

REKLAMA

W nowym budynku będą się odbywać m.in. szkolenia specjalistów, w tym podchorążych kształcących się w specjalnościach rozpoznania obrazowego oraz satelitarnych technik obserwacji ziemi. Żołnierze zawodowi będą doskonalić umiejętności podczas specjalistycznych kursów z zakresu rozpoznania obrazowego, a studenci – na podyplomowym kierunku „GIS, Fotogrametria i teledetekcja w gospodarce narodowej w obronie kraju i ochronie środowiska”. Od września 2021 roku w ofercie Wydziału są także dwa nowe kursy doskonalące: „Analiza obrazowa danych full motion video” oraz „Analiza obrazowych danych radarowych (SAR)”. Będzie tu również prowadzona działalność badawczo-naukowa, skupiająca się wokół zagadnień związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem zobrazowań. Kontynuowane będą m.in. dwa projekty. Jeden to PIAST, którego celem jest rozmieszczenie na orbicie konstelacji trzech nanosatelitów obserwacyjnych do prowadzenia optoelektronicznego rozpoznania obrazowego. Natomiast drugi – MILGEOMED – zakłada opracowanie kompletnej technologii pozyskiwania geo- i bio-danych z zastosowaniem bezzałogowych platform latających i biosensorów medycznych. Projekt ten ma na celu zmniejszenie śmiertelności oraz kalectw. Przy czym chodzi tu nie tylko o żołnierzy rannych na polu walki, lecz także o osoby poszkodowane w zdarzeniach masowych.

Nowo powstały obiekt ma dwie kondygnacje. Miejsce znalazły w nim m.in. laboratoria: rozpoznania obrazowego, rozpoznania satelitarnego, certyfikacji sensorów rozpoznawczych, a także pomieszczenia dydaktyczne. Do dyspozycji jest także unikatowy sprzęt, w tym specjalistyczne kamery do rejestracji zobrazowań, np. barwnych i wielospektralnych, oraz platformy i kompletne systemy bezzałogowych statków powietrznych o konstrukcji płatowców i wielowirnikowców (katedra dysponuje m.in. systemami FlyEye, Tiguar). W obiekcie będzie też działało Centrum Operacji Satelitarnych. Niebawem zostanie ono wyposażone w antenę nadawczo-odbiorczą o średnicy 3,7 m. Instalacja na dachu budynku jest już przygotowana.

– Polskie siły zbrojne dążą do osiągnięcia autonomii i niezależności w dostępie do rozpoznawczych danych obrazowych. Musi się to wiązać z budowaniem krajowych zdolności kosmicznych, a zlokalizowanie stacji naziemnej na terenie uczelni będzie kolejnym krokiem przybliżającym wojsko i służby mundurowe do założonego celu – mówi dr inż. Piotr Walczykowski, prof. WAT, kierownik Katedry Rozpoznania Obrazowego WIG.

– Stanęliśmy w obliczu inwestycji, o której do niedawna nawet nie śmieliśmy marzyć, a dzisiaj staje się ona rzeczywistością. Nie zaprzepaścimy tej szansy – podkreśla dziekan płk Kędzierski.

Inwestycja warta 13 692 200 zł została zrealizowana dzięki dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, Mariusz Maciejewski/WAT

dodaj komentarz

komentarze


Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
 
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Rekordowy budżet obronny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Dodatek za ochronę granicy
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Kolejne Rosomaki WEM
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
BohaterON-y rozdane
Artyleria na Marsie
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Pioruny dla Norwegii
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Polska zmiana w zespole NATO
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Czekamy na FA-50
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Narada byłych szefów BBN-u
NATO pozostaje w gotowości
How Much Does Independence Weigh?
F-15 przyleciały do Łasku
Nowy wymiar sił powietrznych
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Włoskie Air Policing w Polsce
Zostań szeregowym zawodowym!
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Muzeum polskiego superbohatera
Ogień z Abramsów
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
„Albatros” pisze swoją historię
Nasz szczęśliwy okręt
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Borsuk już na poligonie
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
W Sejmie o Patriotach
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Nowe okręty dla MW RP
Pioruny w linii
Ukraina otrzyma Patrioty?
Śladem profesjonalistów
Polsko-koreańska debata
Ryzykowna gra ajatollahów
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Polski duch w Londynie
Upadek mitu mocarstwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO