moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO pozostaje w gotowości

Nie mamy żadnych wskazówek, że to mógł być przemyślany atak – mówił Jens Stoltenberg o wczorajszym wybuchu rosyjskiej rakiety na terytorium Polski. Sekretarz generalny NATO po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej podkreślił, że prawdopodobnie był to wypadek spowodowany przez ukraiński pocisk obrony powietrznej. Jednocześnie zapewnił, że Sojusz jest gotowy do odpowiedzi na zagrożenia.

Dziś przed południem odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej poświęcone wybuchowi rosyjskiej rakiety w Polsce, w miejscowości Przewodów. Spotkaniu przewodniczył Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Reprezentanci państw Sojuszu rozważali zasadność uruchomienia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, który stanowi, że „strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

Po spotkaniu, po godzinie 12, odbyła się konferencja prasowa Jensa Stoltenberga. – Wojskowi dowódcy przekazali nam raport, a polski ambasador dane dotyczące trwającego w Polsce śledztwa. Wczorajszy wybuch miał miejsce w czasie masywnego ataku rosyjskiego za pomocą rakiet na terytorium Ukrainy – zaczął spotkanie z dziennikarzami szef Sojuszu. – Nie mamy żadnych wskazówek, że był to wynik przemyślanego ataku. Nie mamy również żadnych wskazówek, że Rosja przygotowuje ofensywne działania wojskowe przeciwko NATO – oznajmił stanowczo Stoltenberg. Powiedział również, że według wstępnych ustaleń eksplozja była wypadkiem spowodowanym przez ukraiński pocisk przeciwlotniczy. – W ten sposób Ukraińcy bronili się przed masowym atakiem rosyjskimi pociskami manewrującymi. Chcę powiedzieć jasno: to nie jest wina Ukrainy. Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność, ponieważ nadal prowadzi nielegalną wojnę przeciwko Ukrainie – podkreślał sekretarz generalny.

Stoltenberg zapewnił również o pełnej gotowości Sojuszu do reakcji, gdyby tylko zaszła taka potrzeba. Powiedział jednak, że incydent w Przewodowie nie jest tego typu sytuacją, bo choć tragiczny w skutkach, nie był celowy, a więc nie może być powodem do militarnej reakcji NATO. – Musimy odróżnić niecelowe odpryski wojny od celowych ataków na członków Sojuszu. Pozostajemy czujni – dodał szef NATO.

Jens Stoltenberg wspomniał również o rozmowie przeprowadzonej zeszłej nocy z prezydentami Polski i USA. – Jesteśmy pewni, że musimy być spokojni, czujni i współpracować ze sobą. NATO jest zjednoczone – zapewnił.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, w jaki sposób wczorajszy incydent wpłynie na natowską obronę powietrzną, sekretarz generalny przypomniał, że od wielu miesięcy NATO największy nacisk kładzie właśnie na tę kwestię. – Członkowie i partnerzy Sojuszu dostarczą Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej. A więc mobilizujemy się i dostarczamy dodatkowe wsparcie, które zapewni ochronę na wielu pułapach, m.in. przed pociskami balistycznymi, ale też na przykład przed dronami – powiedział Jens Stoltenberg. Pytany o to, czy NATO wzmocni obronę powietrzną krajów sąsiadujących z Ukrainą, odpowiedział, że to się dzieje od momentu wybuchu wojny. – Znacząco zwiększyliśmy obecność sił sojuszniczych, zwłaszcza na wschodniej flance. Nie mamy żadnych wskazań, że ten incydent był wyrazem przemyślanego ataku. To pokazuje, jakie są niebezpieczeństwa w związku z trwającą wojną, ale nie zmienia to naszej oceny sytuacji – oznajmił szef Sojuszu.

Do wybuchu rosyjskiej rakiety we wsi Przewodów na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło we wtorek po południu. W wyniku eksplozji zginęli dwa polscy obywatele.

Ewa Korsak

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
 
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Tons on Board
The Fall of the Superpower Myth
Armia Czerwona niesie śmierć
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Dwie dekady WIM-u
Ukraina czeka na czołgi
Walczymy z imperium zła
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
SAROV w opcji
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
4% PKB na Wojsko Polskie
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Orlik w natowskiej misji
Abramsy jadą do Ukrainy!
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Weź udział w konkursie katyńskim
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatek już nie za klasę
Z Radomia do Las Vegas
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Cekaemy i trumny
Śmierć kata Warszawy
Więcej Javelinów dla SZ RP
Łączność dla czołgów
Pamięć o powstańcach styczniowych
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
To był wielki cios dla polskiej armii
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Nowa strzelnica w Piastowie
Nie zmarnować szansy
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Desant w Forcie Bragg
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Upominki dla tureckich dzieci
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Przetarcie przed manewrami
Śladem profesjonalistów
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
F-35 rozpoczynają Air Policing
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Air Policing piątej generacji
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Terenowe motocykle II RP
Styczniowy poligon terytorialsów
Ochotnicy do warszawskiej brygady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO