moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Sejmie o Patriotach

Dlaczego niemieckie Patrioty powinny trafić do Ukrainy? Wicepremier Mariusz Błaszczak w sejmowym wystąpieniu wymieniał zalety takiego rozwiązania. Poinformował też, że minister obrony Niemiec przedstawi polską propozycję swojemu rządowi. – Zapowiedziałem wsparcie podczas ewentualnych rozmów na forum NATO i liczę na to, że propozycja zostanie zaakceptowana – dodał szef MON-u.

Wicepremier Mariusz Błaszczak wystąpił dziś w Sejmie i odniósł się do swojej propozycji przekazania przez Niemcy Patriotów Ukrainie. Przypomniał, że w połowie listopada rząd Niemiec zaoferował Polsce osiem wyrzutni rakietowych Patriot, które miałyby się znaleźć na wschodniej granicy kraju. Minister obrony zaproponował wówczas, by zostały one rozmieszczone w zachodniej Ukrainie. – Taką rekomendację uzyskałem od oficerów wojsk przeciwrakietowych i przeciwlotniczych – poinformował w sejmowym wystąpieniu Błaszczak.

Argumentował wybór takiego rozwiązania, podając jego korzyści. – Po pierwsze jest to ochrona polskiej granicy i terytorium Ukrainy przed rakietami stanowiącymi potencjalne zagrożenie. Po drugie dzięki ochronie elementów ukraińskiej infrastruktury krytycznej Ukraińcy nie będą zmuszeni do opuszczania swoich domów z obawy przed blackoutami oraz mrozem – mówił szef MON-u i podkreślał, że Polacy od pierwszego dnia wojny są zaangażowani w pomoc Ukraińcom i są z tego dumni, ale ruchy migracyjne niosą ze sobą liczne niebezpieczeństwa oraz wyzwania logistyczne i finansowe. – Najlepiej byłoby, gdyby Ukraińcy mogli zostać w swoich domach. Wyrzutnie Patriot przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy mogą się do tego przyczynić – zaznaczył wicepremier.

Mariusz Błaszczak zaprzeczył również informacjom, jakoby Polska nalegała na przekazanie sprzętu wraz z obsługą. – Oczywiste jest, że obsługę przekazanych Patriotów stanowiliby żołnierze ukraińscy – wyjaśnił polityk. – Nie rozumiem też często podnoszonego argumentu o konieczności ich przeszkolenia. Państwa wspierające cały czas szkolą Ukraińców w obsłudze wielu nowoczesnych systemów uzbrojenia, w tym tak skomplikowanych, jak wyrzutnie Himars czy system NASAMS – dodał.

Jak uważa minister, pomoc wojskowa dla Ukrainy powinna być dalekosiężna. – Ta wojna nie skończy się jutro ani nawet za miesiąc. Oferując wsparcie, musimy myśleć do przodu i z wyprzedzeniem. A każda jednostka nowoczesnej broni przybliża Ukraińców do zwycięstwa – powiedział Błaszczak. Odniósł się także do argumentów, że wyrzutnie Patriot należące do państwa NATO nie powinny być wykorzystywane w Ukrainie. – Ze względu na przekazane już Himarsy i NASAMS-y argument mówiący o tym, że Patrioty mogą być rozmieszczone jedynie na terytorium NATO, nie ma sensu – stwierdził.

Wicepremier przyznał również, że jego propozycja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem samych Ukraińców. – Oni sami najlepiej wiedzą, czego potrzeba do skutecznej obrony, i wielokrotnie prosili o nowoczesne systemy obrony przeciwrakietowej, w tym system Patriot – mówił szef MON-u.

Sprawa ewentualnego przekazania niemieckich Patriotów Ukrainie jest wciąż dyskutowana na polsko-niemieckim forum. – Wczoraj ponownie rozmawiałem z niemiecką minister obrony i przekonywałem ją, że rozstawienie wyrzutni Patriot w Ukrainie zwiększy bezpieczeństwo Polski i naszych wschodnich sąsiadów. Christine Lambrecht zadeklarowała, że przedstawi tę ofertę niemieckiemu rządowi – powiedział Mariusz Błaszczak. – Zapowiedziałem wsparcie podczas ewentualnych rozmów na forum NATO i liczę na to, że propozycja zostanie zaakceptowana – dodał polityk.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Bundeswehr/ Nurgün Ekmekcibasi

dodaj komentarz

komentarze


Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
 
Z Radomia do Las Vegas
Tons on Board
Nie zmarnować szansy
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Armia Czerwona niesie śmierć
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
To był wielki cios dla polskiej armii
Śmierć kata Warszawy
Łączność dla czołgów
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Nowa strzelnica w Piastowie
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Więcej Javelinów dla SZ RP
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Abramsy jadą do Ukrainy!
Dwie dekady WIM-u
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Desant w Forcie Bragg
Ukraina czeka na czołgi
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Pamięć o powstańcach styczniowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Weź udział w konkursie katyńskim
Orlik w natowskiej misji
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Przetarcie przed manewrami
Leopardy pojadą do Ukrainy!
SAROV w opcji
Walczymy z imperium zła
F-35 rozpoczynają Air Policing
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Terenowe motocykle II RP
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Upominki dla tureckich dzieci
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Śladem profesjonalistów
Cekaemy i trumny
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Styczniowy poligon terytorialsów
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
The Fall of the Superpower Myth
4% PKB na Wojsko Polskie
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Air Policing piątej generacji
Dodatek już nie za klasę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO